Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|17. mar 2022 o 12:00

Slovenka nechce ostať v izbe.

COURCHEVEL, BRATISLAVA. Je rozhodnuté a dobojované. Mikaela Shiffrinová definitívne získala veľký krištáľový glóbus.

Pred poslednými dvoma pretekmi Svetového pohára má nedostihnuteľný náskok. Petra Vlhová na ňu v celkovom hodnotení stráca 236 bodov.

V rýchlostných disciplínach v Courcheveli bola Shiffrinová suverénna. V zjazde skončila prvá, v super-G druhá.

Slovenská lyžiarka obsadila šestnáste, resp. sedemnáste miesto. Na svoje konto si nepripísala žiadny body, keďže vo finále Svetového pohára boduje len najlepšia pätnástka.

Vlhová: To svoje už mám doma

Vlhová v super-G štartovala ako predposledná. Potrebovala skončiť prinajhoršom šiesta, aby mala aspoň teoretickú šancu na obhajobu veľkého glóbusu.

Napokon prišla do cieľa sedemnásta so stratou 1,39 na víťaznú Nórku Ragnhild Mowinckelovú. Kamery okamžite zabrali dojatú Shiffrinovú.

Američanka sa tešila zo štvrtého veľkého glóbusu v kariére. Podarilo sa jej to po veľkom zlyhaní na olympiáde v Pekingu, kde nezískala žiadnu medailu.

Naopak, Vlhová svoje predsezónne ciele mala splnené už skôr. S predstihom si zabezpečila malý glóbus za slalom a v Pekingu získala v slalome olympijské zlato.

„Mám úžasnú sezónu a to svoje už mám doma. Veľký glóbus bol už len bonus. Napokon to nevyšlo, ale ideme ďalej,“ priznala 26-ročná Liptáčka pre JOJ Šport.

Niekto musí prehrať, taký je šport

Ako pravá športovkyňa a šampiónka si po olympiáde určila ďalší cieľ – získať veľký glóbus. Hoci sa naň drvivú väčšinu sezóny vôbec nesústredila. Nejazdila rýchlostné disciplíny.

„Po olympiáde sme videli, kde sme a urobili sme všetko pre to, aby sme vyhrali veľký glóbus. Niekto však musí prehrať, taký je šport,“ zhodnotila Vlhová.

„Za seba i svoj tím sme urobili maximum,“ dodala.

„Aj druhé miesto vo Svetovom pohári je obrovským úspechom. Komu sa podarí také niečo, v podmienkach, ktoré u nás panujú. Petra je legenda slovenského športu i svetového lyžovania,“ priznala spolukomentátorka Eurosportu Eva Kurfürstová.

Vlhová: Beriem všetko s úsmevom

Po super-G bola vyrovnaná a pokojná. Bolo vidieť, že je dobre nastavená. Trochu ju len mrzelo, že nezašla kvalitnejšiu jazdu.

„Očakávala som od seba trochu lepší výkon. Hoci toto super-G bolo viac pre zjazdárky. Nebolo až také točivé. Nevyšlo to, nevadí. Beriem všetko s úsmevom,“ naznačila.

To, že potrebuje zájsť excelentnú jazdu si uvedomovala už na štarte. Aj preto, že v cieli boli takmer všetky pretekárky.

„Mala som prehľad, kto je prvý, druhý či tretí,“ priznala Vlhová.

Nezmenilo sa nič v mojom živote

Kým väčšina odborníkov i fanúšikov v posledných dňoch či týždňoch prepočítavalo body v celkovom hodnotení, slovenská lyžiarka to neriešila.

Aj preto, keď už je rozhodnuté, nepociťuje nejakú veľkú úľavu.

V sobotu si užijem vytúžený malý glóbus a v nedeľu posledné preteky a koniec sezóny.

Petra Vlhová

„Body som neriešila ani predtým. Nezmenilo sa nič v mojom živote. Mám posledné dva preteky, v ktorých budem chcieť ukončiť sezónu, čo najlepšie,“ skonštatovala Vlhová.

V sobotu je v Courcheveli slalom 10.30/13.30, po ktorom si prevezme malý glóbus za prvenstvo v disciplíne. Bude to už druhý v jaj kariére.

Z ôsmich pretekov Vlhová vyhrala v piatich. Dva razy bola druhá a naposledy skončila štvrtá v Aare. Spolu má 710 bodov a obrovský 241-bodový náskok pred Shiffrinovou.

Chce štartovať a nie ostať v izbe

Sezónu uzavrie slovenská lyžiarka v nedeľu v obrovskom slalome 9.00/12.00.

„V sobotu si užijem vytúžený malý glóbus a v nedeľu posledné preteky a koniec sezóny,“ usmiala sa Vlhová.

V hodnotení obrovského slalomu je štvrtá. A teoreticky stále môže získať malý glóbus. Na prvú Saru Hectorovú stráca 91 bodov, druhú Tessu Worleyovú 86 bodov a tretiu Shiffrinovú 40 bodov. S motiváciou nebude mať ťažkosti.

„V slalome chcem potvrdiť svoju pozíciu a v obrovskom slalome sa cítim dobre. Chcem sa rozlúčiť so sezónou tak, že budem štartovať a nie v izbe,“ priznala Slovenka.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová je legenda svetového lyžovania. Beriem všetko s úsmevom, tvrdí