Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Pre korupčnú aféru tri roky nehral. Pri návrate mohol hneď skórovať

Michal Hamuľak (vľavo) je späť vo futbale. Hráva za rodné Humenné. (Zdroj: Daniel Dedina)
Daniel Dedina|6. jún 2021 o 13:00

Ja som to už uzavrel, tvrdí Hamuľak.

HUMENNÉ. Keď sa v júni 2018 prevalila kauza nelegálneho ovplyvňovania výsledkov v dvoch najvyšších slovenských súťažiach, výrazne v nej rezonoval Partizán Bardejov.

V jeho farbách sa malo previniť až päť hráčov i tréner.

Medzi obvinenými figuroval aj Michal Hamuľak. Bývalý ligový útočník Michaloviec, Liberca a dvojnásobný najlepší strelec druhej najvyššej slovenskej súťaže.

Hamuľak spoznal svoj trest v decembri 2018. Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu mu pozastavila výkon akejkoľvek funkcie na štyri roky a šesť mesiacov.

Humenský rodák bol rozhodnutý s futbalom skončiť, ale napokon sa na trávnik vrátil ešte pred vypršaním pôvodnej dĺžky trestu. 

Dohodli sa na parkovisku

V sobotu 5. júna 2021 naskočil ako striedajúci hráč do druhého polčasu zápasu III. ligy Východ Humenné - Svidník, v ktorom domáci spečatili svoj postup do druhej ligy.

To, že Hamuľak je rodený kanonier, potvrdil okamžite. Počas svojho 45-minútového pobytu na ihrisku mohol vsietiť aj hetrik.

Jeho utešená hlavička neplatila kvôli tesnému ofsajdu, pokutový kop namieril do pravej žrde a na konštrukcii brány skončil aj jeho ďalší pokus.

Ako sa zrodil jeho návrat k futbalu?

„Oslovil som ho na parkovisku pred obchodným domom, keď sme sa tam pred časom stretli. Vravel, že futbal už nechce ani vidieť, ale nakoniec sa mi ho podarilo zlomiť,“ prezradil manažér FK Humenné Vladimír Vasilenko.

„Zapojil sa do prípravy a po týždni sa mu to začalo páčiť. Verím, že sa presadí a bude rovnako platným hráčom ako v minulosti,“ nádeja sa Vasilenko. 

Slovenskú najvyššiu súťaž hrával Michal Hamuľak (v strede) za Michalovce. (Zdroj: TASR)

Má podmienku do konca roka 2022

Po odpykaní si viac než polovice trestu požiadal Hamuľak disciplinárku o odpustenie zvyšnej sadzby a tá mu vyhovela.

„Disciplinárna komisia na základe žiadosti menovaného o zmenu disciplinárnej sankcie podmienečne upúšťa od výkonu jej zvyšku a určuje skúšobnú dobu do 31. decembra 2022,“ uvádza text úradnej správy z 3. júna.

U čerstvého druholigového nováčika si od novej posily sľubujú veľa.

„Má čuch na góly, v príprave to bolo vidieť. Proti Svidníku sa nepresadil, ale veríme, že mu to pôjde,“ dodal Vasilenko.

Hamuľak sa mohol hneď v prvom zápase po návrate presadiť strelecky, penaltu však poslal len do žrde. (Zdroj: Daniel Dedina)

Rozhovor? Nabudúce

O vyjadrenie sme chceli požiadať aj samotného hráča. „Rozhovor? Nabudúce,“ odvetil Hamuľak stroho.

Nepresvedčil ho ani argument, že za celou kauzou, v ktorej figuruje jeho meno, môže dať definitívnu bodku.

„Ja som to už uzavrel,“ skonštatoval 30-ročný futbalista, ktorý v drese Liberca nastúpil aj na štyri zápasy v predkole Európskej ligy.

V sezóne 2014/15 prispel k vyradeniu MFK Košice a následne si zahral aj proti rumunskému celku Astra Giurgiu.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články