Aktuality

(Zdroj: UEFA, Autor: Seb Daly)
šur|26. jún 2022 o 00:15
Oscar Glouhk víťazným gestom oslavuje vyrovananie Izraela na 1:1 v zápase so Srbskom (Zdroj: UEFA, Autor: Seb Daly)

PRVÝ HRACÍ DEŇ: Spravodlivá remíza i zaslúžené víťazstvo Anglicka

ŽIAR NAD HRONOM/BANSKÁ BYSTRICA (SFZ) – V prvom zápase prvého hracieho dňa tejto skupiny si vo výbornom zápase body zaslúžene rozdelili Srbsko a Izrael 2:2 (1:1).

„Orli,“ ako znie domáca prezývka balkánskeho tímu, vstúpili do stretnutia výborne, ich súper však ukázal, že nie náhodou si vybojoval miestenku medzi osem najlepších európskych výberov tejto kategórie.

Po skvelej individuálnej akcii Motiku (CZ Belehrad ho v januári kúpil za 1,5 milióna eur) zakončil akciu gólom Lazetič, k vyrovnaniu však došlo pomerne rýchlo po veľmi pohľadnej akcii s koncovkou Gloukha.

Obojstranne dobrý futbal pokračoval aj po prestávke, Izraelčania sa dostali do videnia po dôraze Ibrahima, ktorému pomohlo ku góle aj šťastie, ale to praje takým hráčom, ktorí mu idú oproti. Srbi, burcovaní trénerom Jovičom, šli aspoň za remízou v zápase, z ktorého chceli od začiatku tri body. Predviedli silný charakter a vieru vo vlastné schopnosti, z čoho vyťažil Leković v tretej minúte nadstaveného času, keď doklepol od brvna odrazenú strelu z diaľky. „Remízový výsledok zodpovedá priebehu hry na ihrisku, oduševnený výkon mojich hráčov kompenzovala veľká disciplína, nasadenie a šikovnosť hráčov vynikajúceho kolegu, trénera Ofira Haima,“ povedal po zápase srbský kouč Aleksandar Jovič.

Vo večernom kvalitatívne veľmi dobrom zápase, plnom nadštandardného mládežníckeho futbalu, vyhralo Anglicko po dvoch gólových akciách s pečiatkou individuálneho umenia strelcov. Favorizovaní „levi“ ukazovali viac práve svpje indivdiuálne majstrovstvo, kým Rakúšania kontrovali obrovskou obetavosťou, ktorou podložili svoj prejav, založený na intenzívnom presingu. Po dvoch anglických góloch sa mohlo meniť skóre pri akciách Demira, ktorý raz trafil žrď. Pri objektívnom pohľade treba povedať, že aj v tomto zápase bol futbal výsledkovo spravodlivý.

VÝSLEDKY: Srbsko - Izrael 2:2 (1:1), góly: 8. Lazetič, 90.+ Lekovič - 17. Gloukh, 74. Ibrahim. Anglicko – Rakúsko 2:0 (1:0), góly: 43. Chukwuemeka, 65. Devine.

Tréneri Srbska Alexandar Jovič a Izraela Ofir Haim si urobili po zápase spoločnú spomienku v mix-zóne. (Zdroj: SFZ, Autor: SFZ)

DRUHÝ HRACÍ DEŇ: Anglicko do semifinále, Izrael to má v rukách

ŽIAR NAD HRONOM/BANSKÁ BYSTRICA – V prvom zápase druhého hracieho dňa sa čakal vyrovnaný súboj, medzi tímami Rakúska a Izraelu nebol jasný favorit.

V 5. min prehrávali naši susedia 0:1, v 24. min bolo 1:1. Rýchly futbal obojstranne, viac bojovnosti na strane Rakúska, viac šikovnosti u Izraelčanov. Tí ťažili z diery na pravej strane defenzívy súpera, cez ňu sa dostávali k finálnym prihrávkam aj koncovke. Nezainteresovaný divák si prišiel na svoje, bol to solídny mládežnícky európsky futbal.

Do prestávky mali gólovo navrch Izraelčania, očakávanie, že po prestávke Rakúšania zabojujú o obrat, sa nenaplnili. V rozpätí dvoch minút bolo z 1:2 nečakaných 1:4 – najprv z prvej jedenástky na šampionáte a potom po skvele zvládnutom brejku – a hoci do konca ešte ostávalo viac ako 30 minút, bolo zrejmé, že v tíme okolo lídra Demira neostalo viac psychických síl, ako len na skorigovanie. Rakúsky hráčsky šéf síce parádne kopnutým priamym kopom znížil, ale naši susedia prehrali aj druhý zápas a v sobotu v súboji so Srbskom zabojujú o 3. miesto v skupine. „Ak by sme znížili na 3:4, neprehrali by sme. Celkovo sme si však tento zápas pokazili sami,“ zhodnotil súboj tréner Rakúska Martin Scherb.

Mladí anglickí „levi“ potvrdili, že nie náhodou sú spolu s Francúzskom pasovaní za favpritov na konečné prvenstvo. Štyri góly do srbskej siete si rozdelili po dva na každý polčas, štvrtý, ktorým  Chukwuemeka zaklincoval výsledok bol ukážkou individuálneho majstrovstva útočníka Aston Villy a pohladením duše futbalového fanúšika. Stojí za to nájsť si ho v archívoch a potešiť sa ním.

„S kýmkoľvek sa stretneme v semifinále, bude to skutočne zaujímavý a vzrušujúci futbal, už odteraz sa budeme tešiť na túto výzvu,“ povedal tréner Anglicka Ian Foster.

VÝSLEDKY: Izrael - Rakúsko 4:2 (2:1, góly: 5. Kassus Abed, 29. Lugasi, 52. Madmon (z 11 m), 54. Gloukh - 24. Jasic, 76. Demir. Anglicko - Srbsko 4:0 (2:0), góly: 5. a 40. Scarlett, 68. Chukwuemeka, 90.+ Jebbison.

TRETÍ HRACÍ DEŇ: Do semifinále Izrael, o MS hrá Rakúsko

ŽIAR NAD HRONOM/BANSKÁ BYSTRICA (SFZ) – Po vlne vysokých teplôt sa v sobotu ohlásili vlny dažďa. Pod Urpínom sa skutočne len ohlásili, zato v Žiari bolo vody viac, ako by si organizátori, futbalisti i fanúšikovia želali.

Obavy, že po troch veľkých dažďových vlnách sa zápas zmení z futbalu na vodné pólo, sa ale nenaplnili. Lebo kto vie, ten vie aj v sťažených podmienkach, aj na klzkom a vodou nasiaknutom trávniku, aj vtedy, keď musí okrem súpera preľstiť aj terén.

Angličania hrali svoj dobrý, behavý, efektný aj efektívny – hoci v tomto zápase pretavený len do jedného gólu – futbal, ktorý sa páči. Ich hra má hlavu aj pätu, máloktorá akcia nie je dotiahnutá do konca, repressing majú priam učebnicový, fakt sa na nich dobre pozerá. „Vyhrali sme skupinu, dali sme v troch zápasoch sedem gólov, nedostali žiaden, som spokojný. Vieme, že v semifinále nás čaká Taliansko a to je vo všetkých čertoch naozaj futbalová krajina,“ povedal evidentne spokojný tréner Ian Foster.

Nesklamali ani Izraelčania. Hoci ich zaskočil rýchly inkasovaný gól po zlom výkope vlastného brankára, postupne sa rozkukali, privykli na povrch a zvlášť v druhej polovici II. polčasu ukázali, prečo si v neľahkej skupine vybojovali 2. miesto. Znamená pre nich semfinále Eura, ale aj miestenku na MS v Indonézii! Pozápasová radosť celého tímu bola obrovská.

Na Štiavničkách sa hralo primárne o 3. miesto v skupine, aj keď za istých krkolomných kombinácií mohli Srbi siahnuť aj na semifinále. Napokon ostali viac ako sklamaní, posledné miesto a odchod domov už po skupinovej fáze si na začiatku turnaja rozhodne nepripúšťali.

Rakúšania, ktorí mali po dvoch stretnutiach na konte bodovú nulu, sa vzopreli nepriazni osudu, hoci ešte v úvode trpeli na futbalovú neistotu. Zodpovednosť na seba vzal Demir, avizovaná osobnosť tímu, pdopísal sa pod prvý gól pesným centrom, ale už predtým na seba pripútal pozornosť. Srbi pred prestávkou vyrovnali, no po nej rozohral Demir ďalší rohový kop a aj keď situácia nebola totožná, strelec rakúskeho druhého gólu áno – stopér Querfeld. KeďWallner zvýšil na 3:1, zdalo sa byť všetko jasné, ale balkánsky tím sa nevzdal, v 88. min znížil a kresal nádej na remízu, ktorá by ho posunula do boja o miestenku na MS. Nestalo sa, v Trnave v utorok o 17.00 bude hrať o Indonéziu Rakúsko!

Jeho tréner Martin Scherb sa vyjafril, že „bolo to víťazstvo vôle a nacvičených štandardiek. Moje uznanie patrí aj Srbsku, bol to ťažký a vyrovnaný zápas, taký sme očakávali. Teraz sa chceme stať piatym najlepším tímom v Európe a získať miestenku na majstrovstvá sveta.“

Priebeh stretnutia

0'
U19 – ME, B- SKUPINA: Víťaz Anglicko, v semifinále Izrael, o MS hrá Rakúsko (1.,2. a 3. hrací deň) | SPORTNET