Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Michalovskej Iuvente hrozí koniec, generálny partner odchádza z klubu

Ilustračné. (Autor: archív)
Róbert Andrejov|Publikované 2. máj 2019 o 10:10

Vedeniu majstra sa nepáči, ako mesto rozdeľuje financie pre kluby.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

MICHALOVCE. V čase, keď sú Michalovce Európskym mestom športu, reálne hrozí, že metropola Zemplína príde o najúspešnejší klub tohto milénia.

Generálny partner hádzanárskeho klubu Iuventa Michalovce, ktorým je spoločnosť Chemkostav, totiž vyhlásil, že posledný júnový deň prestáva podporovať miestnu ženskú hádzanú.

Ak sa tak naozaj stane, ohrozený bude chod klubu a Iuventa padne do kolien. Prečo sa dlhoročný hlavný sponzor hádzanárok od Laborca odhodlal k tomuto kroku?

Naozaj klubu, ktorý sa môže popýšiť deviatimi primátmi v nadnárodnej súťaži, desiatimi prvenstvami v Slovenskom pohári a mieri za dvanástym slovenským titulom, zvoní umieračik?

Začalo to otvoreným listom

Spúšťačom všetkého bol otvorený list, ktorý v polovici apríla predstavitelia klubu adresovali primátorovi mesta Viliamovi Zahorčákovi. V ňom predovšetkým vyjadrili nespokojnosť a sklamanie z toho, ako samospráva rozdelila finančné prostriedky pre športové kluby na tento rok. Presnejšie, že Iuventa z čiastky milión eur zinkasuje iba 7,4 %.

Reakcia primátora na seba nenechala dlho čakať. V odpovedi Zahorčák okrem iného napísal, že sa nemôže ubrániť dojmu, že Iuventa žiarli na úspechy hokejistov a futbalistov a má pocit, že klub týmto chce vniesť rozkol do športu v meste.

Situácia dospela až do štádia, že generálny partner Iuventy chce skončiť s podporou klubu.

„Nemôžem súhlasiť so slovami, že závidíme futbalu a hokeju. Nie je to pravda, ja im prajem. Beriem, že futbal a hokej sú top športy, no nemôže byť dvojaký meter pri rozdeľovaní peňazí. Keď však pridávajú ostatným, tak Iuvente by mohli aspoň dorovnať náklady, ktoré má na mládež,“ uviedol Tibor Mačuga, generálny riaditeľ Chemkostavu, teda spoločnosti, ktorá podporuje michalovskú ženskú hádzanú od sezóny 2001/02.

Prečo nepridajú aj Iuvente?

Podľa jeho slov firma za tie roky naliala do ženskej hádzanej milióny.

Len samotná výstavba Chemkostav arény, ktorá patrí medzi najmodernejšie športové haly na Slovensku, ju stála šesť miliónov eur.

Za ten čas sa klub zaradil k absolútnej špičke a v posledných rokoch nemá v slovenskej ženskej hádzanej konkurenciu.

Vyhráva jednu trofej za druhou, navyše dlhodobo mestu robí výbornú reklamu aj v pohárovej Európe.

Mačugu mrzí, že samospráva neférovo rozdeľuje financie pre kluby.

„Nemám problém, že viac peňazí ide do hokeja. Ale prečo nepridajú finančné prostriedky aj Iuvente, tak ako to sľúbil primátor pred piatimi rokmi?“ položil si otázku.

„Pýtame sa, má zmysel robiť hádzanú? Teraz to hovorím otvorene, 30. júna spoločnosť Chemkostav končí ako generálny partner. Klub môže fungovať ďalej, naša spoločnosť ale ide preč. Nebránime sa ešte rokovaniu. Iniciátorom ale musí byť samospráva,“ skonštatoval Mačuga.

Mesto je pripravené rokovať

Mesto Michalovce v poslednom období vytvára pre športové kluby kvalitné podmienky na ich fungovanie, čoho dôkazom je to, že v metropole Zemplína okrem hádzanárok hrajú najvyššiu súťaž futbalisti MFK Zemplín či florbalistky Eastern Wings a prednedávnom si historický postup medzi slovenskú elitu vybojovali aj hokejisti HK Dukla Ingema.

O reakciu na posledné vyjadrenia Tibora Mačugu sme požiadali aj vedenie mesta.

„Mesto doposiaľ neobdržalo žiadnu oficiálnu požiadavku ani oznámenie z klubu Iuventa Michalovce. Na informácie z médií nebudeme reagovať,“ odpovedala nám hovorkyňa primátora Iveta Palečková a následne dodala: „Radi by sme však uviedli, že mesto je stále pripravené rokovať s predstaviteľmi Iuventy aj sa podieľať na fungovaní ženskej hádzanej v našom meste.“

Vyjadrovať sa nemôžu

Zaujímalo nás, ako na nejasný osud klubu reagujú samotné hráčky úradujúceho majstra, pred ktorými sú záverečné zápasy sezóny. Zemplínčankám stačí vyhrať jediný súboj semifinále play-off, aby sa prebojovali do finále, v ktorom budú opäť jasným favoritom na titul.

Oslovili sme kapitánku družstva Patríciu Wollingerovú, ktorá s výnimkou hosťovania v Trenčíne v sezóne 2009/10 od pätnástich rokov háji farby michalovského celku.

„Od vedenia klubu sme dostali zákaz vyjadrovať sa na túto tému, takže viac vám k tomu nepoviem,“ uviedla rodáčka z Revúcej, ktorá nám prezradila aspoň to, že hráčky a realizačný tím sa informáciu o tom, že generálny partner chce skončiť v klube, dozvedeli v utorok po večernom tréningu z úst športového riaditeľa Jána Beňadika.

Autor: Róbert Andrejov

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.