Užila lieky pre dedka? Mladá Ruska objasnila dopingový nález

Kamila Valijevová.
Kamila Valijevová. (Autor: TASR/AP)
TASR|15. feb 2022 o 11:50

Má len pätnásť rokov a už čelí podozreniu z dopingu.

PEKING. Krasokorčuliarka Kamila Valijevová vysvetlila dopingový nález náhodným užitím liekov na srdce jej starého otca.

Pätnásťročná Ruska to uviedla pred Športovým arbitrážnym súdom (CAS), ktorý jej napokon umožnil štartovať v súťaži sólistiek na ZOH 2022 v Pekingu.

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade.

CAS rozhodol, že voči zlatej medailistke z tímovej súťaže, ktorá mala v decembri pozitívny antidopingový nález, neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH.

Ženská súťaž sa začala utorkovým krátkym programom, Valijevová bola v akcii so štartovým číslom 26 v záverečnej skupine ako hlavná favoritka na zisk zlatej medaily.

"Jej právnici priniesli niekoľko dôkazov, ktoré vinu spochybňujú. Zakázaná látka sa jej mala dostať do tela tak, že si omylom vzala lieky jej starého otca na srdce.

Je pravda, že táto látka je trochu zvláštna, najmä pre dievča v jej veku. Ale zase, pokiaľ presne nevieme, ako sa to stalo, je ťažké vynášať akékoľvek súdy," citovala agentúra AFP predsedu disciplinárnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Denisa Oswalda.

MOV informoval, že stále čaká na výsledok B-vzorky Valijevovej. Už v pondelok však oznámil, že pokiaľ sa Ruska v ženskej súťaži dostane na stupne víťazov, neuskutoční sa tradičný medailový ceremoniál.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Súvisiaci obsah

Najčítanejšie
Najnovšie
4 hod
24 hod
7 dní
Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Krasokorčuľovanie»Užila lieky pre dedka? Mladá Ruska objasnila dopingový nález