Bývalý šampión rasisticky urazil Hamiltona. Takéto myslenie tu nemá miesto, hovorí Brit

Lewis Hamilton.
Lewis Hamilton. (Autor: SITA/AP)
TASR|28. jún 2022 o 16:21

Hamiltona sa zastala aj F1.

LONDÝN. Vedenie seriálu F1 i stajňa Mercedes v utorok odsúdili rasistický slovník, ktorý mal ešte minulý rok použiť niekdajší svetový šampión Nelson Piquet na adresu súčasného jazdca Mercedesu a sedemnásobného majstra sveta Lewisa Hamiltona.

Informovala o tom agentúra DPA.

Brazílčan Piquet sa hanlivo vyjadril o Hamiltonovi po minuloročnej britskej Veľkej cene, keď komentoval kolíziu Hamiltona s jeho rivalom v boji o majstrovský titul Maxom Verstappenom, ktorá vyústila do vypadnutia Holanďana z pretekov. Hamilton podujatie na okruhu Silverstone vyhral.

Slová Piqueta sa dostali na svetlo až teraz a vedenie F1 okamžite zareagovalo stanoviskom: "Diskriminačný alebo rasistický slovník je neakceptovateľný v akejkoľvek forme a v spoločnosti nemá miesto.

Lewis je skvelý vyslanec nášho športu a zaslúži si úctu. Jeho neúnavné úsilie o zlepšenie diverzity a inklúzie je pre mnohých príkladom."

"Dôrazne odsudzujeme akékoľvek použitie rasistického alebo diskriminačného slovníka. Lewis stojí na čele boja nášho športu proti rasizmu a je skutočný zástanca rozmanitosti na okruhu i mimo neho," pridal sa Mercedes v reakcii na slová Piqueta, ktorého dcéra Kelly je súčasnou priateľkou Verstappena.

Hamilton zverejnil svoju reakciu na Twitteri: "Je to viac než iba reč, jazyk. Tieto archaické spôsoby myslenia sa musia zmeniť a v našom športe nemajú miesto. Obklopil som sa týmito postojmi a celý život si za nimi stojím."

Trojnásobný majster sveta Piguet označil farbu Hamiltonovej pokožky diskriminačným výrazom. Brit dlhodobo vedie kampaň v boji proti rasizmu a často hovorí o porušovaní ľudských práv v krajinách, v ktorých sa konajú preteky F1.

Na strane sedemnásobného šampióna F1 je aj vedenie Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA): "FIA dôrazne odsudzuje akýkoľvek rasistický alebo diskriminačný jazyk a správanie, ktoré nemá miesto v športe ani v širšej spoločnosti.

Vyjadrujeme našu solidaritu s Lewisom a podporujeme jeho snahu k rovnosti, rozmanitosti a začleneniu do motoristického športu."

Nachádzate sa tu: