Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Životnú formu vraj už mala. Na dieťa som pripravená, smeje sa Velez-Zuzulová

Juraj Berzedi|29. dec 2016 o 21:06

Tretíkrát za sebou skončila v slalome druhá. Veronika Velez-Zuzulová stále verí, že Američanku Mikaelu Shiffrinovú môže poraziť.

SEMMERING. Na úvodných dvoch medzičasoch v druhom kole viedla Veronika Velez-Zuzulová nad fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o vyše tridsať stotín sekundy.

Jej najvernejší fanúšik Roman Kaliarik už takmer otváral šampanské s kúskami zlata, ktoré nosí na každé preteky. Otvorí ho však len vtedy, keď jeho obľúbenkyňa zvíťazí.

Na poslednom úseku však Velez-Zuzulová mierne zaváhala, kým Shiffrinová zrýchlila. V cieli bol medzi nimi rozdiel 64 stotín – v prospech Američanky.

„Pred posledným hákom do cieľa Veronika nezvládla vertikálnu bránu, čím nemala dostatočnú rýchlosť. Nepoložila lyže tak ako Mikaela a to sa hneď odzrkadlilo,“ vravel Timotej Zuzula, otec a tréner slovenskej lyžiarky.

Pri Shiffrinovej sa nekalkuluje

Po svojej jazde Velez-Zuzulová s napätím sledovala svoju poslednú konkurentku v boji o víťazstvo. Aj keď na medzičasoch viedla, tušila, že to nemusí nič znamenať.

„Pri Shiffrinovej je ťažko vopred s niečím počítať. Vedela som, že v dolnej časti jazdí výborne, čo potvrdila,“ reagovala Velez-Zuzulová.

Fotogaléria zo slalomu v Semmeringu: fotogaléria

1.1.2017

Ostatné tri slalomy majú vždy rovnaký scenár. Na stupni víťazov je prvá Shiffrinová, druhá Velez-Zuzulová a tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová.

„Na jednej strane sa teším, na druhej strane sa budem stále pokúšať Shiffrinovú zdolať. Chcela by som to o to viac, že je to práve ona,“ zamyslela sa Slovenka.

Jazda Veroniky Velez-Zuzulovej v druhom kole:

Jazda Mikaely Shiffrinovej v druhom kole:

Po každých pretekoch dostáva rovnaké otázky. V čom je Shiffrinová výnimočná? Prečo ju nik nedokáže zdolať?

„Ťažko povedať. Nepozerám sa na jej jazdy. Moja a jej technika sú dosť odlišné. Ja si snažím zlepšovať tú svoju a nesústrediť sa na iné,“ reagovala Velez-Zuzulová.

Na Semmering nikdy nezabudne

V celkovom hodnotení slalomu je Slovenka druhá. V tomto ročníku bola zo štyroch pretekov trikrát druhá a raz štvrtá.

„Druhé miesta ma zoceľujú. Na tréningoch pracujem inak ako kedysi. Snažím sa stále zlepšovať,“ naznačila.

Po prvom kole strácala na Američanku len deväť stotín sekundy.

Reakcie Veroniky Velez-Zuzulovej po tom, čo Mikaela Shiffrinová prišla do cieľa. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

„Z tej jazdy som nemala úplne dobrý pocit. Celkovo to neboli jednoduché preteky. Trať bola náročná a musela som sa poriadne sústrediť, aby to dopadlo k mojej spokojnosti,“ vyhlásila rodáčka z Bratislavy.

V aktuálnom ročníku sa podľa nej ostatné pretekárky zlepšili.

„Do jázd musím dávať všetko, aby som bola na pódiu. Či je to moja životná forma? Myslím si, že najlepšie som jazdila predtým, ako som sa zranila,“ narážala obdobie pred olympiádou v Soči 2014.

Počas oboch jázd v Semmeringu ju povzbudzovali stovky slovenských fanúšikov. „Atmosféru som cítila. Bol to príjemný pocit vidieť toľko Slovákov.“

Na rakúske stredisko má nezabudnuteľné spomienky. Pred štyrmi rokmi totiž v Semmeringu dosiahla svoje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári.

„Bolo to najkrajšie víťazstvo, aké som zažila. Bolo to prvýkrát a určite si to budem pamätať do konca života,“ priznala.

Na dieťa je pripravená

Na druhý deň po pretekoch cestovala druhá najlepšia slalomárka sveta do Mariboru, kde bude trénovať.

Môj športový rok 2016 bol dobrý, ale verím, že ten nasledujúci bude ešte lepší. Predsavzatia si nedávam. Prajem si len zdravie, aby som mohla športovať.


Veronika Velez-Zuzulová, slovenská slalomárka

Na Nový rok sa presunie do Záhrebu, kde je 3. januára na programe ďalší slalom Svetového pohára.

„V Záhrebe sa mi nie vždy darilo, azda sa to zmení. Radšej mám preteky v Maribore a vo Flachau,“ uviedla. V Slovinsku sa bude jazdiť 8. januára a vo Flachau o dva dni neskôr.

Práve v rakúskom stredisku vlani Velez-Zuzulová dvakrát zvíťazila. „Tie dva triumfy a narodenie sestrinej dcéry Emky považujem za najväčšie udalosti tohto roka,“ vyhlásila.

V tridsiatich dvoch rokoch by sa aj slovenská lyžiarka mohla stať čoskoro matkou. „Som pripravená,“ usmiala sa šibalsky. „Uvidíme, kedy budem pripravená stopercentne,“ dodala.

V novom roku ju za desať dní čakajú tri slalomy. „Som rada, že preteky idú rýchlo za sebou. Som v rozbehnutom kolotoči a nepotrebujem oddych. Po 10. januári si od lyžovania trochu oddýchnem, aby som nabrala silu do ďalšej časti sezóny.“

Vrcholom zimy budú februárové majstrovstvá sveta v St. Moritzi. A medaila z vrcholového podujatia Velez-Zuzulovej stále chýba.

„Môj športový rok 2016 bol dobrý, ale verím, že ten nasledujúci bude ešte lepší. Predsavzatia si nedávam. Prajem si len zdravie, aby som mohla športovať,“ reagovala slovenská lyžiarka.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články