Neboli úspešní, zhodnotil Dubovský Slovákov na MS. Prídu ťažké časy, dodal

Dominik Černý.
Dominik Černý. (Autor: TASR/MTI)
SITA|28. aug 2023 o 15:08

Z deviatich slovenských reprezentantov sa len jeden dostal vo svojej disciplíne do najlepšej dvadsiatky.

BRATISLAVA. Slovenskí reprezentanti na majstrovstvách sveta v atletike v maďarskej Budapešti podľa šéftrénera Slovenského atletického zväzu (SAZ) Radoslava Dubovského a zároveň vedúceho slovenskej výpravy nenaplnili očakávania.

Najlepší výsledok dosiahol chodec Dominik Černý, ktorý ako jediný skončil v prvej dvadsiatke. Najväčšie hviezdy vypadli už v úvodnej fáze súťaží, čo Dubovský vníma ako sklamanie.

"Nemienim maľovať aktuálny stav naružovo, slovenská výprava nebola v Budapešti veľmi úspešná. Nenaplnili sme ciele dvomi či tromi semifinálovými umiestneniami, ktoré sme očakávali od Jána Volka, Gabriely Gajanovej či Viktórie Forsterovej.

Takéto umiestenie na úrovni semifinále získal chodec Dominik Černý, ktorý patril 'papierovo' na záver štartového poľa v chôdzi na 35 km, no napokon skončil devätnásty," skonštatoval Dubovský, citoval ho web atletika.sk.

Najlepší slovenský šprintér Volko obsadil celkové 32. miesto na dvojstovke a na stovke bol ešte o štyri priečky horší. "V oboch disciplínach predviedol štandardné výkony. Za určitých okolností mohol pomýšľať aj na postup do semifinále.

Nemôžem povedať, že sklamal, ale je evidentné, že kvalita vo svetovom šprinte sa rapídne posúva dopredu a čo stačilo nedávno, je teraz už málo.

Ďalej by ho posunuli len výrazne lepšie výkony ako dosiahol, musel by sa veľmi priblížiť k osobákom," zhodnotil šéftréner SAZ výkony úradujúceho Atléta roka na Slovensku.

Viktória Forster.
Viktória Forster. (Autor: TASR/MTI)

Dubovský vyzdvihol Gajanovú, ktorej o tri stotiny sekundy ušiel postup do semifinále osemstovky žien. Jej výkon označil ako "veľmi kvalitný". Forsterová urobila chybu hneď po štarte svojho rozbehu na 100 m prekážok žien, pričom podobne pokazila už tretie veľké podujatie v tomto roku.

Podľa trénera "musí pracovať viac na mentálnej príprave". Najväčšiu pochvalu si vyslúžil Černý, ktorý si zlepšil osobný rekord o 9 sekúnd.

Jeho výkon ohodnotil Dubovský ako "výborný". Páčil sa mu tiež nápad požiadať priateľku a reprezentačnú kolegyňu Hanu Burzalovú o ruku v cieli ženských pretekov na 35 km.

Podľa popredného funkcionára SAZ slovenská atletika aj pri pohľade na výsledky z Budapešti zaostáva za svetom a treba s tým niečo robiť.

"Uvedomujem si, že prídu ťažké časy. Už v mládežníckych kategóriách treba pracovať na špičkovej úrovni s kvalitnými trénermi, vzdelávať ich a naďalej zlepšovať tréningové podmienky.

Je toho veľa, čo musíme posunúť dopredu. Keď sa však pozrieme na svet či Európu, musíme niečo urobiť, pretože sme tak trochu zaspali dobu.

Všetko, čo na nás čaká, aby sme sa posunuli vpred, nezvládnu jednotlivci, ale spoločnými silami to môžeme dokázať. Len treba chcieť," myslí si Radoslav Dubovský.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Neboli úspešní, zhodnotil Dubovský Slovákov na MS. Prídu ťažké časy, dodal