BRATISLAVA. Keď zástupcovia slávneho Celticu Glasgow videli domovský štadión Artmedie, dusili smiech. Maličký, avšak útulný štadión ukrytý medzi stromami obrovského sadu označili za sídlo vidieckeho klubu. Normám UEFA nevyhovoval a Petržalka musela odohrať stretnutia Ligy majstrov a Pohára UEFA na Tehelnom poli.
„Ide o sedliacky, krčmový tím,“ smiali sa Škóti pred zápasom druhého predkola Ligy majstrov v lete roku 2005. Po ňom sa však hanbili.
„Som trénerom osem rokov, futbal som hral dvadsaťpäť, ale potupnejšiu prehru som nezažil,“ vyhlásil vtedajší tréner Celticu Gordon Strachan. Jeho tím prehral na Tehelnom poli s Petržalkou 0:5.
Mužom zápasu bol útočník Juraj Halenár, ktorý dosiahol hetrik. Ďalšie góly pridali Blažej Vaščák a striedajúci Martin Mikulič. Na štadión si našlo cestu 17 632 divákov. V drese hostí odohral celý súboj slovenský obranca Stanislav Varga.
„Keď dá niekto Celticu tri góly ako Halenár, je to niečo výnimočné. Naša investícia sa vyplatila, Juraj má predpoklady na to, aby z neho vyrástol veľký futbalista,“ vravel vtedajší tréner Petržalky Vladimír Weiss.
Vyhrali v Porte
Petržalský futbalový klub patrí k najstarším na Slovensku. Na webovej stránke sa hlási ku koreňom z konca 19. storočia, keď v roku 1898 vznikol ako Pozsonyi Torna Egyesület – PTE, Prešporský telocvičný spolok.
Bývalá Artmedia Petržalka získala v najvyššej súťaži dva majstrovské tituly (2005, 2008) a trikrát triumfovala v Slovenskom pohári (1988 ako Inter ZŤS, 2004 a 2008). Bola tiež jedným z troch slovenských klubov, ktoré postúpili do skupinovej fázy Ligy majstrov. Okrem nej sa to podarilo aj 1. FC Košice a MŠK Žilina.
V roku 2005 vyradila Artmedia v predkolách postupne Kajrat Almaty, Celtic Glasgow a Partizan Belehrad, v skupinovej fáze potom obsadila tretiu priečku so šiestimi bodmi (vyhrala v Porte 3:2 a potom s ním remizovala doma, dvakrát tiež remizovala s Glasgow Rangers, dvakrát prehrala s Interom Miláno), čo znamenalo postup do šestnásťfinále Pohára UEFA.
Pritom sa to začalo takmer trapasom.