Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Grosjean sa stretol so svojimi záchrancami, FIA vyšetruje jeho nehodu

Plamene po nehode Grosjeana. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 3. dec 2020 o 14:21

Francúz vážne havaroval na pretekoch v Bahrajne.

BRATISLAVA. Pilot formuly 1 Romain Grosjean sa štyri dni po hrôzostrašnej havárii vrátil do boxov tímu Haas. Stretol sa so svojimi záchrancami, ktorí mu pomáhali vyslobodiť sa z plameňov na Veľkej cene Bahrajnu.

Grosjeana a jeho manželku Marion privítali členovia amerického tímu s veľkým nadšením. Pri záchrane života mu pomáhali pojazdný zdravotník Alan van der Merwe a člen lekárskeho tímu Dr. Alan Roberts.

Stretol sa aj s hasičmi Jobym Mathewom a Thaerom Alim Taherom.

Francúz po kontakte s Daniilom Kvjatom narazil vo vysokej rýchlosti do bariéry. Monopost sa rozlomil na dve časti a okamžite začal horieť.

Tridsaťštyriročný pilot Haasu dokázal po 28 sekundách z horiaceho kokpitu zdemolovaného auta vyskočiť.

Z hrozivo vyzerajúcej nehody vyviazol iba s menšími popáleninami, najmä na rukách, a s vyvrtnutým členkom na ľavej nohe.

V stredu ho prepustili z vojenskej nemocnice v Bahrajne.

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) vo štvrtok začala vyšetrovanie okolností havárie francúzskeho pretekára.

Kým budú známe jeho kompletné výsledky, môže trvať až osem týždňov.

"Vyšetrovanie incidentu bude zamerané na všetky oblasti vrátane bezpečnostných prvkov jazdca, akými sú prilba, HANS (zariadenie na stabilitu hlavy), bezpečnostné pásy, ochranný odev, opierka hlavy, vnútorný systém hasenia auta a ochranný rám Halo.

Analýza bude zahŕňať aj integritu podvozku auta a účinnosť ochrannej bariéry," uviedla FIA v stanovisku s tým, že podrobne preskúma aj dáta z kamery v monoposte i z elektronického systému.

Práve ochrannému čelnému rámu Halo ďakoval po nehode Grosjean za záchranu života, hoci spočiatku bol jeho odporcom. Podľa prvotných odhadov narazil Francúz do bariéry v rýchlosti viac ako 220 kilometrov za hodinu.

"Tak ako pri každej vážnej nehode, aj teraz budeme analyzovať všetky aspekty tejto havárie a spolupracovať so všetkými zúčastnenými stranami.

Veľké množstvo údajov, ktoré sú v F1 k dispozícii, nám umožní presne určiť, čo sa stalo," povedal podľa agentúry AP riaditeľ FIA pre bezpečnosť Adam Baker.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.