Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Mesto Prešov: Ponúkli sme hokejovému klubu pomoc, on chcel dotáciu

ilustračné (Autor: Róbert Andrejov)
Michal Ivan, Martin Belej|Publikované 8. mar 2019 o 23:00

Samospráva nemôže priamo platiť súkromnú obchodnú spoločnosť.

Rekonštrukcia zimného štadióna: fotogaléria

4.10.2019

PREŠOV. Po vypadnutí hokejistov Prešova z druhej najvyššej súťaže sa hnev fanúšikov na sociálnych sieťach obrátil aj na vedenie mesta.

To vraj dostatočne nepodporuje hokej a pri oprave zimného štadióna postupuje pomaly.

V podobnom duchu sa vyjadrili na sociálnych sieťach aj šéf prešovského hokejového klubu František Pulščák a pre Korzár aj skúsený exreprezentant Peter Pucher, ktorý prišiel pomôcť v napokon neúspešnom boji o záchranu.

Rekonštrukcia zimného štadióna - odkrytie strechy: fotogaléria

20.11.2020

Náročná a nutná oprava štadióna

Mesto však podobné úvahy odmieta.

Faktom je, že zimný štadión už staticky nevyhovoval podmienkam prevádzky a hoci sa o probléme a nutnosti opráv vedelo už roky, peniaze a schopnosť riešenia sa našli až pred vyše rokom.

Mesto sa rozhodovalo, či starý štadión zbúrať, alebo sa pustiť do nákladnej a technicky náročnej opravy.

Pre druhú možnosť nakoniec zavážilo aj to, že strešná konštrukcia štadióna je unikátna a je technickou pamiatkou.

"Mesto Prešov uplynulé roky poskytoval A-mužstvu štadión, teda ľad i šatne, pomáhalo nájsť sponzorov. Z rozpočtu mesta financuje mládežnícke kluby a dotuje ľad," informovala hovorkyňa mesta Eva Peknušiaková.

Dotkla sa aj prebiehajúcej rekonštrukcie a jej dôsledkov.

"Je pravdou, že v súčasnosti majú všetky športové kluby, trénujúce na zimnom štadióne, vrátane seniorského hokejového mužstva, náročnejšie podmienky, avšak rekonštrukcia technicky náročnej strechy nie je otázkou niekoľkých týždňov. Mesto Prešov však rekonštrukciu neustále rieši, aby bol dodržaný časový harmonogram prác a všetky športové kluby ho tak mohli čo najskôr opätovne využívať."

Mesto: Ponúkli sme spoluprácu, klub chcel dotáciu

Kritici hovoria aj o tom, že mesto malo dať potácajúcemu sa A-mužstvu Prešova, ktoré je súkromnou spoločnosťou a odohralo sezónu prakticky ako béčko Zvolena, priamu dotáciu.

Priame finančné investície samospráv do súkromných športových sú však nanajvýš sporné a často aj v rozpore s pravidlami a nariadeniami miest a obcí.

"Chápeme, že na športové výsledky je potrebné zázemie, o to sa však mesto Prešov vždy snažilo. Klubu ponúklo spoluprácu, ktorú však majiteľ odmietol. Naopak, žiadal dotáciu z rozpočtu mesta, čo však pri súčasnom nastavení všeobecne záväzného nariadenia mesta nie je možné, keďže mesto nemôže dotovať súkromnú obchodnú spoločnosť," vysvetlila hovorkyňa mesta.

Autor: Michal Ivan, Martin Belej

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.