Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Pištoliar Kopp o medailu nebojoval, vo finále skončil siedmy

Pavol Kopp nezopakoval piate miesto z Pekingu 2008. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 10. aug 2016 o 15:46

Slovák po ôsmich výstreloch útočil na tretie miesto. Ďalšie dva však nezvládol a z boja vypadol.

Ľubovoľná pištoľ na 60 rán - finále:

1.Jongoh JinJužná Kórea193,7 b
2.Xuan Vinh HoangVietnam191,3 b
3.Song Guk KimKĽDR172,8 b
4.Seungwoo HanJužná Kórea151,0 b
5.Zhiwei WangČína129,4 b
6.Vladimir GončarovRusko111,0 b
7.Pavol KoppSR91,4 b
8.Wei PangČína67,2 b
33.Juraj TužinskýSR 

RIO DE JANEIRO. Slovenský strelec Pavol Kopp obsadil v olympijskom finále ľubovoľnej pištole 60 siedmu priečku. Po dobrom začiatku nezvládol svoj deviaty ani desiaty výstrel a z finálových eliminácií vypadol ako druhý v poradí.

Jeho najlepším výsledkom spod piatich kruhov zostáva piata priečka z Pekingu 2008, ktorú vybojoval v rovnakej disciplíne.

Druhý Slovák Juraj Tužinský skončil s kvalifikačným výkonom 541 na 33. pozícii.

Olympijským šampiónom sa tretíkrát za sebou stal Kórejčan Jin Jong-Oh, ktorý bol v štvrtej sérii na pokraji vypadnutia práve s Koppom. Dva rozhodujúce výstrely však zvládol lepšie ako slovenský reprezentant a zapojil sa do boja o zlato.

V ňom napokon zdolal víťaza sobotňajších pretekov VzPi Xuana Vinha Hoanga z Vietnamu v novom finálovom olympijskom rekorde 193,7 bodov.

Bronz si vystrieľal Kim Song Guk z KĽDR.

Pavol Kopp sa dostal do finále: fotogaléria

10.8.2016

Kopp si práve v ľubovoľnej pištoli vybojoval svoju tretiu olympijskú účasť. 

Útočil na tretie miesto

Finále odštartoval Kopp ziskom 27,0 bodov po úvodných troch výstreloch. Dvomi trefami nad desať sa následne prepracoval z chvosta poradia na priebežnú piatu priečku. A v hre o medaily sa udržal aj po prvej eliminácii.

Od bronzu ho vtedy delili len dve desatiny bodu.

Nasledujúce výstrely mu však vôbec nevyšli. Za deviaty získal osem bodov, v desiatom len 7,1 a v celkovom poradí skončil siedmy.

Pavol Kopp (vľavo) a jeho tréner Ivan Némethy. (Autor: TASR/AP)

Koppovi sa počas dlhoročnej pištoliarskej kariéry podarilo získať niekoľko cenných kovov. V ľubovoľnej pištoli má v zbierke tri striebra z podujatí Svetového pohára (Miláno 2006, Peking 2009, Belehrad 2010) a bronz z Mníchova 2007, ktorý získal vo vzduchovej pištoli.

Medzi najväčšie kariérne úspechy v malokalibrovke patrí bronz z finále SP v Číne a striebro z Európskych hier v Baku, vďaka ktorému sa prebojoval do Ria.

Najlepšie bol piaty

Pri tretej olympijskej účasti od súťažného štartu kariéry v roku 1997 dosiahol Kopp druhé najlepšie umiestnenie pod piatimi kruhmi.

Okrem spomínaného piateho miesta z Pekingu si v čínskej metropole vystrieľal 27. priečku vo vzduchovej pištoli. Pred štyrmi rokmi v Londýne skončil v silnejšej disciplíne dvadsiaty, vo vzduchovej pištoli o priečku nižšie.

Pavol Kopp máva divákom po vypadnutí vo finále. (Autor: SITA)

Online prenos

Hoci mal Vietnamec ešte po 16. výstrele náskok 2,3 bodu, končí strieborný.

Zlato získava Jongoh Jin, ktorý bol pred 8. výstrelom na pokraji vypadnutia - na Pavla Koppa vtedy strácal 1,8 bodu.

Xuan Vinh Hoanga zdoláva o 2,4 bodu.

17. a 18. výstrel - Reprezentant KĽDR Song Guk Kim končí tretí, o zlato si to rozdajú líder Xuan Vinh Hoang a Jongoh Jin. Od seba ich delí iba 0,2 bodu!

15. a 16. výstrel - Vietnamec smeruje za zlatom, vedie už o 2,3 bodu. Seungwoo Han končí tesne pod stupňami víťazov a poznáme tak medailistov. Okrem Xuan Vinh Hoanga získajú kov Jongoh Jin a Song Guk Kim.

13. a 14. výstrel - Po štrnástich výstreloch vedie Vietnamec Xuan Vinh Hoang o 1,5 bodu pred Song Guk Kimom z KĽDR. Vypadol Číňan Zhiwei Wang.

11. a 12. výstrel - Kórejčan Jongoh Jin bol na pokraji vypadnutia už po deviatom výstrele, ale chytil sa a posunul sa už na tretie miesto. Mimo hry je Rus Vladimir Gončarov. Dramatický môže byť boj o zlato - prvých dvoch delí od seba 0,1 bodu.

9. a 10. výstrel - V 9. výstrele dáva Kopp len 8,0 - a to znamená prepad na šieste miesto. Siedmy Kórejčan Jongoh Jin naňho stráca 1,8 bodu. Lenže Slovák kazí, dáva len 7,1 a vypadáva. Na olympijských hrách končí siedmy.

7. a 8. výstrel - Nasledujú dva výstrely, po ktorých skončí najhorší v poradí. Kopp triafa 9,8 a 10,3 bodu. Po ôsmich výstreloch je už štvrtý a na tretie miesto stráca len 0,2 bodu. Vypadáva Číňan Wei Pang.

4., 5. a 6. výstrel - Na úvod druhej série dáva Kopp 10,3. A následne 10,5! Slovák sa výrazne zlepšuje. Lenže v poslednom dáva len 8,4. Veľká škoda. Náš strelec je po druhej sérii piaty s hodnotou 56,2 bodu.

1., 2. a 3. výstrel - Finále sa začalo. A Kopp hneď na úvod strieľa len 7,6. To je dosť veľké zlyhanie. Pri druhom pokuse sa zlepšil a trafil rovných 10,0. Po treťom má na konte 27 bodov a je priebežne na siedmom mieste.

Ohlasy po kvalifikácii:

Pavol Kopp: "Tým, že som postúpil do finále, hodnotím kvalifikáciu pozitívne. Mojim tajným cieľom bola účasť v ňom, takže som spokojný. Doma som trochu trénoval vo vetre a aj to sa dnes ukázalo. Pred finále si trochu oddýchnem a pripravím sa. Mojimi súpermi budú väčšinou kvalitní Ázijčania. Uvidíme, ako to dopadne."

Ivan Némethy, tréner Pavla Koppa: "Paľo odviedol v kvalifikácii dobrú prácu. Nebol zablokovaný a takticky pracoval aj rozmýšľal. Som spokojný s jeho výkonom. Pri dobre odvedenej práci býva väčšinou dobrý aj výsledok. Som rád, že splnil tento malý sen. Už skôr som však vyhlásil, že má na to, aby bol vo finále. Teším sa, že to takto vyšlo. Výsledky dosť ovplyvnil vietor, čísla teda boli trochu nižšie. Na finále sa budeme pripravovať štandardne. Je to už viac o šťastí ako o zručnosti. Záležať bude na nervoch, veď pôjde o desatinky - a to môže rozhodnúť. Juraja Tužinského delili vo vzduchovej pištoli od medaily len dve desatinky." 

Tibor Kiss, tréner Juraja Tužinského: "Dnešné preteky boli náročné. Svoje zohrali poveternostné podmienky, najmä vietor. Bol nečitateľný a ťažko sa tomu dalo prispôsobiť. Je fakt, že Tužinského disciplínou číslo jedna je vzduchová pištoľ a s týmito podmienkami sme viac-menej nepočítali. Výsledok patrí do kategórie slabších. V tretej a štvrtej položke sa Juraj trochu chytil, ale konečný rezultát nebol dobrý."

Pred finále

Vo finále začínajú strelci dvomi sériami po troch súťažných výstreloch. Potom nasleduje štrnásť jednotlivých súťažných výstrelov.

Vyraďovanie finalistov s najnižším výsledkom začína po ôsmom výstrele a pokračuje po každých ďalších dvoch výstreloch (po desiatom, po dvanástom, po štrnástom, ...) až do rozhodnutia o zlatej a striebornej medaile.

Celkovo finalisti absolvujú dvadsať súťažných výstrelov.

Pavol Kopp si zastrieľa vo finále. (Autor: SITA)

Po kvalifikácii

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. "Chcem podať čo najlepší výkon. Pevne verím, že to nebude také zlé ako v sobotu a budem sa motať niekde okolo toho finále. To by ma potešilo," želal si Pavol Kopp po kvalifikácii strelcov zo vzduchovej pištole.

Vyšlo mu to. V kvalifikácii ľubovoľnej pištole sa dlho pohyboval na hranici najlepšej osmičky, ktorá postupovala do finále. V posledných dvoch výstreloch však zaznamenal desiatku a posunul sa na konečné siedme miesto.

Kopp bude mať šancu vylepšiť piatu priečku z olympijských hier 2008 v Pekingu. 

Druhý slovenský reprezentant Juraj Tužinský sa svojho druhého finále v Riu de Janeiro nezúčastní. Zbabral najmä dve úvodné položky a obsadil až 33. pozíciu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články