V lige sa stretli po 54 rokoch. Divoký záver upevnil remízovú históriu

Momentka zo zápasu MŠK Spartak Medzilaborce - OŠK Pavlovce nad Uhom.
Momentka zo zápasu MŠK Spartak Medzilaborce - OŠK Pavlovce nad Uhom. (Autor: Štefan Antoňák)
Vladimír Cepko|25. okt 2022 o 12:20

V záverečnej desaťminútovke padli až tri góly.

MEDZILABORCE. Už 54 rokov ubehlo od posledného majstrovského zápasu medzi mužstvami Medzilaboriec a Pavloviec nad Uhom.

Podľa dostupných zápisov v sezóne 1957/58 futbalisti vtedajšej Lokomotívy Medzilaborce v máji 1958 v Pavlovciach nad Uhom uhrali re mízu 1:1.

Kuriozitou bolo to, že v Medzilaborciach sa dalo v ten deň dokopy iba 9 statočných, ako to je vidieť na dobovej fotografii. Tých osem hráčov v poli s brankárom dokázalo vzdorovať a domácej presile odolať.

Futbalisti klubu Lokomotíva Medzilaborce pre zápasom v Pavlovciach nad Uhom v roku 1958. (Autor: Vladimír Cepko - archív)

Tretí zápas - tretia remíza

Po vyše polstoročí sa obe mužstvá stretli v Majstrovstvách regiónu v predposlednom jesennom kole na futbalovom trávniku v Medzilaborciach.

Aby sme boli úplne objektívni, tak vlani na jeseň si to vyskúšali chlapci oboch klubov v súťažnom dueli Slovnaft Cupu. Vtedy sa pod Kamjanou zrodila remíza 2:2.

Postup si nakoniec zabezpečili domáci hráči až v jedenástkovom rozstrele. Remízovú niť vzájomných meraní síl nepretrhli ani v poslednom zápase.

Domácim sa nepodarilo predlžiť pomerne dobrú sériu troch víťazstiev. Obe mužstvá po štrnástich kolách nemali na svojich kontách ani jednu remízu.

Na lavičkách sedeli bývalí spoluhráči z čias spoločného pôsobenie v Zemplíne Michalovce. Víťazoslav Lukačik na domácej a Jaroslav Gomboš na lavičke hostí.

Záver bol poriadne dramatický

Spartak mal v prvom polčase hru plne pod kontrolou. Vytvoril si veľa príležitostí. Za chrbtom výborného brankára Liutnianskeho v drese Pavloviec neskončila ani jeden strela domácich.

Po prehajdákanom prvom polčase zo strany domácich prišiel zákonitý trest. Pri ojedinelom protiútoku hostí v 50. minúte center z kopačky Ruskovského na prekvapenie všetkých - najmä domáceho brankára - skončil v bránke.

Domácich to poriadne zaskočilo a vyviedlo z hernej pohody. Dlho sa hľadali a až v 82. minúte sa horko-ťažko dopracovali k vyrovnaniu, ktoré zariadil Vaško. Hostia vzápätí domácim okamžite pripravili ďalšiu šokovú terapiu.

Po rozohrávke znovu Ruskovský centroval a Baňas s jeho centrom naložil gólovo. Domácim nezostalo nič iné, len prostredníctvom dlhých vysokých lôpt navodiť zmätok v pozornej obrane hostí.

Odmenou pre Spartak za to, že to v závere nezabalil, bol vyrovnávajúci Štecov gól doslova zo záverečným hvizdom rozhodcu.

Remízová tradícia vzájomných súbojov tak ostala dodržaná. Rozpačitá spokojnosť však vládla na obidvoch stránach.

MŠK Spartak Medzilaborce - OŠK Pavlovce nad Uhom 2:2 (0:0)

Góly : 82. Vaško, 90. Štec - 50. Ruskovský, 83. Baňas

Hlasy po zápase

Víťazoslav Lukačik, tréner Medzilaboriec: „Je pravdou,že sme o osude stretnutia mohli pohodlne rozhodnúť v prvom polčase. Na druhej strane si u chlapcov vážim to, že aj po nečakaných úderoch a nepriaznivom vývoji neprestali bojovať. Odmenou im bol minimálne aspoň zaslúžený bod za záverečný finiš.“

Jaroslav Gomboš, tréner Pavloviec nad Uhom: „Na keby sa nehrá a futbal býva niekedy krutý a nie vždy spravodlivý. Domácich sme nemilosrdne potrestali za ich streleckú neefektivitu. Pri väčšom šťastí sme mohli aj naplno bodovať.“