Kritický zápas si vyžiadal desiatky zranených

(Autor: TASR)
Sportnet|1. nov 2008 o 10:39

(DOPLNENÉ VIDEO 18:50) Počas zápasu medzi DAC Dunajská Streda s bratislavským Slovanom sa zranilo množstvo fanúšikov pri stretoch s políciou.

BRATISLAVA. Polícia počas bezpečnostných opatrení pri futbalovom zápase v Dunajskej Strede medzi DAC Dunajská Streda a Slovanom Bratislava predviedla 31 osôb. Z nich bolo 16 občanov Maďarskej republiky a 15 Slovenskej republiky, z toho 13 fanúšikov Slovana. TASR dnes o tom informovala hovorkyňa trnavského Krajského riaditeľstva Policajného zboru Martina Kredatusova.

((video2))

Polícia vyšetruje tri prípady trestného činu, jeden sa týka drogovej trestnej činnosti a dva podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Bratislavčan vo veku 28 rokov mal pri sebe zástavu Hlinkovej gardy a ďalší 23-ročný Bratislavčan mal na odeve pripnutý odznak so symbolom fašizmu. Ostatné osoby sa dopustili priestupkov na úseku verejného poriadku.

Ošetrili 50 ľudí

Záchranári ošetrili asi 50 osôb, šesť previezli sanitky do nemocnice v Dunajskej Strede. Muža z Dunajskej Stredy vo veku 18 rokov previezol vrtuľník do nemocnice v Bratislave. Utrpel zranenia utlačením v dave, keď polícia musela vykonať služobný zákrok. "Tento muž bol značne pod vplyvom alkoholu a navyše, dostal epileptický záchvat. Je mimo ohrozenia života. Záchranári ošetrili 25 osôb lokálne a ľahko sa zranil jeden policajt. Zvyšok tvorili len drobné poranenia," povedala Kredatusová.

Na bezpečnostných opatreniach sa celkovo podieľalo asi 1000 policajtov, vrátane príslušníkov hraničnej polície. Už pred zápasom zaistili policajti rôznu pyrotechniku a predmety slúžiace na útok. "Služobný zákrok na tribúne vykonala polícia preto, lebo fanúšikovia hádzali z tribúny kamene a zaútočili na policajtov. Po ukončení zápasu polícia naďalej monitorovala situáciu v meste, vďaka čomu už nedošlo k žiadnym výtržnostiam," uviedla hovorkyňa. Železničná polícia neznamenala nijaké výtržnosti počas návratu fanúšikov Slovana vlakom do Bratislavy.

Primátor. Zásah bol zbytočný

Primátor Dunajskej Stredy Pétér Pázmány nechápe dnešný policajný zásah na futbalovom zápase. Podľa neho sa na pravde nezakladajú ani informácie o počte hospitalizovaných fanúšikov, ktorých malo byť v tamojšej nemocnici šesť.

fotogaléria z výtržností fanúšikov v Dunajskej Strede na futbal.sme.sk

"Myslím si, že zásah polície bol zbytočný a vyprovokoval určité napätie a ináč, zápas sa skončil normálne a slušne, veď v meste je pokoj," uviedol pre TASR primátor. Doplnil, že bol spoločne s riaditeľom nemocnice za jediným hospitalizovaným asi 20-ročným fanúšikom menom Szabo, ktorý utrpel ľahší otras mozgu.

"Teraz som od neho vyšiel, ponúkli sme mu určitú pomoc, ak by sa chcel dostať domov. Jednu vec nechápem zásah polície. To bolo zbytočné. Už na zápase sa hovorilo, že je jeden mŕtvy, tak som poprosil usporiadateľov aby oznámili, že to nie je pravda. Takže domáci fanúšikovia sa v pokoji rozišli domov. Ináč sa na zápase nič mimoriadneho nedialo, okrem toho, že sme prehrali," zdôraznil Pázmány. Na margo informácií, že v Dunajskej Strede mal byť zorganizovaný koncert skupiny skinhedov povedal, že koncert bol zrušený a mesto s ním nemalo nič spoločné, pretože nemal byť v meste, ale mimo neho.

Koncert zrušili

Slovenské úrady nevpustili na územie SR členov rockovej skupiny Romantikus Er‹szak (Romantické násilie), ktorí mali pôvodne koncertovať dnes večer spoločne s formáciou Hungarica vo Veľkých Dvorníkoch. Tento koncert už v piatok večer organizátori zrušili, informovala dnes maďarská agentúra MTI s odvolaním sa na organizátora kultúrnych a športových podujatí Gábora Göbla, ktorý tentoraz pripravoval aj cestu maďarských fanúšikov do Dunajskej Stredy. Podľa rovnakého zdroja sa na územie SR nedostal ani spomínaný Gábor Göbl.

((video3))

Maďarské elektronické médiá venovali dnes zápasu a predovšetkým udalostiam okolo neho mimoriadnu pozornosť. Informovali o zásahu bezpečnostných zložiek v sektore slovanistov, ale predovšetkým o zásahu v sektore maďarských fanúšikov, ktorému podľa oficiálnej informácie predchádzal skrytý trestný čin.

Ako s odvolaním sa na primátora Dunajskej Stredy uviedol pre MTI konzul Maďarskej republiky na Slovensku Géza Farkas, z dejiska stretnutia o trestnej činnosti v sektore nevedia. Podľa informácií spravodajskej televízie Hír Tv došlo k potýčkam potom, čo skupine maďarských fanúšikov neumožnili rozvinúť nešpecifikovanú vlajku.

Informácie o predvedených a zranených priniesli aj maďarské médiá, ktoré navyše spomínajú viaceré vlajky Maďarskej republiky a drapériu znázorňujúcu " Veľké Maďarsko" v hľadisku dunajskostredského futbalového stánku.

Šláger už od stredy vypredaný

Šláger 14. kola futbalovej Corgoň ligy DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava bol už od stredy vypredaný a viac ako hodinu pre úvodným hvizdom takmer celý štadión zaplnený. Z celkovej kapacity 6100 miest dostali hostia tisíc vstupeniek. Na štadióne panoval pred výkopom relatívny pokoj, fanúšikovia oboch táborov sa bavili skandovaním. Štyridsaťpäť minút pred začiatkom sa pokúsil jeden z fanúšikov Slovana vbehnúť na ihrisko. Bezpečnostné zložky pohotovo zasiahli, aj keď na nich fanúšikovia z tribúny hostí hádzali svetlice a delobuchy. Fanúšikovia DAC odpovedali hanlivým skandovaním.

((video))

Rušno bolo v sobotu aj o 10.50 hodine na bratislavskej vlakovej stanici Nové mesto, kedy odchádzal vlak do Dunajskej Stredy. Stovky slovanistov tu hlasito skandovali a podľa svedkov hodili zo súpravy na koľaje aj dve dymovnice. Ako povedal pre TASR jeden z príslušníkov železničnej polície vážnejšie incidenty nezaznamenali. Na nástupišti boli prítomní aj ťažkoodenci, ktorí nastúpili do vlaku. Ako ďalej uviedli svedkovia, desiatky fanúšikov skandovali protimaďarské heslá.

Čaplovič: Polícia zápas zvládla

Dnešný futbalový zápas medzi DAC Dunajská Streda a bratislavským Slovanom bol podľa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča zo strany polície zvládnutý. "Bol som tam, pretože som chcel na vlastné oči vidieť, ako to bude," povedal pre agentúru SITA Dušan Čaplovič. Oba tábory fanúšikov sa podľa neho správali kultivovane, s výnimkou niekoľkých svetlíc zo strany fanúšikov Slovana. Problém však videl v tribúne, na ktorej boli aj fanúšikovia maďarského Ferencvarosu. Práve tu vznikol konflikt medzi nimi a políciou, po ktorom jedného fanúšika dav udupal a museli ho previezť vrtuľníkom do nemocnice.

Podľa podpredsedu SMK Józsefa Berényiho, ktorý bol tiež na dnešnom futbale, je otázne či tento policajný zásah bol adekvátny. Priamo zo štadióna o tom telefonoval aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. O prípadných ďalších krokoch sa chce poradiť v strane, pravdepodobne ako poslanec požiada o policajné zábery z dnešnej akcie. Čaplovič v rozhovore uviedol, že počas prestávky jeho aj Berényiho o policajnom zákroku osobne informoval policajný viceprezident Stanislav Jankovič. On sám si o tomto zákroku myslí, že bol primeraný. "Policajné zložky konali podľa zákona, platí nulová tolerancia," dodal Čaplovič.

Slovan nedal Dunajskej Strede šancu

Už v 1. min v čistej šanci zastavil Nlenda postranný rozhodca Kiško, keď ho pred brankárom "belasých" Bičíkom videl v ofsajde. V 8. min Slovák umnou pätičkou nabil Obžerovi a jeho volej spoza šestnástky opečiatkoval brvno. V 17. min zakročila na prvý pohľad nepochopiteľným spôsobom jedna z prítomných policajných zásahových jednotiek na sektor, kde sa zdržiavali väčšinou prívrženci DAC-u prichádzajúci z Maďarska.

Vzápätí lietali na ihrisko zo sektora Slovanu petardy, svetlice a dymovnice, takže hlavný rozhodca musel prerušiť zápas, kým sa emócie utíšia. O chvíľu sa nad štadiónom objavil červený vrtuľník rýchlej záchrannej služby, ktorý prišiel po jedného z troch vážne zranených fanúšikov, ďalších 20 ošetrovali zdravotníci. Po takmer 20 minútach sa pokračovalo v hre. Najprv Boyovu jedovatú bombu Bičík vyrazil na roh a po Regedeiho priamom kope Nlendova nepresná dorážka skončila tesne vedľa pravej žrde bránky hostí. Dve minúty pred polčasovou prestávkou Slovákov priamy kop Valachovič umne hlavou posunul za seba a nikým nekrytý Hanek sa pred Novotom zorientoval a zachoval ako skvelý strelec a otvoril skóre.

Po tom, ako v 56. min Serranova dvojnásobne tečovaná strela skončila za chrbtom bezmocného domáceho gólmana a hostia tým zvýšili na 2:0, sa začal slovanistický koncert. DAC sa zložil kompletne v 77. min, keď Obžera obišiel Pinteho, prihral voľnému Masarykovi, ktorý poľahky skóroval do opustenej domácej svätyne. V závere mohol Slovan ešte výraznejším spôsobom vylepšiť skóre, keď sa mu zo štyroch tutoviek podarilo skórovať iba raz - Angelovičov center poslal pod brvno Černák - 4:0. V úplnom závere sa o kozmetickú úpravu skóre snažil domáci Nlend, ale dvakrát tesne minul Bičíkovu bránu.

Werner Lorant (tréner Dunajskej Stredy): "Prehrali sme zaslúžene, súper bol lepší. V podstate ani nemám čo hodnotiť."

Ladislav Pecko (tréner Slovana): "Moji hráči previedli to, na čo v skutočnosti majú, výsledok zodpovedá obrazu hry a rozdielu v kvalite oboch mužstiev."

DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava 0:4 (0:1)

Góly: 43. Hanek, 56. Serrano, 77. Masaryk, 81. Černák, ŽK: 44. Boya, 49. Abena - 76. Obžera, rozhodovali: Vlk - Slyško, Kéry, 6100 divákov

Dunajská Streda: Ján Novota - Adiaba, Pinte, K. Németh, Caha - Regedei, Abena (65. Landerl), Boya, Moughfire (28. Hassan) - Osei Opoku (46. Dragičevič), Nlend

Slovan: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Hanek, Breznaník - Obžera, Serrano, Černák, Slovák (70. Angelovič) - Halenár (85. Botelho Gaúcho), Masaryk (82. Ľ. Meszároš)


Nachádzate sa tu: