5.

Marco Schwarz

Rakúsko

+0,13 s

VAL GARDENA. Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr vyhral úvodný super-G tejto sezóny Svetového pohára.

V talianskom stredisku Val Gardena zvíťazil v piatok s tesným náskokom dvoch stotín sekundy pred krajanom Danielom Hemetsbergerom.

Vo vyrovnaných pretekoch skončil tretí Švajčiar Marco Odermatt, ktorý zaostal za víťazom o tri stotiny, obhajca veľkého i malého glóbusu sa osamostatnil na čele celkového poradia prestížneho seriálu.

V Dolomitoch sa išiel prvý superobrovský slalom sezóny, keďže preteky v americkom Beaver Creeku v úvode decembra zrušili pre nepriaznivé poveternostné podmienky.

Piatkový super-G nemal veľa technicky náročných úsekov a rozhodovali v ňom detaily.

Kriechmayrovi najlepšie vyšiel úsek s "ťavími hrbmi" na lúke Ciaslat a hoci v závere mierne stratil, zachoval si v cieli dve stotinky na Hemetsbergera.

Postaral sa o prvé rakúske prvenstvo v super-G od 17. marca 2022, keď triumfoval vo francúzskom Courcheveli. Napravil si tak chuť po 17. priečke vo štvrtkovom zjazde.

"Bolo to výrazne lepšie ako včera. Oveľa viac som riskoval. Trať postavili celkom jednoducho, vtedy musíte dbať na každý detail," povedal pre agentúru APA 32-ročný Kriechmayr, ktorý slávil 17. víťazstvo v kariére.

Hemetsbergerovi iba tesne unikol premiérový triumf v prestížnom seriáli.

"Prehrať o dve stotiny je trpké. Vincent mi nič nedoprial. Bol to relatívne rýchly super-G, s malým počtom zákrut," komentoval preteky pre ORF.

Smolu mal opäť Odermatt, ktorý vo štvrtkovom zjazde skončil tretí, keď zaostal o päť stotín za víťazom Bryceom Bennettom z USA, o deň neskôr finišoval na zjazdovke Saslong opäť na bronzovej pozícii v ďalšej stotinovej "detektívke".

Švajčiara však môže tešiť, že sa na čele celkovej klasifikácie odpútal od Rakúšana Marca Schwarza, ktorý obsadil piate miesto (+0,13).

Bennett sa umiestnil na 14. priečke (+0,41), jeden z favoritov Nór Aleksander Aamodt Kilde vyšiel bodovo naprázdno, strata 1,09 s mu stačila len na 37. miesto.

Preteky museli na dlhší čas prerušiť po páde ďalšieho Rakúšana Andreasa Ploiera, so zraneným kolenom ho odniesli z trate na nosidlách. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

V sobotu je vo Val Gardene naplánovaný druhý zjazd (11.45 h).