Utorok, 11. mája, 2021Meniny má Blažena

Podľa Kučeru už ministerstvo uznalo nový lyžiarsky zväz. Je v ňom aj Vlhová

Karol Kučera, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport. (Autor: TASR)
SITA, Sportnet|25. mar 2021 o 18:40

Lyžiarov zatiaľ zastupuje olympijský výbor.

AKTUALIZOVANÉ 26.3. O 15:45

BRATISLAVA. Zväz slovenského lyžovania (ZSL) smeruje k tomu, aby sa stal zástupcom Slovenska ako národný športový zväz uznaný Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS).

Zatiaľ sa tak nestalo, ale podľa splnomocnenca slovenskej vlády pre mládež a šport Karola Kučeru sa to možno už čoskoro stane.

Podľa Kučeru ministerstvo školstva uznalo nový zväz ako zástupcu slovenského lyžovania.

Vybrali si ZSL

"Potešila ma správa, resp. list z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu smerom k FIS, v ktorom ministerstvo uznáva ZSL ako nového zástupcu SR a vyzýva FIS, aby pokračoval v jeho afilácii.

Držím palce, aby sa situácia v lyžiarskom hnutí čo najrýchlejšie vyriešila a čoskoro bol vymenovaný aj nový uznaný zväz lyžovania na Slovensku," napísal Kučera na facebooku.

Štatút národného športového zväzu až donedávna patril Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA), ktorá dlhodobo zastrešovala slovenské lyžovanie.

Najmä zjazdárska zložka SLA však roky poukazovala na to, že predsedníctvo SLA dlhodobo obchádzalo dôležité zákonné predpisy a interné smernice a bolo v permanentnom spore s tímami zastupujúcimi najúspešnejšie reprezentantky Petru Vlhovú a Veroniku Velez-Zuzulovú.

Členkou je aj Vlhová

Slovenské lyžovanie po dohode s FIS už od decembra 2020 dočasne patrí pod správu Slovenského olympijského a športového výboru.

Bude to tak dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz.

Členkou nového Zväzu slovenského lyžovania je aj čerstvá víťazka Svetového pohára Petra Vlhová.

SLA sa však svojej pozície nechce vzdať a postup ministerstva školstva žaluje na súde pre okolnosti, za akých jej bol odňatý štatút národného športového zväzu. SLA v stanovisku píše, že rezort konal v rozpore s predpismi.

Stanovisko SLA

"Ministerstvo nemá kompetenciu na to, aby mohlo samo rozhodovať, kto sa stane členom FIS alebo nie, a ani nemá kompetenciu samo uznávať subjekt, ktorý zatiaľ nie je členom FIS, za zástupcu existujúceho člena FIS.

Ministerstvo týmto krokom zrejme opätovne prekročilo svoje právomoci v prospech občianskeho združenia ZSL, čím opätovne išli do úzadia záujmy a práva lyžiarov združujúcich sa v SLA, ako aj práva SLA.

Slovenskej lyžiarskej asociácii, ako aj jej členom, bola doteraz spôsobená finančná škoda vo veľkom rozsahu. Žiadame kompetentné orgány, ako aj generálnu prokuratúru, aby sa touto vecou začali zaoberať z úradnej povinnosti a vec riadne prešetrili.

Slovenská lyžiarska asociácia k dnešnému dňu stále zastrešuje väčšinu lyžiarov, reprezentantov, olympionikov, detí a mládeže i lyžiarskych odborníkov na Slovensku vo všetkých odvetviach lyžiarskych športov vrátane snoubordingu (aj v dobe od 1.12.2020).

Zväz slovenského lyžovania stále nespĺňa požiadavky na uznanie za národný športový zväz podľa zákona a podľa nám dostupných informácií mu doteraz ani nebolo vydané osvedčenie o uznaní za národný športový zväz v zmysle zákona o športe. Ak ministerstvo predkladá FIS mylné informácie, koná tak opakovane v rozpore so zákonom,“ uvádza sa vo vyhlásení SLA.

Súvisiace články