Verstappen doma našiel prvého premožiteľa, suverénne sa to podarilo Norrisovi

Max Verstappen (vľavo) a Lando Norris na pódiu po Veľkej cene Holandska 2024.
Max Verstappen (vľavo) a Lando Norris na pódiu po Veľkej cene Holandska 2024. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|25. aug 2024 o 16:35 (aktualizované 25. aug 2024 o 17:30)

Leclerc po skvelej práci udržal pódiovú priečku pred rozbehnutým Piastrim.

+ 1 kolo

ZANDVOORT. Britský pilot F1 Lando Norris na McLarene sa stal víťazom Veľkej ceny Holandska na okruhu v Zandvoorte a zaznamenal druhý triumf v kariére.

Zároveň je prvým pilotom, ktorý zdolal Maxa Verstappena na domácom okruhu od návratu Zandvoortu do súťažného kalendára F1 v roku 2021.

Líder šampionátu Verstappen na Red Bulle prišiel do cieľa na druhom mieste, ale s viac než 20-sekundovou stratou na víťaza.

Tretí skončil Monačan Charles Leclerc na Ferrari, ktorý za sebou po skvelej práci udržal rozbehnutého Austrálčana Oscara Piastriho na McLarene.

Norris vstúpil do pretekov zo svojej štvrtej pole position v kariére, no prvýkrát z nej vyťažil víťazstvo. Bolo pre neho druhé v kariére a zároveň aj druhé v sezóne po triumfe v šiestych pretekoch ročníka v Miami.

Výsledky Veľkej ceny Holandska 2024.
Výsledky Veľkej ceny Holandska 2024. (Autor: Sofascore.com)

Pre miláčika holandských tribún Verstappena to boli 200. preteky v kariére. Po nich je naďalej na čele priebežného poradia šampionátu, druhý je naďalej Norris.

Do konca seriálu zostáva ešte deväť pretekov. Nasledujúce, posledné v Európe sú na programe 1. septembra v Taliansku.

Hlasy po pretekoch

/zdroj: Nova Sport 5/

Lando Norris, víťaz: "Cítil som sa veľmi dobre, mali sme skvelé tempo a výborný monopost. Keď som sa dostal pred Maxa, išiel som už vlastné preteky."

Max Verstappen, 2. miesto: "Snažil som sa byť čo najviac vpredu. Išiel som na maximum, ale bolo jasné, že nie sme dosť rýchli. Pokúsil som sa prísť aspoň na druhom mieste. Diváci boli fantastickí."

Charles Leclerc, 3. miesto: "Bol to náročný víkend. Trápili sme sa už od piatku, potom sme našli rýchlosť. Dobre sme zvládli stratégiu. Nevedel som, že v pretekoch budeme mať až takéto tempo a určite by mi nenapadlo, že budeme na pódiu."

Priebeh Veľkej ceny Holandska 2024

Víťazovi kvalifikácie Norrisovi nevyšiel štart a pohotový Verstappen sa okamžite posunul do čela pretekov. Úvodné kolá sa zaobišli bez kolízií a nevydarený štart McLarenov podčiarkol aj pôvodne tretí Piastri, cez ktorého sa dostal Russell.

Náskok Verstappena však nenarastal a Norris cítil šancu. V 17. kole mu ešte útok na prvú priečku nevyšiel, no v nasledujúcom už áno, pričom Holanďan mu prepustil miesto bez boja.

V 27. kole sa Russell pridlho zdržal v boxoch, čím prišiel o šancu zaútočiť na Leclerca. Líder štartového poľa Norris prezul krátko na to a hoci sa jeho mechanici tiež nevyhli komplikáciám, po návrate na trať bol opäť líder.

V polovici pretekov mal približne 10-sekundový náskok pred Verstappenom, ktorý mal podobný odstup od tretieho Leclerca. V tom čase traťoví komisári potvrdili päťsekundový trest pre Strolla za príliš vysokú rýchlosť v boxoch.

Norris nedopustil drámu, na Verstappena si vytvoril vyše 20-sekundový náskok. Dosiahol tým najdominantnejšie víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Norris napokon získal aj bod navyše za najrýchlejšie kolo.