Piatok, 22. októbra, 2021Meniny má Sergej

Zmena: o miestenke vo Fortuna lige rozhodne baráž

Ilustračné foto. (Autor: TASR)
Pavol Spál, TASR|2. jún 2020 o 13:32

O postup do baráže bude hrať šesť klubov druhej ligy.

BRATISLAVA. Šesť klubov druhej futbalovej ligy bude mať šancu zabojovať o účasť vo Fortuna lige v baráži proti poslednému mužstvu najvyššej súťaže po jej dokončení v skrátenom formáte.

„Toto bolo najlepšie možné riešenie, lebo nemáme dostatok času,“ myslí si prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu v utorok odmietol návrh Únie ligových klubov (ÚLK) z minulého týždňa, na základe ktorého v tejto sezóne nemal nik z najvyššej Fortuna ligy zostúpiť a nik do nej nemal postúpiť.

Za model hlasovalo desať členov

Druhá liga sa bude hrať medzi šiestimi mužstvami, ale iba v skrátenom formáte.

"Výkonný výbor rozhodol, že jej víťaz odohrá baráž s posledným tímom tabuľky Fortuna ligy o účasť v budúcom ročníku najvyššej súťaže," doplnil Kováčik.

Za tento model hlasovalo desať členov výkonného výboru, traja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania.

"Chceme, aby sa na Slovensku opäť hral futbal a aby sme dali šancu víťazovi druhej ligy bojovať o postup," dodal Kováčik.

Na obe najvyššie súťaže budú môcť prísť v obmedzenom počte aj diváci, keďže od 10. júna bude možné na Slovensku organizovať hromadné podujatia do 500 osôb.

Prvé kolo druhej ligy je, rovnako ako v prípade Fortuna ligy, naplánované na 13. júna.

V nadstavbe druhej ligy sa odohrá päť kôl. Nebude to však 15 zápasov, ale iba jedenásť, keďže v 16., 17. a 18. kole už niektoré tímy zo šestky hrali proti sebe a tieto zápasy sa im budú zaratúvať do konečného poradia.

Rozhodnutie ÚLK sa nepáčilo lídrovi druhej ligy

Sezónu druhej ligy prerušili pre pandémiu koronavírusu 9. marca.

ÚLK rozhodla už 22. mája o reštarte najvyššej súťaže v skrátenom päťkolovom formáte, ako aj o tom, že z nej nikto nevypadne, ani do nej nik nepostúpi.

Iba Trnava, Žilina a Slovan Bratislava boli za odohranie všetkých desiatich kôl. Trojica však bola v menšine v pomere 3:9.

„Pri hlasovaní ma prekvapilo to, že sa nebral do úvahy názor najslávnejších a najdôležitejších klubov na Slovensku. Klubov, ktoré okrem Trenčína a Košíc získali v ére samostatného Slovenska všetky tituly," reagoval Kováčik.

„Neviem si predstaviť, že by sme na úrovni UEFA nerešpektovali Nemecko, Taliansko, Španielsko. Tu je niekde problém, ktorý neviem pomenovať,“ doplnil.

Ani skrátený formát najvyššej súťaže nie je šéfovi zväzu sympatický.

„Mali byť iba dve možnosti. Buď hráme, alebo nehráme,“ naznačil.

Rozhodnutie Únie ligových klubov sa nepáčilo ani lídrovi druhej ligy MFK Dukla Banská Bystrica, kritiku vyjadrili napríklad aj Dubnica a Skalica.

Utorňajší verdikt výkonného výboru im dáva predsa len šancu zabojovať o najvyššiu súťaž. Únia ligových klubov sa s tým zmierila.

"ÚLK berie na vedomie toto rozhodnutie. Mrzí nás, že zámer dohrať druhú ligu v skrátenej podobe neprišiel skôr a nebol predmetom diskusie zástupcov oboch dotknutých líg," píše ÚLK v stanovisku.

Druholigisti už ukončili tréningový proces

Výkonný výbor SFZ mal v právomoci okrem skráteného formátu aj ukončiť druhú ligu.

Väčšina druholigistov už v závere mája ukončila tréningový proces, niektorí z nich s ním po uvoľnení opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu ani nezačali. Na prípravu tak majú iba pár dní.

Na otázku, či hrozí, že niektoré tímy z druhej ligy v krátkom čase neposkladajú tímy, šéf zväzu reagoval:

„Nemám krištáľovú guľu a nebol som na školení u Copperfielda. Umožnili sme, aby sa futbal hral. Chceme, aby tam bol iskra a súťaživosť.“

Komisia pre druhú ligu medzitým odsúhlasila uzávierku prihlášok do súťaže na 26. júna a nový ročník by mohol odštartovať začiatkom augusta.

Počet účastníkov zatiaľ nie je jasný, otáznik visí napríklad nad FC Petržalka, ktorá vraj zvažuje prihlášku do tretej ligy.

Rozhodlo sa aj o mládežníckych súťažiach. Tímy z 1. miesta vo všetkých súťažiach majú možnosť postúpiť. Rovnaký počet tímov, o ktorý sa súťaž rozšíri, z nej v nasledujúcom ročníku zostúpi.

Súvisiace články