Pozrite sa na tú radosť. Zlatý plavec rozjasal nočnú garden party

Tom Dean oslavuje triumf na 200 m voľný spôsob.
Tom Dean oslavuje triumf na 200 m voľný spôsob. (Autor: SITA/AP)
Boris Vanya|27. júl 2021 o 11:52

Tom Dean triumfoval na 200 m voľným spôsobom.

TOKIO. Keď britský plavec Tom Dean mohutne zaberal v olympijskom bazéne, kde zvádzal napínavý súboj o zlato na 200 m voľný spôsob s krajanom Duncanom Scottom, o desaťtisíc kilometrov ďalej intenzívne prežívali preteky desiatky ľudí v záhrade jeho rodičov.

Prví dvaja po 113 rokoch 

Zábery z nočnej garden party z anglického Maidenheadu zdieľali na sociálnych sieťach tisíce ľudí. Dean zdolal Scotta o štyri stotiny sekundy, čo vyvolalo v jeho rodnom meste obrovskú vlnu eufórie.

Príbuzní, susedia a kamaráti 21-ročného plavca, ktorí na veľkoplošnej obrazovke sledovali preteky o tretej v noci miestneho času, nechali voľný priebeh svojim emóciám.

Britskí plavci obsadili na olympijských hrách prvé dve miesta naposledy v roku 1908 doma v Londýne. Dean má pritom za sebou náročný rok, počas ktorého dvakrát prekonal ochorenie Covid-19.

Najskôr sa nakazil v septembri a potom aj v januári. "Keď som sedel v izolácii v mojom byte, olympijské zlato sa zdalo byť vzdialené milión míľ," povedal médiám v Tokiu po pretekoch. 

Keď kráčal po schodoch, kašľal

Kým v septembri mal britský mladík iba mierne príznaky choroby, o štyri mesiace neskôr ho Covid potrápil oveľa viac.

Dean priznal pre BBC Sport, že nedokázal vyjsť hore po schodoch bez toho, aby sa nerozkašľal. Za to, ako zvládol náročné obdobie, vďačí najmä trénerovi Davidovi McNultymu. 

"V olympijskej sezóne som vynechal šesť alebo sedem týždňov, čo je v podstate neslýchané," dodal Dean.

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiaci obsah