6.

Valérie Grenierová

Kanada

+ 1,74 s

KRANJSKA GORA. Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v nedeľnom obrovskom slalome v slovinskej Kranjskej Gore a dosiahla 82. víťazstvo vo Svetovom pohári, ktorým vyrovnala ženský rekord krajanky Lindsey Vonnovej.

Američanka vyrovnala ženský zápis vo veku 27 rokov. Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý vyhral počas svojej kariéry 86 pretekov Svetového pohára.

Shiffrinová si zároveň si upevnila vedúce postavenie v celkovom poradí Svetového pohára.

Priebežné poradia

vo Svetovom pohári nájdete na tomto odkaze >>>

Slovenka Petra Vlhová skončila na 4. mieste, za Shiffrinovou zaostala o 1,07 sekundy. Od pódia ju delila iba desatina.

"Pred druhou jazdou som bola nervózna. Všetci mi pripomínali, že mám šancu na rekord. Ja som chcela len dobre jazdiť. Nemôžem tomu uveriť. Podmienky boli výborné, tréneri mi pred 2. kolom hovorili, že sa dá naplno atakovať, tak som o to zabojovala," povedala pre televíziu FIS Shiffrinová, ktorá vybojovala 17. triumf v obrovskom slalome.

Druhé kolo na zjazdovke Podkoren prialo Švajčiarke Andree Ellenbergerovej, ktorá poskočila z 29. na konečné 12. miesto.

Vlhová predviedla oproti 1. kolu razantnejšiu jazdu, viac pustila lyže a v cieli sa dostala do vedenia, keď dovtedy vedúcej Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej nadelila 76 stotín. Napokon sa dokázala posunúť o tri priečky.

"S druhým kolom som veľmi spokojná, ale to prvé ma veľmi hnevá. Som z toho taká trochu nešťastná. Chýba mi to prvé kolo, to je celé. Trať bola super, podmienky boli v podstate rovnaké ako v sobotu, druhé kolo bolo trochu mäkšie.

Víkend v Kranjskej Gore som si užila, dala som do toho maximum. Ľudia boli úžasní, vytvorili dobrú atmosféru. Škoda, že to dnes nevyšlo," povedala Vlhová, ktorá si oproti sobote (3.) pohoršila o jedno miesto.

Z vedúcej pozície ju zosadila až Gutová-Behramiová. Súboj o víťazstvo sa nevydaril Grenierovej, ktorá doplatila na viaceré chyby, Brignoneová naopak svoju pozíciu potvrdila.

Shiffrinová tlak zvládla, od úvodu atakovala bránky, neustále zvyšovala svoj náskok a v cieli bol z toho senzačný čas i vyrovnaný ženský rekord.