Španielsko

Ferrari

+ 35,876 s

DŽIDDA. Mexičan Sergio Perez z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Saudskej Arábie, druhom podujatí seriálu MS formuly 1.

Na druhom mieste finišoval jeho tímový kolega Holanďan Max Verstappen, tretí skončil Španiel Fernando Alonso z Aston Martinu.

Dodatočne mu však udelili 10-sekundovú penalizáciu a na tretie miesto sa tak posunul George Russel z tímu Mercedes.

Aston Martin ale podal voči penalizácii protest, s ktorým uspel a tak sa Španiel vrátil opätovne na tretiu priečku.

Pre 33-ročného Pereza to bolo prvé víťazstvo v sezóne a piate v kariére. Pre tím Red Bull to bolo v druhých pretekoch sezóny druhé double.

Bod za najrýchlejšie kolo získal úradujúci majster sveta Verstappen, ktorý sa vďaka tomu dostal na čelo priebežného poradia tesne pred Pereza.

Priebeh Veľkej ceny Saudskej Arábie 2023

Z prvej pozície odštartoval Perez, ale okamžite o ňu prišiel, pretože Alonso sa natlačil do prvej zákruty a dostal sa do čela.

Štart sa zaobišiel bez kolízií, no Alonso dostal krátko na to 5-sekundovú penalizáciu pre nesprávne postavenie na štarte.

Perez sa v 4. kole pomerne jednoducho dostal pred Alonsa a postupne zvyšoval náskok. Víťaz uplynulých dvoch sezón Verstappen odštartoval až z 15. priečky, no rýchlo sa posúval poradím a v 15. kole už bol na 4. pozícii.

Za ním v tej chvíli jazdil Leclerc, ktorý odštartoval z 12. priečky. Pre Lancea Strolla sa preteky skončili v 18. kole, keď odstúpil pre technický problém. Na trať prišiel safety car a jeho prítomnosť využilo viacero pretekárov na prezutie.

Do boxov zamierili aj líder Perez a jeho najbližší prenasledovatelia Alonso a Russell. V 23. kole sa Verstappen dostal pred Russella na tretie miesto a s jeho rýchlosťou si neporadil ani Alonso, ktorý prišiel o druhú priečku v 25. kole.

Krátko na to sa preteky skončili pre Albona, ktorý mal problémy s brzdami. Poradie a čele sa ustálilo na trojicu Perez - Verstappen - Alonso. V 47. kole predviedli Magnussen a Cunoda efektný súboj o 10. miesto, ktorý dopadol lepšie pre Dána.

V závere sa už nič zásadné nezmenilo, Perez si bez problémov postrážil piate víťazstvo v kariére.

Tretie preteky seriálu MS F1 sezóny 2023 sú na programe v nedeľu 2. apríla v Austrálii.

Hlasy (zdroj: Sport 1)

Sergio Pérez, víťaz: "Rovnako ako vlani, aj tentoraz mi Safety car skomplikoval život. Napokon som to dotiahol do víťazného konca. Bola to výborná práca celého tímu. Počas víkendu sme riešili mnohé technické problémy."

Max Verstappen, 2. miesto: "Nebolo jednoduché od začiatku prenasledovať toľko monopostov. Postupne to však išlo. Na konci sme už stiahli motory a netlačili na to."

Fernando Alonso: "Kto by to bol povedal pred mesiacom? Máme skvelý štart do sezóny. Dostal som trest, takže v budúcnosti si to musím postrážiť. Red Bull je momentálne nad naše sily, ale ostatných máme za sebou."