Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Pred plameňmi ušiel kvôli deťom. Grosjean myslel aj na Laudu

Nehoda Romaina Grosjeana na Veľkej cene Bahrajnu. (Autor: SITA/AP)
Miroslav Kováčik|Publikované 1. dec 2020 o 22:30

Francúzsky pilot prehovoril po vážnej nehode.

BRATISLAVA. Bolo to priam nekonečných 28 sekúnd. Presne toľko trval boj francúzskeho pretekára formuly 1 Romaina Grosjeana o život po hrôzostrašnej nehode na okruhu v Bahrajne.

Po jeho jazdeckej chybe a nešťastnom kontakte s Rusom Daniilom Kvjatom narazil vo viac než 220-kilometrovej rýchlosti do bariéry, jeho monopost sa rozlomil na dve časti a následne začal horieť.

Francúz sa však akoby zázrakom dokázal dostať z horiaceho auta a vyviazol len s drobnými popáleninami na oboch rukách.

Nechcel takto skončiť

V rozhovore pre francúzskeho vysielateľa TF1 priznal, že počas necelej polminúty mu v hlave skrslo niekoľko myšlienok.

"Mal som pocit, že to trvalo oveľa viac než 28 sekúnd. Pohľad cez priezor som mal celý oranžový a videl som plamene na ľavej strane auta.

Myslel som na veľa vecí, vrátane Nikiho Laudu. Pomyslel som si, že nemôžem takto skončiť, nie teraz. Nemôžem svoj príbeh v F1 takto zakončiť," povedal Grosjean.

Lauda mal v roku 1976 na nemeckom Nürburgringu podobnú nehodu.

Takisto po náraze do bariéry jeho monopost pohltili plamene, ale na rozdiel od Grosjeana sa z auta nedokázal dostať sám.

Utrpel viaceré zranenia a do konca života bola aj jeho tvár poznačená touto nehodou. Už 42 dní po nehode však znovu sedel za volantom a na Veľkej cene Talianska skončil na štvrtom mieste.

Opäť chce súťažiť

Grosjean je otcom troch detí a aj to mu pomohlo prežiť. "Povedal som si, že kvôli mojim deťom sa musím dostať von. Sú pre mňa najúžasnejšou pýchou a zdrojom energie," povedal jazdec tímu Haas.

"Dal som ruky do ohňa a cítil som ako horí podvozok auta. Potom som zacítil, ako ma niekto ťahá za kombinézu. Vtedy som vedel, že som vonku," doplnil.

Rodák zo Ženevy priznal, že to bola najväčšia nehoda, akú v živote videl. Tiež uznal, že sa druhýkrát narodil a doslova videl ako "smrť prichádza".

Napriek tomu si už o niekoľko dní chce opäť sadnúť za volant.

"Myslím si, že budem potrebovať nejakú psychologickú pomoc. Povedal by som, že sú vo mne pocity šťastia, keď vidím veci inak. Avšak, potrebujem sa vrátiť do auta.

Pokiaľ to bude možné, tak už v Abú Zabí a ukončiť môj príbeh v F1 odlišným spôsobom," dodal 34-ročný pretekár.

Romain Grosjean je súčasťou seriálu pretekov F1 desať rokov a absolvoval celkovo 179 veľkých cien. Až desaťkrát sa mu podarilo skončiť na stupňoch víťazov (najviac až šesťkrát v roku 2013, pozn. red.).

Štatistiky pri jeho mene uvádzajú 8849 odjazdených kôl. To s poradovým číslom 8850 nedokončil, ale vyhral oveľa dôležitejší súboj - o svoj život.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.