Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Po dvanástich rokoch sú späť. Humenné sa teší na celoslovenskú súťaž

FK Humenné - víťaz III. ligy Východ 2020/21. (Zdroj: humenne.sk)
Daniel Dedina|5. jún 2021 o 23:45 (aktualizované 6. jún 2021 o 00:21)

Postup do druhej ligy spečatilo mužstvo trinástou výhrou v rade.

HUMENNÉ. Plynie posledná minúta a striedajúci Jozef Skvašík za aplauzu fanúšikov pečatí skóre zápasu.

Futbalisti Humenného prechádzajú zápasom proti Svidníku rovnako suverénne ako celou sezónou.

V 14. kole III. ligy Východ zdolávajú súpera hladko 4:0 a v predstihu si zaisťujú druholigovú miestenku.

Celoslovenská súťaž zavíta do mesta, ktoré v 90-tych rokoch minulého storočia účinkovalo sedem sezón v prvej lige, po dlhých dvanástich rokoch.

Radosť futbalistov FK Humenné z postupu do druhej ligy

Škrlík zažil pád i návrat

Až neuveriteľne vyznieva fakt, že vtedy i dnes bol na humenskej lavičke ten istý muž - tréner Jozef Škrlík.

„Hoci sme sa pred dvanástimi rokmi zachránili, Humenné sa na ďalší rok do súťaže neprihlásilo. Je to symbolické a som veľmi rád, že som ho teraz priviedol späť do druhej ligy. Myslím si, že z historického hľadiska na slovenskú futbalovú mapu patrí,“ vyhlásil Škrlík.

Humenčania kádrom i výsledkami prerástli regionálnu súťaž. Po domácej remíze s Lipanmi v úvodnom kole vyhrali trinásť zápasov v rade.

„Niečo podobné som zažil v lotyšskej Jelgave. Čaká nás ešte jeden zápas, ale ten už nič nerieši. Ukázali sme, že sme právom víťaz súťaže, hoci sa neodohral celý ročník,“ poznamenal Škrlík.

Černák ožil a opäť dáva góly

V minulosti hrával za mládežnícke reprezentácie Slovenska, na konte má 58 štartov vo Fortuna lige, ale jeho kariéra sa vinou zranení nevyvíjala správnym smerom.

Prišiel však angažmán v Humennom a Roland Černák strelecky pookrial.

V aktuálnej sezóne má na konte už 16 gólov a kraľuje tabuľke treťoligových kanonierov. Z množstva jeho streleckých pokusov sa jeden ujal aj proti Svidníku.

„Teší ma to, ale dôležitejší je úspech mužstva. Sú to pekné pocity, zapíšeme sa do histórie a dúfam, že v druhej lige nebudeme fackovací panák. Myslím si, že máme mužstvo na hornú polovicu tabuľky,“ chrlil zo seba stále len 23-ročný rodák z Trebišova.

Obrana súpera je v plnej pohotovosti, páli Roland Černák. (Zdroj: humenne.sk)

Pri nárokoch vyššej súťaže bude musieť zrejme Černák popracovať na svojej fyzickej pripravenosti. Avšak to, že góly strieľať vie, je neodškriepiteľné. Ostane v Humennom?

„Musíme sa porozprávať a uvidíme, čo z toho vyplynie,“ skonštatoval kmeňový hráč Dunajskej Stredy.

Cieľ v druhej lige? Najmä záchrana

Futbalistom Humenného stačila proti Svidníku na splnenie postupového cieľa aj remíza.

O tom, že sa im to podarí, nepochyboval už pred zápasom prakticky nik. A keď po prvom polčase viedli o dva góly, šampanské sa mohlo chladiť.

„Vzhľadom na kvalitu kádra sme iný cieľ ako postup do druhej ligy ani nemohli mať. Jednoduché to však nebolo. Stálo nás to veľa síl, ale chlapci to zvládli. Som maximálne spokojný,“ netajil manažér Vladimír Vasilenko.

Po krátkom oddychu vrhnú na Hornom Zemplíne všetky sily do prípravy na novú výzvu. 

„Nie som zástanca toho, aby sme vymenili celý káder. Hráči, ktorí vybojovali postup, si zaslúžia hrať druhú ligu.

Keď v nej chceme hrať dôstojnú rolu, dve-tri zmeny musia prísť. Mojím osobným cieľom je záchrana v súťaži,“ priznal Vasilenko.

V pozícii trénera Humenného by mal pokračovať Jozef Škrlík.

Humenský tréner Škrlík nad hlavami hráčov po postupe do II. ligy 

„Ide o prechod z amatérskeho na profesionálny futbal. Bude to ťažké, čaká nás veľa roboty, ale verím, že to zvládneme.

Nechceli by sme robiť výrazné zásahy do kádra, ale určite ho treba posilniť. Musíme si zachovať reálny pohľad a snažiť sa predovšetkým udržať v súťaži,“ zdôraznil 58-ročný kouč.

Tréner Svidníka: Naša šanca stále žije

V zápase Humenného so Svidníkom šlo o hru mačky s myšou. Otázkou bola konečná výška skóre. Tak to bral aj hosťujúci tábor.

„Výsledok je pre nás prijateľný, pretože máme úzky káder a trápia nás zdravotné i iné problémy. Napríklad jeden z hráčov základnej zostavy je na telocvikárskom kurze na Šírave a na zápas nebol uvoľnený. Nastúpiť museli aj dorastenci,“ priblížil tréner 1.FK Svidník Stanislav Baran.

Danej situácii bol nútený prispôsobiť taktiku.

„Nie som zástanca defenzívneho futbalu, ale proti tak kvalitnému domácemu mužstvu sme nemali inú možnosť. Filozofia je jedna vec a kvalita hráčskeho kádra druhá,“ priznal dlhoročný prešovský mládežnícky tréner, ktorý v minulosti viedol aj akadémiu v Žiline.

Svidník čaká v závere sezóny tuhý boj o treťoligové prežitie.

„V Humennom to bola príprava na to, čo nás čaká v poslednom kole doma proti Slávii TU Košice. Verím, že nastúpime v kvalitnejšej zostave. Naša šanca stále žije a urobíme všetko pre to, aby sa to podarilo,“ dodal Baran.

Fakty zo 14. kola III. ligy Východ >>>

Tabuľka III. ligy Východ

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články