Historický úspech! Vlhová: To, čo som dosiahla, sa nestáva každý deň

Petra Vlhová skončila v Schladmingu druhá, ale má istotu malého glóbusu za slalom. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|11. jan 2022 o 23:00

Malý glóbus za slalom získala druhý raz.

SCHLADMING, BRATISLAVA. Petra Vlhová zvládla niečo, o čom sa jej fanúšikom, členom tímu i jej samej zrejme ani nesnívalo.

Už v polovici januára má istotu malého krištáľového glóbusu za slalom. Hoci sa vo Svetovom pohári pôjdu ešte dva slalomy, náskok slovenskej lyžiarky je už nedostihnuteľný.

Pred druhou Mikaelou Shiffrinovou vedie o 220 bodov, pričom v hre už je len dvesto bodov. Vlhová potvrdila zisk malého glóbusu druhým miestom v nočnom slalome v Schladmingu, kde pravidelne jazdia najmä muži.

Za víťaznou Shiffrinovou zaostala o 15 stotín sekundy. A len druhýkrát v aktuálnej sezóne v najtočivejšej disciplíne nezvíťazila. Druhá skončila aj v Killingtone.

Pini: Je to historický úspech

Aj preto mala po príchode do cieľa trochu zmiešané pocity.

„Musím sa trochu uvedomiť. Chcela som vyhrať, čo bola prvá vec a čo ma trochu mrzí,“ priznala Vlhová v rozhovore pre RTVS.

Po chvíľke si Slovenka uvedomila, že dosiahla čosi výnimočné. Aj vďaka jej švajčiarskemu trénerovi Maurovi Pinimu a bratovi Borisovi.

„Mauro a Boris prišli za mnou, že som dokázala vyhrať malý glóbus v polovici januára, čo sa nestáva každý deň,“ dodala.

„Je to historický úspech, získať v polovici januára malý glóbus. Je to neuveriteľné. Pred druhým kolom sme cítili trochu väčší adrenalín,“ prezradil tréner Mauro Pini.

Každý začal hovoriť o glóbuse

Po prvom kole bola Vlhová najrýchlejšia. Na piatu Shiffrinovú mala náskok 0,42 sekundy. Američanka však v druhom kole zašla famóznu jazdu a manko zmazala.

„V druhom kole som nemala, čo stratiť. Mohla som len získať a preto som sa snažila ísť naplno,“ načrtla Shiffrinová.

Vlhová už pred pretekmi v Schladmingu vedela, že ak skončí prinajhoršom tretia, bude mať v predstihu isté prvenstvo v slalomovom hodnotení Svetového pohára.

„Nebolo dnes jednoduché súťažiť, keďže každý začal hovoriť o glóbuse. Snažila som sa ostať koncentrovaná,“ priblížila Vlhová.

„Druhá jazda však nebola ideálna. Chcela som dať do toho maximum, ale keď človek riskuje, prídu aj chyby. Je to boj, ale zvládla som ho,“ doplnila 26-ročná Liptáčka.

Vlhová: Boli to dôležité preteky

Pričom v rakúskom stredisku viaceré lyžiarky dostali špicara. Z elitnej sedmičky prvé kolo nedokončili Michelle Gisinová a Anna Swennová-Larssonová.

V druhom kole túto chybu urobili aj Wendy Holdenerová či Ali Nullmeyerová, ktoré boli po úvodnej jazde zhodne na tretej priečke.

V slalome sa cítim dobre. A tieto preteky boli dôležité, keďže boli posledné pred olympiádou.


Petra Vlhová

„Špicara som sa trochu bála, keďže sneh je agresívny a chytá to lyže,“ priznala Vlhová ešte po prvom kole.

V Schladmingu to bol posledný slalom pred zimnou olympiádou v Pekingu. A je dôležité, že Vlhová dosiahla prvý cieľ v sezóne, ktorým je malý glóbus.

„V slalome sa cítim dobre. A tieto preteky boli dôležité, keďže boli posledné pred olympiádou,“ potvrdila Slovenka.

Boj Vlhovej a Shiffrinovej

Zo siedmich slalomov sezóny vyhrala päť. Len dvakrát ju zdolala Shiffrinová. V posledných rokoch je to v najtočivejšej disciplíne boj týchto dvoch lyžiarok.

„Celý život s ňou bojujem, ťaháme sa navzájom. Teším sa, že môžem jazdiť v ére Shiffrinovej. Prekonala veľa rekordov. Je to veľká šou aj pre divákov a lyžovanie,“ priznala Vlhová.

„Teraz si konečne môžem vydýchnuť. Je veľmi náročné neustále pretekať. Ani si nevydýchnem a už stojím opäť na štarte,“ narážala Vlhová na nabitý program.

Vlhová: Olympiáda je náš goal

Výraznú súťažnú pauzu však nebude mať, keďže už cez víkend bude s najväčšou pravdepodobnosťou štartovať v rakúskom Zauchensee.

Budú to vôbec Vlhovej prvé rýchlostné disciplíny v sezóne. V sobotu je na programe zjazd a v nedeľu super-G.

„Bude dôležité sa prepnúť, už nebudeme pod tlakom, že musíme byť stále na najvyšších priečkach,“ poznamenal pre RTVS tréner Pini.

Okrem Zauchensee by ešte do olympiády mala slovenská lyžiarka štartovať v obrovskom slalome v Kronplatzi a taktiež aj v rýchlostných disciplínach v GaPa.

„Olympiáda je náš goal (cieľ, pozn. red.), ale aj v slalome sme chceli podávať, čo najlepšie výkony. Túto sezónu jazdím vyrovnane a cítim sa v maximálnej pohode,“ vravela Vlhová, ktorá už niekoľkýkrát v sezóne vyzdvihla prácu svojho tímu.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články