Situácia z úvodu druhého polčasu v stretnutí Petržalky s Prešovom.
Situácia z úvodu druhého polčasu v stretnutí Petržalky s Prešovom. (Autor: futbalnet TV)
Sportnet|14. mar 2023 o 13:10

Šéf komisie rozhodcov SFZ hovorí o kontroverzných rozhodnutiach.

BRATISLAVA. Bola to zakázaná hra rukou alebo nie? Šlo o ruku pri tele alebo nie? V prirodzenej či neprirodzenej polohe? Akú úlohu zohral odraz lopty od zeme?

Po uplynulom víkende sa na Slovensku strhla na túto tému búrlivá diskusia, v odborných kruhoch i v radoch fanúšikov.

Rezonovali predovšetkým udalosti zo stretnutia 1. kola nadstavby o titul vo Fortuna lige medzi Banskou Bystricou a Dunajskou Stredou (2:3).

Tréner domáceho tímu Michal Ščasný, ktorému hlavný rozhodca Martin Dohál ukázal v priebehu zápasu červenú kartu, to označil za popravu v priamom prenose, keďže zápas vysielala TV Dajto.

Nebol to jediný duel, v ktorom verdikty rozhodcov označil za kontroverzné aj šéf komisie rozhodcov Marián Ružbarský.

Na najbližšom zasadnutí komisie bude na pretrase aj zápas nadstavbovej skupiny o záchranu Trenčín – Ružomberok, a takisto dva druholigové súboje: FC Košice – Dolný Kubín a Petržalka – Prešov.

V dueli Trenčína s Ružomberkom (0:3) nariadil rozhodca Peter Ziemba po zhliadnutí na monitore penaltu po súboji Dos Santosa s Kristófom Domonkosom.

Penaltovú situáciu v zápase Trenčín - Ružomberok nájdete na tomto odkaze >>>

Systém VAR zasiahol do hry aj v 82. minúte, na základe čoho Ziemba uznal gólovú dorážku Štefana Gereca, hoci pôvodne bol mávaný ofsajd.

Hra rukou sa dostala na pretras aj v súbojoch ašpirantov na postup z II. ligy.

Hlavný rozhodca Bálint Kišš vyhodnotil počínanie hráča Dolného Kubína Matúša Ončáka ako nedovolenú hru rukou a nariadil pokutový kop, ktorý však košický kapitán Erik Pačinda v 26. min nepremenil. Košice napokon vyhrali 5:1.

Iný názor mal Boris Marhefka, hlavný arbiter stretnutia Petržalka – Prešov (2:2).

Ten v úvode druhého polčasu nechal pokračovať v hre po kontakte lopty s rukou anglického legionára v službách domáceho tímu Davea Assuncaa.

Hra rukou

/zdroj: Slovenský futbalový zväz/

Za zakázaný spôsob hry sa podľa Pravidiel futbalu, platných od 1. júla 2022, považuje, ak hráč, okrem brankára vo vlastnom pokutovom území, podľa názoru rozhodcu zahrá loptu rukou alebo sa rukou dotkne lopty.

Všeobecne platnou zásadou je, že hráč hrá rukou zakázaným spôsobom, ak ide takzvane „ruka k lopte“.