19.

Andrej Liška

Slovenská reprezentácia

+ 0 s

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Víťazom 3. etapy pretekov Okolo Slovenska sa stal Koen Bouwman. Jazdec tímu Jumbo-Visma najlepšie zvládol technický dojazd. Dve ľavotočivé zákruty tesne pred cieľom zvládol najlepšie.

Pri výjazde z poslednej zákruty si udržal dobrú rýchlosť a poľahky zvíťazil.

Štvrtková etapa preverila cyklistov po všetkých stránkach. Bola najdlhšia – 215 km a zároveň mala najväčšie prevýšenie 3600 m.

Hanba nebola

Cyklisti museli prekonať aj horský priesmyk Grajnár, ktorý mal pred pretekmi kritické miesta s výtlkmi. Asi týždeň pred pretekmi sa dokonca hovorilo, že Slovensku hrozí medzinárodná hanba.

Cestu však správca cesty dokázal v čas opraviť a pelotón prešiel týmto miestom bez problémov.

Súčasťou väčšieho úniku v priebehu etapy bol aj Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica. Pelotón však skupinu dostihol.

Sedem kilometrov sa pokúšal o nástup člen slovenskej reprezentácie Marek Čanecký. No neúspešne. Najmä Quick-Step kontroloval situáciu v skupine.

Z technického dojazdu vyťažil najviac Holanďan Bouwman.

Ten je skôr vrchárom. Tento rok vyhral súťaž vrchárov na Giro d'Italia a vyhral aj dve etapy.

Na Okolo Slovenska sa vďaka 10-sekundovej bonifikácii posunul v celkovom poradí na 2. priečku.

Bouwman: Dal som do šprintu všetko

"Som šťastný. V závere etapy som si hovoril, že to musím skúsiť. Dal som do šprintu všetko a vyšlo to. Vedel som, že môžem získať bonusové sekundy, aj to zohralo veľkú rolu. Zajtra sa pokúsime ešte zabojovať o bonusové sekundy," vrave Bouwman.

Dres lídra potvrdil český pretekár Josef Černý. Hoci v celkovom poradí je jeho náskok minimálny. Černý v závere šprintoval, no obsadil až 4. priečku.

Vedie o 2 sekundy pred Bouwmanom. V poslednej etape sa ešte môže zmeniť dres lídra. Holanďan by však musel bodovať na niektorej prémii, alebo byť v top3 v cieli.

Istého víťaza má súťaž vrchárov. Bodkovaný dres si poistil Lorenzo Fortunato. Talian je silným vrchárom. Vlani vyhral jednu z najnáročnejších etáp na Gire s cieľom na Monte Zoncolan.

Pozíciu najlepšieho Slováka si naďalej udržal Martin Svrček. Devätnásťročný pretekár tímu Quick – Step sa ukazuje dobre napriek tomu, že si v každej etape plní tímové úlohy a pomáha kolegom.

Tempo v hlavnej skupine udával aj v kľúčových fázach tesne pred cieľom.

V sobotu čaká cyklistov posledná 4. etapa z Levoče do Košíc. Má dĺžku 182 kilometrov a pretekári musia zdolať tri horské prémie: Podgrajnár, Štós a Jasovský kopec. Záver etapy je však rovinatý a o víťazovi by sa malo rozhodovať v šprinte.

Cieľ etapy je v centre Košíc pri hoteli Double Tree by Hilton.