Austria vyradila po penaltovom rozstrele Trnavu, Karhan: Môžeme byť spokojní

Martin Mikovič (druhý zľava) bol jediným hráčom, ktorý sa v penaltovom rozstrele v odvete proti Austrii mýlil. (Autor: TASR/Lukáš Grinaj)
Sportnet|4. aug 2016 o 15:55

Od postupu do play off delilo futbalistov Trnavy iba pár minút. Jediný gól v riadnom čase dostali v 88. minúte.

Európska liga - 3. predkolo:

/Trnava, Štadión Antona Malatinského - City Aréna/

FC Spartak Trnava - FK Austria Viedeň

0:1 pp (0:1, 0:0), 4:5 v rozstrele z 11 m

Gól: 88. Friesenbichler

Rozstrel z 11 m:

Stryger Larsen 0:1, Godál 1:1, Tajouri-Shradi 1:2, Schranz 2:2, Kvasina 2:3, Sloboda 3:3, Serbest 3:4, Jirka 4:4, Friesenbichler 4:5, Mikovič nedal.

ŽK: Tambe, Jakubech, Horník, Hladík - Holzhauser, Tajouri-Shradi, Friesenbichler.

Rozhodoval: Bebek (Chorv.), 17.152 divákov (vypredané).

Zostavy a striedania:

Spartak: Jakubech - Kadlec, Greššák, Godál, Horník - Bello, Sloboda - Schranz, Halilovič (97. Jirka), Mikovič - Tambe (79. Hladík)

Austria: Almer - Stryger Larsen, Filipovič, Rotpuller, Martschinko - Holzhauser (71. Friesenbichler), Serbest - Venuto (86. Kvasina), Grünwald, Pires (71. Tajouri-Shradi) - Kayode

/prvý zápas 1:1, do play off postúpila Larnaka/

FC Midtjylland - Videoton Székesfehérvár 1:1 pp (0:1, 0:0)

Góly: 104. Novák - 75. Kovács, ČK: 47. Vincius (Videoton)

/prvý zápas 1:0, do play off postúpil Midtjylland/

AIK Štokholm - Panathinaikos Atény 0:2 (0:0)

/prvý zápas 0:1, do play off postúpil Alkmaar/

FK Mladá Boleslav - Škëndija Tetovo 1:0 (0:0)

Gól: 82. Magera

/prvý zápas 0:2, do play off postúpila Škëndija/

/Lukáš Pauschek odohral za domácich prvý polčas, Miroslav Keresteš nastúpil za Mladú Boleslav v 61. min/

Vorskla Poltava - Lokomotiva Záhreb 2:3 (0:1)

Góly: 49. Perič (vlastný), 74. Česnakov - 1. Bočkaj, 53. Fiolič, 64. Perič

/prvý zápas 0:0, do play off postúpil Záhreb/

Sonderjyske - Zaglebie Lubin 1:1 (0:1)

Góly: 65. Pedersen - 22. GULDAN

(Ľ. GULDAN odohral za hostí celý zápas, dal gól a videl ŽK, J. VLASKO za hostí do 85. min. a ŽK, M. POLAČEK odchytal celý zápas)

/prvý zápas 2:1 - do play off postúpilo Sonderjyske/

Maccabi Tel Aviv - FC Pandurii 2:1 (1:0)

Góly: 24. Igiebor, 80. Benayoun - 57. Pleasca

/prvý zápas 3:1 - do play off postúpil Tel Aviv/

Apollon Limassol - FC Grasshoppers 3:3 pp (2:1, 0:0)

Góly: 73. Vinicius, 87. Papoulis, 101. Gneki - 77. Andersen, 103. Caio, 120.+1 Gjorgjev

/prvý zápas 1:2, do play off postúpil Grasshopers/

Dinamo Minsk - FK Vojvodina 0:2 (0:1)

Góly: 32. Babič, 81. Antič. ČK: 55. El-Monir (Minsk)

/prvý zápas 1:1, do play off postúpila Vojvodina/

AEK Atény - ASC St. Etienne 0:1 (0:1)

Gól: 23. Berič

/prvý zápas 0:0, do play off postúpilo St. Etienne/

Brondby IF - Hertha Berlín 3:1 (2:1)

Góly: 3., 34. a 52. Pukki - 30. Ibiševič

(P. PEKARÍK odohral za hostí 84 minút, O. DUDA nemohol figurovať na súpiske)

/prvý zápas 0:1, do play off postúpilo Brondby/

FC Viitorul - KAA Gent 0:0

/prvý zápas 0:5, do play off postúpil Gent/

NK Maribor - Aberdeen 1:0 (0:0)

Gól: 90.+3 Shinnie (vl.). ČK: 61. Stockley (Aberdeen)

FC Sassuolo - FC Luzern 3:0 (2:0)

Góly: 19. a 39. Berardi (z 11 m), 64. Defrel. ČK: 38. Costa (Luzern)

Rio Ave - Slavia Praha 1:1 (0:1)

Góly: 57. Ribeiro - 22. Hušbauer. ČK: 45.+1 Nadjack (Rio Ave)

(J. MIHALÍK za Slaviu hral od 96. min., D. ŠVENTO chýbal na súpiske pre zranenie)

/prvý zápas 0:0, do play off postúpila Slavia/

Rapid Viedeň - Torpedo-BelAZ Žodzina 3:0 (2:0)

Góly: 26. Pavelič, 36. Schrammel, 90.+2 Schaub

(J. NOVOTA odchytal za Rapid celý zápas)

/prvý zápas 0:0, do play off postúpil Rapid/

TRNAVA. Futbalisti Spartaka Trnava nezvládli odvetu 3. predkola Európskej ligy UEFA 2016/2017 s Austriou Viedeň. Po víťazstve 1:0 na pôde rakúskeho súpera prehrali doma pred vypredaným Štadiónom Antona Malatinského rovnakým pomerom 0:1.

O postup do play off ich pripravil až jedenástkový rozstrele, v ktorom podľahli 4:5.

Spartak Trnava - Austria Viedeň: fotogaléria

5.8.2016

Slovenský futbal má v tohtoročnej edícii európskych pohárov už len jedného zástupcu - AS Trenčín, ktorý sa po vypadnutí v 3. predkole Ligy majstrov s Legiou Varšava pokúsi o prienik do skupinovej fázy cez play off EL.

Žreb dvojíc play off EL sa uskutoční v piatok 5. augusta o 13.00 h vo švajčiarskom Nyone, zápasy tejto fázy sú na programe 18. a 25. augusta.

Hlas:

/zdroj: RTVS/

Miroslav Karhan, tréner Trnavy: "Prevláda sklamanie, pretože sme boli veľmi blízko. Začali sme vynikajúco, hneď v druhej minúte sme mali veľkú šancu. Vyvíjalo sa to tak, ako sme chceli. Austria vsadila v závere na vysokých hráčov, nakopávané lopty a z toho sme napokon dostali gól. Predĺženie sme zvládli, čakali sme na nejaký brejk a ten prišiel, ale Martin Mikovič ho nepremenil. Penalty sú už len lotéria. Škoda, boli sme blízko k postupu. Chlapcom som však pred zápasom povedal, že bez ohľadu na to či postúpime alebo nie chcem, aby im ľudia zatlieskali. To sa stalo, takže ťažko im niečo vyčítať. S pôsobením v Európskej lige môžeme byť spokojní, pre takéto zápasy sa oplatí hrať futbal."

Thorsten Fink, tréner Austrie: "Bol to mimoriadne náročný zápas. Priznám sa, nielen hráči, ale aj ja som z neho unavený. Boli sme trpezliví napriek prehre vo Viedni. Verili sme, že dáme gól a vyhráme. V úvode sme mali trochu problémy, bolo vidieť, že je to európsky zápas. Celý čas to bolo 50:50, šancu mali oba tímy. Bola to oslava futbalu, hralo sa na krásnom štadióne pred super divákmi, zápas gradoval do zaujímavej zápletky. Nakoniec sme boli šťastnejší v penaltovom rozstrele."

Martin Mikovič, kapitán Trnavy: "Vstúpili sme do zápasu excelentne šancou Tambeho, ktorú sme však nepremenili. Až do 88. minúty sme súpera držali na dištanc, gól nám strelil po skrumáži. V niektorých momentoch nás síce dostávala Austria pod tlak, ale nebola lepším tímom, skôr šťastnejším. Išli sme na dno síl a sme smutní, že sme vypadli. Musíme sa však rýchlo postaviť na nohy a zbierať body v lige. Rozstrel? Každý hovorí, že je to lotéria, ale pravda je, že som to nezvládol a preto vypadávame. Na nič sa nevyhováram, chcel som byť hrdina a teraz som, ani nechcem povedať čo..."

Erik Jirka, stredopoliar Trnavy: "Je to určite veľké sklamanie. Chceli sme postúpiť a myslím si, že sme na to aj mali. Súper dal gól prakticky z ničoho. Všetci sme išli na maximum, škoda, že sa nám nepodarilo streliť víťazný gól. V rozstrele sme si verili, všetci piati sme trénerovi povedali, že ideme kopať. Žiaľ, Miki nedal, ale taký je futbalový život. Chceli sme našim fantastickým divákom spraviť radosť postupom, čo sa nám nepodarilo. Napriek tomu verím, že pri nás budú stáť aj naďalej."

Online prenos

Predĺženie

120. minúta - V predĺžení gól nepadol, o postupujúcom do play off rozhodnú pokutové kopy.

110. minúta - Veľkú šancu na vyrovnanie mal kapitán Trnavy Martin Mikovič. Jeho strela po nájazde ale skončila mimo brány.

105. minúta - V prvej časti predĺženia gól nepadol.

98. minúta - Brankár Austrie Viedeň Almer odhlavičkoval pred Jirkom na hranici šestnástky loptu. Následne za ňou bežal takmer až na polovicu ihriska, kde mu ju vzali hráči Trnavy. Následný center do šestnástky ale odvrátili hráči rakúskeho klubu.

96. minúta - Po centri do šestnástky sa k akrobatickému zakončeniu dostal Kayode, jeho pokus ale smeroval iba na brankára Jakubecha.

Druhý polčas

93. minúta - Skončil sa druhý polčas, zápas bude pokračovať. Predĺženie sa hrá dvakrát 15 minút.

88. minúta - Po centri do šestnástky prehrala Trnava dva hlavičkové súboje. Ten druhý vyhral Grünwald, ktorého zakončenie znamenalo gól. Za tohto stavu by šiel zápas do predĺženia.

85. minúta - Strela Grünwalda zo strednej vzdialenosti iba tesne minula bránu Jakubecha.

75. minúta - Nebezpečnú strelu zo strednej vzdialenosti Friesenbichlera vyboxoval brankár Adam Jakubech nad bránu. O pár momentov neskôr po rohovom kope bol v akcii opäť Jakubech, keď chytil volej z hranice jedenástky.

68. minúta - Priamy kop Holzhausera skončil na brvne, od ktorého sa lopta odrazila na bránkovú čiaru a z nej von. Rozhodca signalizuje, že gól to nebol.

66 minúta - Po dlhej prihrávke od polovice ihriska sa do šance dostával Kayode. Hoci vystrelil mimo, tesne predtým ho na hranici fauloval brankár Jakubech.

59. minúta - Austria Viedeň sa v druhom polčase nedostala do akejkoľvek nádejnej príležitosti.

46. minúta - Aj na začiatku druhého polčasu mala Trnava veľkú šancu. Už po tridsiatich sekundách mohol po akcii Haliloviča otvoriť skóre Schranz, ale jeho strela z hranice jedenástich metrov smerovala nad bránu Austrie.

Prvý polčas

45. minúta - V prvom polčase gól nepadol. Nerozhodný výsledok by posunul ďalej futbalistov Trnavy.

38. minúta - Šance na oboch stranách. Najprv hráč Austrie vystrelil tesne mimo, o pár momentov neskôr musel zakročiť po strele Haliloviča brankár hostí Almer.

29. minúta - Po nebezpečnom centri sa dostal k hlavičke Grünwald. Jeho zakončenie len tesne minulo bránu Adama Jakubecha.

25. minúta - Trnava sa dostala do druhej nádejnej šance. Proti dvom obrancom Austrie postupovali traja hráči Trnavy. Halilovič ale riešil akciu individuálne a nastrelil jedného z brániacich hráčov.

Základná zostava Trnavy. Oporou má byť aj tínedžer Adam Jakubech (v zelenom)
Základná zostava Trnavy. Oporou má byť aj tínedžer Adam Jakubech (v zelenom) (Autor: TASR/Lukáš Grinaj)

23. minúta - V polovici prvého polčasu nariadil hlavný rozhodca prestávku na občerstvenie. Na zaplnenom trnavskom štadióne zatiaľ gól nepadol. Nerozhodný výsledok by ďalej posunul Trnavu.

13. minúta - Dianie na ihrisku sa upokojilo. Oba tímy sa snažia presadiť väčšinou nakopávanými loptami.

5. minúta - Nebezpečnú príležitosť mala aj Austria Viedeň. Priamy kop Grünwalda smeroval pod brvno, ale brankár Jakubech loptu vytesnil mimo bránu.

2. minúta - Hneď v úvode mala Trnava obrovskú šancu. Netiesnený útočník Tambe postupoval sám na brankára, no jeho strela šla mimo.

Pred zápasom

Pred zápasom – Pred dvojzápasom bol papierovým favoritom rakúsky klub. Austria Viedeň ale doma s Trnavou prehrala 0:1 a pred odvetným zápasom má väčšie šance na postup slovenský zástupca.

Pred zápasom – O víťazstve Trnavy v Rakúsku rozhodol útočník Robert Ndip Tambe. Gólovo sa presadil v Európskej lige proti každému súperovi.

„Austria môže mať problémy v obrane. Nemá v nej toľko rýchlostných typov hráčov,“ vravel ešte pred prvým stretnutím Karhan.

Medzi najvýraznejšie opory Trnavy patrí aj Adam Jakubech. Devätnásťročný brankár v prvom zápase predviedol viacero dôležitých zákrokov.

Pred zápasom – Trnava v novej sezóne ešte neprehrala. V domácej súťaži raz vyhrala a dvakrát remizovala, v Európskej lige má na konte štyri výhry a jednu remízu.

Slovenskému klubu sa darí najmä odvtedy, čo klub angažoval do pozície hlavného trénera Miroslava Karhana. Od konca apríla pod jeho vedením prehrala Trnava iba jeden súťažný zápas.

Pred zápasom – Trnava bola v play off o Európsku ligu dvakrát. V sezóne 2011/2012 v štvrtom predkole vypadla s Lokomotivom Moskva, v ročníku 2014/2015 si postup do skupinovej fázy Európskej ligy na jej úkor vybojoval švajčiarsky Zürich.

Vypadnutie v treťom prekole Európskej ligy by bol pre Austriu Viedeň neúspechom. Ešte pred troma rokmi hral rakúsky klub v skupinovej fáze Ligy majstrov.

Pred zápasom – „V predošlých zápasoch sme si dokázali vytvoriť veľa šancí. Svedčí to o tom, že sa snažíme niečo na ihrisku vymyslieť a hráme dobre, akurát sa na nás nalepila smola,“ uviedol na predzápasovej tlačovej konferencii tréner hostí Thorsten Fink.

„Som presvedčený, že v Trnave môžeme vyhrať. Dôležité bude, aby sme premenili naše šance a udržali si čisté konto,“ dodal tréner Austrie Viedeň.

Futbalisti Trnavy majú na dosah veľký úspech v pohárovej Európy.
Futbalisti Trnavy majú na dosah veľký úspech v pohárovej Európy. (Autor: SITA)

V bráne Austrie sa objaví reprezentačný rakúsky brankár, ktorý bol jednotkou svojej krajiny na nedávnych majstrovstvách Európy. „My hráči sa na hlučnú kulisu tešíme, zároveň však dúfame, že všetko prebehne v duchu fair play,“ uviedol Robert Almer.

Pred zápasom - Dva dni pred zápasom oznámilo vedenie klubu, že zápas bude vypredaný. Pre veľký záujem klub zdostupnil aj sektor, ktorý mal byť z bezpečnostných dôvodov zatvorený. Na tribúnach by malo byť okolo 16 500 ľudí.

Na päťdesiattisícovom Štadióne Ernsta Happela vo Viedni ich bolo menej ako sedemtisíc.

"V Trnave platí, že keď sa dosiahne séria štyroch-piatich dobrých výsledkov, záujem fanúšikov o zápasy rapídne stúpne. Hráčom som povedal, že sa mi splní sen, keď budú ľudia chodiť na zápasy kvôli nim, a nie súperovi," uviedol Karhan.

Pred zápasom – Istotu súbojov v play off o Európsku ligu už má AS Trenčín. O postup do skupinovej fázy európskej súťaže číslo dva bude bojovať po tom, čo v treťom predkole Ligy majstrov vypadol s Legiou Varšava.

Žreb play off o Európsku ligu sa uskutoční v piatok 5. augusta o 13.00 SELČ vo švajčiarskom Nyone. Zápasy tejto fázy sú na programe 18. a 25. augusta.

Domov»Futbal»Európska liga»Austria vyradila po penaltovom rozstrele Trnavu, Karhan: Môžeme byť spokojní