Kuzminová má šancu na glóbus. Vie, aký výsledok jej v Rusku stačí

Anastasia Kuzminová. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|15. mar 2018 o 13:43

Víťazstvom sa slovenská biatlonistka vrátila na čelo Svetového pohára. A v nedeľu môže svoju pozíciu ešte vylepšiť.

HOLMENKOLLEN, BRATISLAVA. Ešte nikdy v kariére nebola slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová tak blízko k zisku krištáľového glóbusu.

Trofej, ktorú si treba vybojovať výkonmi počas celej sezóny, nemá v zimných športoch v ére samostatnosti žiadny slovenský športovec.

Bez tlaku sa jej darí

Kuzminová môže byť prvá. Vo štvrtok vybojovala v nórskom Holmenkollene piaty triumf v pretekoch Svetového pohára v tejto sezóne a malý krištáľový glóbus v hodnotení šprintu má už takmer istý.

Vďaka prepadu Fínky Kaisy Mäkäräinenovej má nakročené aj k titulu najlepšej biatlonistky celej sezóny, teda k veľkému glóbusu.

Pred štvrtkovým šprintom v Holmenkollene nechcela Kuzminová o cieľoch hovoriť.

„Nechcem myslieť na žltý ani červený dres, lebo tým by som sa len dostávala pod tlak. Chcem si preteky najmä užiť,“ vravela pre RTVS.

„Keď mi každý pripomína 'musíš, Nasťa, musíš', tak sa mi nedarí. Potrebujem sa od toho oslobodiť,“ opisovala po olympiáde.

Glóbus musí potvrdiť v Ťumeni

V Holmenkollene vyhrala suverénne a v cieli sa opäť usmievala od radosti. Na strelnici netrafila jeden terčík. Prvé miesto získala opäť najmä vďaka výnimočne rýchlemu behu.

Zo všetkých biatlonistiek dosiahla najlepší čas. Od Darii Domračevovej bola až o 21 sekúnd rýchlejšia.

„Potvrdila som si, že telo ešte dokáže bojovať. Prospelo mi, že som si po posledných pretekoch trochu oddýchla. Nehľadiac na jednu chybu na strelnici sa za výkon môžem pochváliť,“ cituje Kuzminovú denník Sport-express.

Výsledky šprintu:

1. Anastasia Kuzminová (SR)

2. Daria Domračevová (Biel.)

3. Julija Džimová (Ukr.)

9. Ivona Fialková (SR)

40. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.)

52. Paulína Fialková (SR)

„Je skvelé, ako sa mi vydarila celá sezóna, ale snažím sa dotiahnuť to do konca. A hovorí sa - nekrič hop, kým nepreskočíš. Mám pred sebou ešte ďalšie preteky," pokračovala.

"Mäkäräinenová vyštartovala až po mne, takže som sa v podvedomí vôbec nezaoberala jej výsledkom. Nastavila som sa tak, že idem pre svoj pocit. Vnímala som to ako tréning, nie preteky. Keď som si uvedomila, že lyže mi idú, mohla som sa do toho oprieť," dodala.

V hodnotení šprintu vedie Kuzminová s náskokom 41 bodov práve pred spomínanou Bieloruskou. O víťazke malého glóbusu sa rozhodne v posledných rýchlostných pretekoch v ruskom Ťumeni.

Kuzminovej bude na víťazstvo v hodnotení šprintu stačiť aj 22. miesto.

"Po olympiáde som bola unavená a strávila som veľa času s deťmi, ale aj na rôznych stretnutiach s fanúšikmi a sponzormi. V Kontiolahti to na mňa doľahlo, ale v Holmenkollene som si začala osviežovať myseľ, pričom telo je stále silné," doplnila Kuzminová podľa IBU.

V pretekoch v Holmenkollene sa prepadla dovtedajšia líderka Svetového pohára Mäkäräinenová. So štyrmi chybami dobehla až na 40. mieste. Na prvé miesto vo Svetovom pohári sa tak vrátila Kuzminová. Pred Mäkäräinenovou vedie o sedem bodov.

Fínka bude v nedeľu v stíhacích pretekoch štartovať s dvojminútovou stratou. Vďaka dobrému náskoku môže Kuzminová pomýšľať na dobrý výsledok aj v stíhačke a má šancu svoj náskok pred Mäkäräinenovou ešte zvýšiť.

Životný výsledok mladšej Fialkovej

Príjemným prekvapením v šprinte bol výkon mladšej zo sestier Fialkových - Ivony. S čistou streľbou dobehla na deviatom mieste. Je to jej najlepší výsledok v kariére. Staršia Paulína s tromi chybami dobehla na 52. mieste.

Svetový pohár pokračuje v sobotu súťažou štafiet. Slovenky však štartovať nebudú.

„Daniel Kuzmin povedal už na olympiáde, že Nasťa nebude v štafete štartovať a štvrtú do štafety nemáme, keďže Betka Majdišová nemá vyjazdených dostatok bodov na to, aby štartovala vo Svetovom pohári,“ vysvetľovala pre RTVS reprezentačná trénerka Anna Murínová.

V nedeľu sa predstavia všetky tri Slovenky v stíhacích pretekoch. Kuzminová vybehne ako prvá o 12.00.

Nachádzate sa tu: