Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

CBK Jugo Extel chce vychovať ďalšiu Jalčovú či Číkošovú

Úspešné kadetky. Zverenky trénera Miroslava Dirgu vyhrali aj turnaj v Poľsku. (Autor: mm)
Sportnet|Publikované 20. okt 2011 o 22:00

Košický basketbal už vyprodukoval nejeden talent. V meste pôsobí viacero klubov, ktoré sa venujú výchove podkošových nádejí. A na scéne je aj basketbalový klub CBK Jugo Extel Košice.

V tomto klube pôsobí osemdesiat detí, no a predovšetkým kadetky sa dnes starajú o veľmi dobré výsledky.

KOŠICE. Basketbalový klub CBK Jugo Extel Košice pôsobí v Košiciach pri ZŠ Juhoslovanská 2. Klub sa vlani osamostatnil po rokoch, keď pôsobil ako súčasť Cassovie. História siaha až do roku 1984, keď vznikol ILT 83 Košice, neskôr sa premenoval na CBK Košice a v deväťdesiatych rokoch sa zlúčil s Cassoviou.

„Dnes mám v našom klube 80 detí v kategóriách mladšie žiačky, žiačky a kadetky. Pôsobíme na Základnej škole na Juhoslovanskej, kde nám tamojší riaditeľ Alexander Krajňák vytvára veľmi dobré podmienky, našim basketbalistom vychádza maximálne v ústrety,“ pochvaľuje si spoluprácu prezident CBK Jugo Extel Košice Miroslav Dirga, ktorý je súčasne trénerom kadetiek a starších žiačok, rovnako i prípravky.

Ján Miščík je asistentom trénera kadetiek a trénerom prípravky. V klube pôsobia na trénerských postoch aj Zuzana Dovičovičová – u mladších žiačok a prípravky – a Zuzana Bednáriková ako asistent trénera mladších žiačok a prípravky.

„V prípravke máme teraz až 28 dievčat. Ale začali sme pracovať aj s chlapcami. Na ZŠ Krosnianska sa venuje 17 chlapcom. O ich tréningy bol skrátka záujem,“ hovorí Miroslav Dirga, prečo v klube začali aj prácu s chlapcami.

Vyhrali turnaj v Poľsku

V CBK Jugo Extel robia trénerom radosť kadetky. V súčasnosti im v súťaži patrí prvé miesto, zatiaľ neprehrali ani jeden zápas. Tréneri cestujú so svojimi zverenkami aj do zahraničia. A zástupcovia tohto klubu nechýbali ani na 5. medzinárodnom basketbalovom festivale dievčat v poľskom meste Sosnowiec.

„Na tomto turnaji sme mali družstvá kadetiek a mladších žiačok, ktoré v zahraničnej konkurencii obsadili vynikajúce prvé a druhé miesto. V kadetkách sa naše dievčatá stretli s družstvami Smorgon (BLR), SKS 12 Waršava (POL), Junior Krasnystaw (POL). V skupine skončili po výborných výkonoch na prvom mieste. Vo finále si potom poradili s bieloruským tímom Smorgon a na turnaji obsadili 1. miesto. Z nášho družstva bola aj najlepšia hráčka turnaja,“ vrátil sa k turnaju v Poľsku prezident a tréner Miroslav Dirga.

Partia basketbalových nadšencov má pred sebou jasný cieľ. „Chceme vychovať také hráčky ako Ivana Jalčová, Daniela Číkošová či Anka Jurčenková, lebo tie vyrastali práve v našom klube, a potom to dotiahli do Euroligy či do slovenskej reprezentácie. Aj teraz je z nášho kadetského družstva v reprezentačnom výbere päť hráčok,“ dodal Miroslav Dirga.


Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.