+1,47 s

24.

Andreas Žampa

+3,08 s

BANSKO. Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku.

V tejto sezóne tak vyhral všetkých šesť doterajších "obrákov" a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení.

Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s.

Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky, mal siedmy najlepší čas v druhom kole a za víťazom zaostal o 3,08 sekundy.

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v "obráku".

Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G.

"Absolútne fantastické, milujem to tu, je to iné ako v strednej Európe, iné ako v Alpách. Moje sebadôvera je momentálne na veľmi vysokej úrovni," povedal Odermatt podľa agentúry APA.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola.

Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín.

Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto.

Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha.

V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v "obráku" na 23. mieste.

V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.