Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Mohla som skočiť nový svetový rekord, tvrdí Isinbajevová. Namiesto toho zrejme skončí

Jelena Isinbajevová (vpravo) je tvárou ruského športu aj obľúbenou športovkyňou prezidenta Vladimira Putina. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 22. júl 2016 o 14:36

V tomto roku skočila Jelena Isinbajevová najvyššie. Jej výkon však pre trest od atletickej federácie vo svetových tabuľkách nie je. "V Riu som chcela získať zlato a skočiť svetový rekord. V mojich silách je 510 centimetrov," vraví Ruska, ktorá zrejme čoskoro oznámi koniec kariéry.

MOSKVA. Roky bola ikonou a tvárou ruského športu. Hovorili jej Bubka v sukni. Počas kariéry vyhrala všetko, čo mohla. Patrí aj medzi obľúbených športovcov ruského prezidenta Vladimira Putina. Po vylúčení ruských atlétov z olympiády v Riu de Janeiro prežíva Jelena Isinbajevová veľký šok.

Priamo v Ženeve sa zúčastnila na arbitráži a obhajovala ruských atlétov. Nepomohlo to. "Ďakujem, že ste pochovali atletiku," bola jej prvá reakcia.

"Stratila som vieru v čokoľvek. Iní športovci sa pripravujú na olympiádu a my môžeme iba čakať na nejaké riešenie od Medzinárodného olympijského výboru. Ale najhoršie je to, že v Riu budú súťažiť športovci, ktorých už za doping chytili. Teraz sú čistí. A my, ktorí sme čistí dvadsať rokov, súťažiť nemôžeme."

Bez nej bude každá iba strieborná

Skokanka o žrdi posunula počas kariéry svetový rekord celkovo tridsaťkrát. Dva razy vyhrala olympiádu, trikrát majstrovstvá sveta, dva razy získala prestížneho športového Oscara - (Laureus world sports award).

Po MS 2013 sa rozhodla založiť si rodinu, o rok neskôr sa jej narodila dcéra Eva.  

Jelena Isinbajevová pózuje so zlatou medailou z olympijských hier v Pekingu. (Autor: TASR/AP)

V tomto roku plánovala návrat, lenže IAAF pre rozsiahly dopingový systém zakázala súťažiť všetkým ruským atlétom. A ten zákaz stále platí. Napriek tomu by vo svojej disciplíne bola Isinbajevová aktuálne svetovou jednotkou. 

Na ruskom šampionáte skočila 490 cm. To by bol svetový výkon roka. Lenže pre ruský trest neplatí. 

"Bezo mňa bude každá víťazka v Riu v skutočnosti iba strieborná. Mojím cieľom bolo vyhrať v Riu zlato a skočiť svetový rekord. Môžeme len hádať, koľko by to bolo, ale verím, že minimálne 510 centimetrov je v mojich silách," vravela pre Sport Express sebavedome. 

Aktuálne má svetový rekord hodnotu 506 cm. Dosiahla ho v roku 2009 v Zürichu.

Neverí, že sa niečo zmení

Za celú kariéru nemala pozitívny test a najlepšie skoky dosiahla v Londýne, Zürichu či v Pekingu. V Rusku päť metrov neskočila ani jediný raz.

"Veľmi neverím, že sa niečo na našom vylúčení zmení. Do rozhodnutia MOV sa ešte budem pripravovať, no ak sa nič nezmení, nebude mať žiadny zmysel pokračovať ďalej. Radšej sa naplno budem venovať rodine."

Záver kariéry si určite atletická legenda predstavovala inak.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články