14.02.2022 00:00
Deň 10
Peking 2022
Koniec

Valijevová môže súťažiť. Medailu však nedostane, ani keď bude prvá

Kamila Valijevová.
Kamila Valijevová. (Autor: TASR/AP)
TASR|14. feb 2022 o 07:10 (aktualizované 14. feb 2022 o 11:31)

Ženská súťaž sa začne utorkovým krátkym programom.

PEKING. Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová môže po oslobodzujúcom verdikte Športového arbitrážneho súdu (CAS) štartovať v súťaži sólistiek na ZOH v Pekingu.

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade.

CAS v pondelok rozhodol, že 15-ročná zlatá medailistka z tímovej súťaže sa neprevinila voči antidopingovým pravidlám.

Ženská súťaž sa začne utorkovým krátkym programom, Valijevová bude v akcii so štartovým číslom 26.

Medzinárodný olympijský výbor zároveň oznámil, že ak sa Valijevová v individuálnej súťaži umiestni v prvej trojke, tak sa po pretekoch neuskutoční ani kvetinový, ani medailový ceremoniál.

„Medzinárodný olympijský výbor po konzultácii so športovcami zorganizuje dôstojný ceremoniál, keď sa definitívne uzavrie prípad Valijevovej,“ uviedli.

Medzinárodná korčuliarska únia zase oznámila, že vzhľadom na tento prípad sa do voľných jázd výnimočne kvalifikuje 25 najlepších pretekárok (namiesto pôvodných 24).

Radosť v Rusku, sklamanie v USA

"Na základe veľmi obmedzených faktov v tomto prípade a po zvážení následných právnych následkov, rozhodujúci panel neudelil športovkyni suspendáciu. Kamila Valijevová je na základe Svetového antidopingového kódexu chránenou osobou. Zákaz štartu na hrách by mohol viesť k nenapraviteľnej škode a k porušeniu základných princípov spravodlivosti a rovnosti voči športovkyni, ktorá priamo v Pekingu nemala pozitívny dopingový nález. Valijevová je aj naďalej subjektom disciplinárneho konania," píše sa vo vyhlásení CAS, ktoré TASR spracovala z agentúry TASS.

Verdikt pochopiteľne uvítala výprava ROC.

"Najlepšia správa dňa. Celá krajina môže teraz fandiť všetkým našim skvelým krasokorčuliarkam," zverejnila v oficiálnom stanovisku podľa AFP.

Rozhodnutie naopak rozladilo predstaviteľov výpravy USA.

"Sme sklamaní z odkazu, ktorý si so sebou nesie toto rozhodnutie. Ide o ďalšie systematické nerešpektovanie čistoty športu zo strany Ruska," uviedla šéfka americkej výpravy Sarah Hirshlandová.

Pozitívna bola v decembri

Valijevovej odobrali pozitívnu vzorku ešte 25. decembra počas ruského šampionátu. Našli v nej stopy zakázanej látky trimetazidín. Liečivo sa používa na angínu či závraty, ako aj pri dlhodobej liečbe ischemickej choroby srdca.

Figuruje však na zozname nedovolených podporných prostriedkov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), lebo zvyšuje prietok krvi. Na januárových ME v Tallinne vybojovala Valijevová zlato a získala prvú veľkú medailu medzi dospelými.

Akreditované laboratórium v Štokholme informovalo o jej pozitívnom teste až deň po skončení tímovej súťaže na ZOH 2022.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV), WADA, Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) sa následne obrátili na CAS, aby Valijevovej zabránil štartovať.

Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) jej po pozitívnom dopingovom náleze zastavila činnosť, ale v stredu suspendáciu zrušila.

Mladá Ruska svedčila v nedeľu prostredníctvom videohovoru pred CAS, ktorý po šesťhodinovom posudzovaní faktov vyriekol verdikt, na základe ktorého môže štartovať v súťaži žien. Valijevová sa na ňu medzitým pripravovala v dejisku ZOH.

CAS pri vynesení verdiktu zohľadnil skutočnosť, že Valijevová je maloletá a tým pádom podľa kódexu WADA "chránená osoba". Generálny sekretár CAS Matthie Reeb uviedol, že okamžité uplatnenie sankcie by mohlo "spôsobiť vážne škody".

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Krasokorčuľovanie»Valijevová môže súťažiť. Medailu však nedostane, ani keď bude prvá