Správy

ŽENY A – Bod pre obe strany vylovený zo záplavy vody

Peter Šurin|8. apr 2022 o 22:15
Gólové gesto strelkyne Martiny Šurnovskej, pred chvíľou vyrovnala na 1:1.
Gólové gesto strelkyne Martiny Šurnovskej, pred chvíľou vyrovnala na 1:1. (Zdroj: SFZ, Autor: ROMAN FERSTL)

TRNAVA (SFZ) – V kvalifikačnom zápase MS 2023 remizovala slovenská reprezentácia žien s Fínskom 1:1. Hralo sa za stáleho dažďa, ktorý sa  vo vlnách menil na lejak, záplava vody logicky ovplyvnila aj terén.

Pred stretnutím boli spomienkovými suvenírmi UEFA a jubilejnými reprezentačnými dresmi ocenené hráčky, ktoré v minulých zápasoch dovŕšili métu sto štartov za národný tím  - Jana Vojteková, Mária Korenčiová a Diana Bartovičová.

Prší, prší, len sa leje. Pesnička sa premenila na realitu počas milej slávnosti pred výkopom a potom výrazne viac ako menej pršalo celý zápas.

Práve dážď ovplyvnil dianie hneď na začiatku. Po tuctovom faule ďaleko od našej bránky zahrávala Fínka Hyyrynenová štandardku.  Oprela sa do lopty, v tej chvíli nebolo jasné, čo zamýšľa a zmiatla aj našu brankárku. Korenčiová sa vysunula ďalej od bránkovej čiary a plachtiaca lopta sa dostala nad ňu v pozícii, keď ju nemohla dostatočne razantne vyboxovať a cez mokrú rukavicu jej skĺzla za chrbát. Prehávali sme 0:1 od 6. min po góle zo vzdailenosti „druhej planéty“...

Fínkam náskok logicky pridal na sebavedomí, kontrolovali dianie, hrali svoju hru, jednoduchú a rýchlu, takže domáce hráčky museli mať pocit, že sú v každom súboji, v každom momente kúsok pozadu. Korenčiová sa ale otriasla z inaksovaného gólu a držala náš tím nad vodou. Jej zásah proti hlavičke Súmmanenovej v 8. min z pár metrov bol živou vodou pre Slovenky, hoci spoluhráčky jej opakovane podkurovali krátkymi „malými domov,“ po ktorých šli Fínky do tvrdých osobných súbojov a naša brankárka musela odolávať aj fyzicky.

Prvá štvrťhodina nám vôbec nevyšla, zato nástup do druhej bol parádny. Učebnicová akcia po zisku loptu, výpad Horváthovej a jej dokonale načasovanie prihrávky Šurnovskej, ktorej famózna strela z 18 metrov nás vrátili do zápasu – 1:1!

Zápas bude taký, aký si ho spravíme, povedal tréner Kopúň svojim zverenkyniam - a mal pravdu. Vo chvíľach, keď Slovenky nerobili, čo mali, držali opraty hry súperky a Korenčiová si zachytala (zmarila bombu Engmanovej z ofsajdovej pozície), raz ju zastúpila Fischerová (v 45. min). Keď ale okrem odhodlania a vôle uplatnili domáce hráčky aj um, disciplinovanosť a šikovnosť, mali navrch, ako v 44. min, keď po akcii Lemešová – Šurnovská – Žemebrová zakončila Hmírová zo svoje strany len do bočnej siete.

Vlny dažďa pokračovali aj po prestávke, počas jednej z nich, hneď po návrate z kabín, sa presadila Fischerová a pretlačila loptu do bránky, ale na našu škodu sa pískal ofsajd. Lialo a lialo, k tomu sa pridal silnejúci vietor, takže futbalistky na trávniku museli bojovať so súperkami aj s počasím. Summanenová sa snažila využiť terén aj vietor, Korenčiovú strelou k žrdi nezdolala (58. min), v 60. min po závare po rohovom kope sa lopta štyrikrát akoby sama vyhýbala ceste za bránkovu čiaru, hoci Fínky ju tam tlačili ešte aj očami.

S pribúdajúcim časom a ubúdajúcimi silami na čoraz ťažšom teréne sa hra obojstranne zjednodušila, oba tímy túžili po víťazstve. Hmírovej chýbal polkrok, aby šla sama na Korpelovú (67.), nič sme nevyťažili z dvoch rohových kopov po sebe (70.), na druhej strane Vojteková v poslednej chvíli odvážne zastavila Engmanovú (71.).

Poslednú desaťminútovku sme odpálili gólovou strelou Škorvánkovej, pri ktorej sa blysla Fínka v bránke, na opačnej starne ušla lopta Alanenovej v pozícii, že už mala gól na tácke (83.) a potom opäť podržala tím Korenčiová zákrokom po bombe Kuikkaovej (86.). Ešte v samom závere bolo najprv horúco pred Korenčiovou a vzápätí nastúpila na brejk Hmírová, ale na poliacej čiare ju fínska defenzíva dostihla a nemilosrdne poslala na zem. Tvrdo, ale bez porušenia pravidiel.

Napokon sa teda body delili, každá strana si vylovila z dažďovej záplavy jeden, zároveň však možno skonštatovať, že hoci vody bolo veľa až moc, ženský futbal sa v piatok večer v nej neutopil.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): „Nebol to pekný zápas, na druhej strane sme získali remízu, ktorej cenu v tejto chvíli vlastne ešte nepoznáme. Priznávam, že v duchu sme uvažovali aj o troch bodoch, ale... Po inkasovanom góle som riešil ďalšie nie dobré minúty z nášho pohľadu, som rád, že sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Strelili sme parádny gól a hrali odhodlane až do konca. Podmienky však boli kruto nefutbalové, ovplyvnili náš herný prejav, napríklad sme nemali vždy loptu pod kontrolou tak, aby sme si dokázali pripraviť dobré útočné pozície. Veľmi si vážim srdce a odhodlanie, ktoré dievčatá ukázali, je to potvrdenie toho, ako si cenia reprezentačný dres.“