Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Za 45 minút prekonal päť rekordov a nahneval Hitlera. Skončil v cirkuse

Jesse Owens. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 27. máj 2020 o 19:05

Nebežal, ale vznášal sa, vravel tréner.

BRATISLAVA. V pondelok ubehlo presne 85 rokov od chvíle, čo Američan James Cleveland Owens, známejší ako Jesse Owens, prekonal na jednom podujatí až päť svetových rekordov a ďalší vyrovnal.

Stalo sa to v Ann Arbor neďaleko Detroitu v americkom štáte Michigan a podarilo sa mu to v rozpätí 45 minút. Väčšinou išlo o bežecké disciplíny, ktoré už v dnešnom atletickom svete nezohrávajú žiadnu rolu.

Nebežal, ale vznášal sa

Vtedy 21-ročný mladík Owens bol najrýchlejší na 100 yardov, 220 yardov a 220 yardov cez prekážky.

Prvým behom vyrovnal svetové maximum a ďalšie dva sa hodnotili aj ako svetové rekordy v behu nad 200 metrov a nad 200 metrov cez prekážky.

Tréner Larry Snyder vtedy o Owensovi vyhlásil: "On nebeží, ale vznáša sa nad dráhou. Prakticky ju iba zľahka hladí svojimi nohami. Akoby sa ani nevymrštil z blokov. Môžete mu pokojne nechať šálku kávy na hlave a ona nespadne."

Owens pridal aj rekordný zápis v rokmi úspešne etablovanej diaľke. Jeho rekordný skok 813 centimetrov z Ann Arbor vydržal štvrťstoročie.

Až v roku 1960 ho prekonal Ralph Boston, ktorý pristál na vzdialenosti 821 centimetrov.

Hitler mu nepodal ruku

Od pamätnej trištvrte hodiny rekordov prešiel rok, keď sa Jesse Owens ako jeden z tromfov objavil v americkej výprave na olympijských hrách v Berlíne.

Napokon sa ním aj stal.

Napriek zjavnej nevôli ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera vyhral beh na 100 aj 200 metrov a pridal aj triumfy v štafete na 4x 100 metrov a v skoku do diaľky.

Hovorí sa, že po behu na 100 metrov, ktorý ovládli dvaja americkí černosi Owens a Metcalfe, Hitler nevydržal nával frustrácie a odišiel zo štadióna.

Súvisiaci článok
Zneužitá olympiáda

Neskôr sa však objavil na slávnostnej ceremónii odovzdávania medailí, hoci Owensovi údajne nepodal ruku. Podľa Owensovej autobiografie mal nemecký nacistický vodca víťazovi stovky iba mávnuť na znak pozdravu.

Neskoršieho hlavného agresora v druhej svetovej vojne veľmi bolelo, že v jeho Berlíne získali Američania jedenásť zlatých medailí, z toho až šesť ich vybojovali športovci tmavej pleti a štyri zásluhou Owensa.

K nim pridal svetové rekordy - na 200 metrov (20,7 s) aj ako člen štafety na 4x 100 metrov (38,7) plus vyrovnané svetové maximum na stovke (10,3).

Predviedol aj olympijský rekord v diaľke (806 cm). Nemecké publikum Owensovi vďačne aplaudovalo, hoci bol iba "farebný" Američan.

"Vyhrať stovku na olympijských hrách bol môj sen, keď som ako 13-ročný začal súťažne behať," priznal Owens.

Američania sa zobudili neskôr

Ak si niekto myslel, že ho doma v USA privítajú s ováciami ako štvornásobného olympijského šampióna, nič také sa nekonalo.

Vtedajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt si uprostred predvolebnej kampane na Owensa nenašiel čas a nepozval ho do Bieleho domu.

Uznania sa dočkal až oveľa neskôr.

Jesse Owens (na stupni víťazov v strede). (Autor: TASR/AP)

V roku 1973 mu nemecký generálny konzul v Los Angeles udelil Spolkový kríž za zásluhy. O tri roky neskôr sa zobudili aj Američania a od vtedajšej hlavy štátu Geralda Forda sa mu ušla Prezidentská medaila slobody.

Ďalší americký prezident George Bush mu v roku 1990 venoval Zlatú medailu kongresu za "Humanitárne zásluhy pre ľudskú rasu."

To už bol Owens desať rokov po smrti. Tuhý fajčiar zomrel vo veku 66 rokov na rakovinu pľúc.

Cirkus, basketbal, marketing

Owens pochádzal z Oakville v štáte Alabama a narodil sa v rodine zberača bavlny, jeho starí rodičia boli otroci.

V nádeji na lepší život sa Owensovci presťahovali do Ohia, kde sa James Cleveland zapísal East Technical High School a neskôr aj na vysokoškolské štúdium na Ohio State University.

Tam už bol spomedzi šprintérov najlepší a zrodila sa jeho prezývka "Strela z Ohia".

Ani štyri olympijské zlaté medaily mu však nepriniesli slávu a uznanie. Bol síce pre pár ľudí hrdina z Berlína, ale plnohodnotné integrovanie do spoločnosti mu to nezaručilo.

"Mal som štyri zlaté medaily, ale z toho som sa nemohol najesť," glosoval po rokoch.

Po OH 1936 skončil ako atlét a to len vo veku 23 rokov. Začal sa živiť vystúpeniami v cirkusoch a rôznych šou, kde súťažil v rýchlosti s autami či dostihovými koňmi.

Istý čas bol aj súčasťou tímu basketbalových kúzelníkov Harlem Globetrotters. Nakoniec našiel svoje poslanie v oblasti marketingu. Podľa portálu biography.com v Chicagu si založil firmu s týmto zameraním a často cestoval po USA.

O dôležitosti marketingových vzťahov prednášal na obchodných stretnutiach biznismenom. Bol aj vyslancom dobrej vôle amerického ministerstva zahraničných vecí v Ázii a v štáte Illinois pôsobil ako tajomník atletickej komisie.

Film Preteky

V roku 2016 natočili o Owensovi film s názvom "Preteky". Zaznamenáva jeho kariéru, ako sa z vysokoškolského šprintéra stala hviezda OH v Berlíne, ktorá zasadila nečakaný úder Hitlerovým predstavám o nadvláde Árijskej rasy v športe.

Po konzultáciách s jeho troma dcérami obsadili do hlavných úloh mladého kanadského herca Stephana Jamesa ako Owensa a Jasona Sudeikisa ako trénera Larryho Snydera.

Owens bol takmer 48 rokov ženatý s Ruth Owensovou. Bola dlhé roky šéfkou jeho nadácie, ktorá pomáhala mladým ľuďom. Spolu vychovali tri dcéry Gloriu, Beverly a Marlene.

Ruth zomrela v roku 2001 na zlyhanie srdca.

Súvisiace články