6.

Jeremiah Azu

Veľká Británia

6,58 s

ISTANBUL. Slovenský šprintér Ján Volko obsadil vo finále halových ME v atletike 2023 v behu na 60 m konečné 5. miesto.

Zabehol čas 6,57 sekundy a od štvrtého cenného kovu v sérii na podujatí ho delili štyri stotiny sekundy. Zlato získal Talian Samuele Ceccarelli za 6,48.

Volko si dokázal vo všetkých troch sobotných behoch na šampionáte vylepšiť sezónne maximum, vo finále o ďalšiu stotinu sekundy oproti semifinále.

Ján Volko na halových ME v atletike 2023.

Iba tesne mu unikol významný historický zápis, keď sa nestal štvrtým šprintérom histórie, ktorý získal štyri cenné kovy z kontinentálneho šampionátu.

V zbierke tak naďalej má zlato z Glasgowa 2019, striebru z Belehradu 2017 a bronz z Torune 2021.

"Piate miesto si veľmi cením, v takejto konkurencii je úžasné. Trikrát som si dnes zlepšil sezónne maximum, čo je super. Som trochu sklamaný, že som vo finále nepredviedol ideálny beh, ale som rád aj za tento výkon a teším sa z neho," zhodnotil svoje vystúpenie Volko pre atletika.sk.

"Mám radosť aj z toho, že som sa do bojov o medaily vôbec dostal. Je to neuveriteľné, že sa mi to podarilo na štyroch šampionátoch za sebou. Konkurencia, aká sa zišla v istanbulskom finále, sa nedá porovnať so žiadnou z predošlých mojich finále na halových ME," dodal Volko.

Ceccarelli neumožnil úspešnú obhajobu titulu svojmu krajanovi Lamontovi Marcellovi Jacobsovi.

Úradujúceho olympijského šampióna zdolal rovnako ako tento rok na domácom šampionáte, tentokrát o dve stotiny.

Úradujúci svetový rekordér na 400 m prek. Karsten Warholm triumfoval na štvorstovke. Nór nastolil rýchle tempo, ktoré neudržal, no dokázal prejsť cieľovú čiaru ako prvý za 45,35.

Na podujatí získal druhé zlato, uspel aj pred štyrmi rokmi v Glasgowe. Aj na rovnakej trati žien uspela osobnosť zo štvorstovky prekážok.

Holanďanka Femke Bolová ovládla preteky za 49,85 s a obhájila titul.

Už tretíkrát v sérii triumfovala na trati 1500 m Britka Laura Muirová, tentokrát časom 4:03,40 min. Na podujatí vybojovala celkovo už piate zlato, keďže má dve prvenstvá aj z dvojnásobnej trati.

Samuele Ceccarelli získal zlato v behu na 60 m na halových ME v atletike 2023.
Samuele Ceccarelli získal zlato v behu na 60 m na halových ME v atletike 2023. (Autor: TASR/AP)

Domácich priaznivcov potešila Tugba Danismazová, ktorá vyhrala trojskok za 14,31 m. Pre hostiteľskú krajinu zariadila vôbec prvý cenný kov na podujatí v histórii z technickej disciplíny.

Žrď žien patril úradujúcej majsterke Európy Wilme Murtovej. Fínka zvíťazila výkonom 480 cm.

Muži:

400 m: 1. Karsten Warholm (Nórsko) 45,35 s, 2. Julien Watrin (Belgcko) 45,44 s, 3. Carl Bengtström (Švédsko) 45,77 s, 4. Oscar Husillos (Španielsko) 46,24, 5. Matěj Krsek (Česko) 46,48 s

Ženy:

400 m: 1. Femke Bolová (Holandsko) 49,85 s, 2. Lieke Klaverová (Holandsko) 50,57 s, 3. Anna Kielbasiňská (Poľsko) 51,25 s, 4. Susanne Goglová-Walliová (Rakúsko) 51,73 s, 5. Lada Vondrová (Česko) 51,73 s, 6. Tereza Petržilková (Česko) 52,81 s

1500 m: 1. Laura Muirová (Veľká Británia) 4:03,40 min, 2. Claudia Mihaela Boboceová (Rumunsko) 4:03,76 min, 3. Sofia Ennaouiová (Poľsko) 4:04,06 min, 4. Esther Guerrerová (Španielsko) 4:04,86 min, 5. Katie Snowdenová (Veľká Británia) 4:07,68 min, 6. Marta Penová Freitasová (Portugalsko) 4:07,95 min

Trojskok: 1. Tugba Danismazová (Turecko) 14,31 m, 2. Darija Derkačová (Taliansko) 14,20 m, 3. Patricia Mamonová (Portugalsko) 14,16 m

Žrď: 1. Wilma Murtová (Fínsko) 480 cm, 2. Tina Šutejová (Slovinsko) 475 cm, 3. Amálie Švábiková (Česko) 470 m, 4. Ekaterini Stefanidiová (Grécko) 460 m, 5. Margot Chevrierová (Francúzsko) 460 m, 6. Angelica Moserová (Švajčiarsko) 445 m

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Volko dosiahol vo finále sezónne maximum, od bronzu ho delili 4 stotiny