Na svoj debut sa tešil. Po zápase sa trénerovi Medzilaboriec výsledok málil

Róbert Potoma.
Róbert Potoma. (Autor: facebook MFK St. Ľubovňa/S. Zálešová)
Vladimír Cepko|27. mar 2023 o 13:45

My to berieme všetkými desiatimi, vravel skúsený kouč súpera.

MEDZILABORCE. V Medzilaborciach došlo po celkom vydarenej jesennej časti v rámci účinkovania v Majstrovstvách regiónu – IV. liga Východ k zmene na trénerskom poste.

Dlhoročného trénera Víťazoslava Lukačika nahradil jeho doterajší asistent Róbert Potoma, pre ktorého šlo o novú situáciu.

Počas uplynulého víkendu absolvoval premiéru v pozícii hlavného trénera.

V 18. kole súťaže sa v Medzilaborciach predstavil dlhoročný nepríjemný rival domáceho tímu - FK Gerlachov.

Oboch súperov v tabuľke delili od seba tri miesta a rozdiel siedmich bodov. Ôsme Medzilaborce ich mali 29, jedenásty Gerlachov 22.

V Gerlachove je od leta 2022 trénerom ostrieľaný Roman Berta. Bývalý úspešný tréner mládeže v MFK Košice prešiel prakticky všetkými kategóriami súťaží.

Má za sebou pôsobenia v najvyššej súťaži v Ružomberku po boku Františka Straku, okúsil druhú a tretiu ligu v Haniske či Bardejove. Ako tréner pôsobil aj v arabskom svete.

Postup prenechajú iným

„Na svoj trénerský úvod sa teším a dôsledne pripravujem. Dlhá zimná prestávka už prestala byť pre chlapcov zaujímavá,“ hovoril Potoma pred zápasom.

Medzilaborčania kombinovali v príprave telocvičňu s tréningmi na umelej tráve. Zároveň hrali prípravne zápasy, v ktorých nie vždy mali k dispozícii kompletný káder.

Veľké personálne zmeny sa v tíme neudiali. Odišli Tarča do Borova a Izaj do Starej Ľubovne, pribudol Petrišin zo Stropkova.

„Chceli by sme nadviazať na pomerne vydarenú jeseň. Máme najslušnejšie mužstvo v súťaži, čo je ukazovateľom nielen hernej vyspelosti mužstva. Postupové ciele nás netrápia. Tie prenecháme iným, my potrebujeme mužstvo udržať v pokojných vodách,“ podotkol Potoma.

Gerlachov má jasný cieľ

„Medzilaborce si už dlhší čas udržiavajú vysokú výkonnosť a dokážu nejednému súperovi poriadne pomotať hlavu. V domácom prostredí nás zaskočili a získali tri body. V odvete nechceme byť rovnako športovo pohostinní. Nech si divák príde na svoje!“ vravel pred začiatkom stretnutia Berta.

Na rozdiel od domácich boli hostia v tabuľke pravdy v horšej pozícii. Medzilaborce boli na úrovni +5, Gerlachov -5.

„Prípravu ovplyvnila absencia hráčov pre študijné a pracovne povinnosti. Veľa nám ukázali prípravne zápasy. Volili sme náročných súperov z vyšších poschodí. Snažili sme rozšíriť káder, čo sa nám sčasti podarilo,“ poznamenal Berta.

„V zostávajúcom priebehu sezóny sa chceme vyhnúť spodným priečkam,“ doplnil.

Dvakrát viedli, no nevyhrali

Nedeľný zápas Medzilaboriec s Gerlachovom priniesol na úvod jari svižný a zaujímavý futbal. Domácim vyšiel raketový nástup a gólom Pavlíka išli do vedenia.

Tento okamih prevážil misky váh na domácu stranu a hráči Spartaka diktovali tempo. Pribrzdil ich vyrovnávajúci gól Venediktova z ojedinelého protiútoku.

Súboj Medzilaboriec s Gerlachovom nemal víťaza.
Súboj Medzilaboriec s Gerlachovom nemal víťaza. (Autor: Štefan Antoňák)

Medzilaborčania pokračovali v aktívnej hre, chýbala im však presnosť a rozhodnosť v koncovke. Vedenie si zobrali naspäť v závere polčasu, strelecky sa presadil Krajník.

V druhom polčase tempo hry upadlo. Domáci sa sústredili na udržanie vedenia a hostia prevzali iniciatívu.

Odmenou im bol gól z kopačky Lazúra, ktorý stanovil konečné skóre na 2:2. Pod Kamjanou sa v súboji týchto tímov zrodila tradičná remíza.

Stávka na jednu kartu im vyšla

Domácemu trénerovi sa po zápase nerozhodný výsledok málil.

„Doplatili sme na nepremenené šance v prvom polčase. Hra sa nám darila, boli sme aktívni, dostávali súpera pod tlak, ale zlyhala nám koncovka,“ povzdychol si Potoma.

„Hostia sa sústredili na obranu. V druhom polčase im neostávalo nič iné, len útočiť a my sme sa nevyhli okienkam v obrane. Škoda, že sme v samotnom závere trafili iba do žrde,“ poznamenal kouč Medzilaboriec.

Naopak, tréner hostí vyjadril s bodom spokojnosť.

„Domáci na nás vybehli, pomohol im rýchly gól. Dokázali sme vyrovnať, ale znovu sme prenechali iniciatívu súperovi. Ten si vytvoril šance a za našu pasivitu nás ´odmenil´ gólom do šatne.

Po obrátke sme vsadili všetko na jednu kartu a vyplatilo sa nám to. Bola to spravodlivá deľba bodov, výsledok berieme všetkými desiatimi,“ zhodnotil duel Berta.