Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Päť gólov dal už do prestávky. Hráva s Futbalistom roka a trénuje v jeho akadémii

Futbalisti Krásnej (v modrom) sa vrátili do regionálnej súťaže. (Autor: facebook FC Lokomotíva Košice)
Daniel Dedina|28. sep 2021 o 13:40

Rád spomína na to, keď v Slovnaft Cupe boli senzáciou ročníka.

KOŠICE. Streliť päť gólov za 41 minút je výnimočný jav. Dokázať to v jednom polčase je unikát aj na amatérskej úrovni.

Útočníkovi FK Krásna Patrikovi Horňákovi sa to podarilo v stretnutí 8. kola V. ligy Košicko-gemerskej proti Čečejovciam (8:0).

Jednou z príčin je aj to, že po jeho boku hráva najlepší futbalista Slovenska v roku 2003. 

V zápase už dal aj sedem gólov

Futbalisti Krásnej vyhrávali nad Čečejovcami po prvom polčase 6:0. Päť gólov zaznamenal ten istý hráč - Patrik Horňák.

Už v ôsmej minúte mal na konte dva presné zásahy, po polhodine hry štyri. Pred odchodom do šatní pridal ešte jeden.

„Vyzdvihnúť treba najmä kolektívny výkon celého mužstva. Podstatné bolo, že sme premenili hneď prvú šancu a pridali aj druhý gól, po ktorom súper trocha odpadol. Potom nám to už padalo,“ vyznal sa zo svojich pocitov hrdina duelu.

Hoci sa presadil rôznymi spôsobmi - hlavou, strelou spoza šestnástky, či dorážkou zblízka - medzi strelenými gólmi nerobil rozdiely.

„Neboli špeciálne, určite som už dal aj krajšie. Rozhodujúci bol asi ten prvý, po ktorom sme sa chytili. Nabral som po ňom väčšiu sebaistotu v zakončení,“ skonštatoval.

Zápas s Čečejovcami bol pre neho rekordný, pochváliť sa však môže aj ďalšou skvelou streleckou vizitkou.

„Päťkrát v jednom polčase som sa ešte doteraz nepresadil, ale v zápase som už dal aj sedem gólov,“ prezradil. 

Úvodný gól Patrika Horňáka v zápase Krásna - Čečejovce (zdroj: futbalnet)

Hrajú tak, že to súperi nechápu

Pohľad na súpisku tímu z košickej mestskej časti potvrdzuje, že nejde o bojazlivého piatoligového nováčika.

V kádri Krásnej figurujú 46-ročný brankár Rudolf Vaško, Štefan Toporčák i Erik Micovčák, to znamená hráči, ktorí majú skúsenosti s vyššími súťažami, vrátane druhej i prvej ligy.

Nad všetkými čnie jedno meno - bývalý slovenský reprezentant a hviezda rakúskej ligy Vladimír Janočko.

„S takým futbalistom je radosť hrať. V Krásnej sa nám podarilo vyskladať výbornú partiu. V nedeľu sa chodíme baviť futbalom,“ pochvaľuje si Horňák, ktorý pôsobí aj ako tréner v Janočko Academy. Na starosti má predovšetkým kategórie od U11 do U13, ale vypomáha aj pri ďalších.

Bývalý slovenský reprezentant Vladimír Janočko hráva momentálne za FK Krásna. (Autor: facebook FC Lokomotíva Košice)

K hre Krásnej poznamenal jednu dôležitú vec.

„Hráme spôsobom, ktorý možno viaceré mužstvá nechápu. Meníme si posty, nie je to o tom, že ľavý obranca hrá celý zápas ľavého obrancu. Súperi to majú omnoho ťažšie, lebo sú zvyknutí hrať osobku a keď sa prestriedame, behajú ako splašení.“ 

Dúfa, že ich korona nezabrzdí

Futbalový životopis 31-ročného Patrika Horňáka je pestrý. Figuruje v ňom dvojciferný počet klubov, vrátane MFK Košice i Lokomotívy.

Od roku 2015 je kmeňovým hráčom Medzeva a od začiatku tejto sezóny hosťuje v Krásnej.

„Všade, kde som pôsobil, to malo svoje špecifiká. Pekné výsledky sme dosahovali v Medzeve. V Slovnaft Cupe sa nám podarilo vyradiť Senicu i Trenčín, pričom my sme boli štvrtoligoví a oni ligisti. Potom sme narazili na Dunajskú Stredu, ktorá sa už na nás zodpovedne pripravila,“ zaspomínal si na senzačné pohárové ťaženie.

Medzev bol vtedy hitom, exprezident Slovenska Rudolf Schuster, ktorý je tamojším rodákom, sľuboval mužstvu pozvanie na drienkovicu. Boli pamätné aj oslavy veľkých triumfov?

„Bolo to zaujímavé... Najmä pre divákov, ktorí sa prišli pozrieť aj z okolitých dedín. Mali peknú futbalovú vložku a videli, že aj Dávid s Goliášom môže vyhrať,“ pousmial sa Horňák.

S jedenástimi gólmi je druhý najlepší strelec súťaže. Vysoké hráčske ambície však už nemá.

„Škoda, že šport na Slovensku je nastavený tak, ako je a máloktorý hráč zarába pekné peniaze. Väčšinou utekajú do zahraničia, čo je veľká škoda. V nižších súťažiach sa hrá väčšinou kvôli partii, nie je to o peniazoch,“ podotkol hráč i tréner v jednej osobe.

„Trénerstvo bolo spontánne. Vlado Janočko mal trocha problémy s trénermi, nemal ich dostatočný počet, pretože v priebehu minulej sezóny museli byť tréningy rozdelené na skupiny. Začalo ma to baviť. Som rád, že som dostal túto možnosť,“ tvrdí Horňák.

K aktuálnemu ročníku dodal: „Dúfam, že nám to korona opäť nezbrzdí, dohráme jesennú časť a potom uvidíme, ako to bude ďalej.“ 

Patrik Horňák. (Autor: archív P.H.)
Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články