Tínedžerka vyradila Venus Williamsovú, teraz ju čaká Rybáriková

Cori Gauffová počas zápasu proti Venus Williamsovej. (Autor: Tim Ireland SITA/AP)
SITA|2. júl 2019 o 09:53

Gauffovú chváli Federer aj McEnroe.

LONDÝN. Tenisovým Wimbledonom sa v pondelok prehnal 15-ročný hurikán menom Cori Gauffová.

Táto americká tínedžerka sa ešte pred začiatkom najslávnejšieho turnaja postarala o rekordný zápis, keď sa stala najmladšou hráčkou, ktorá sa kvalifikovala do hlavnej časti "pavúka" dvojhry.

Slzám sa neubránila

A hneď v úvodný deň na posvätnej tráve All England Clubu pritiahla na seba ešte väčšiu pozornosť - v dueli generácii doslova vyškolila 39-ročnú krajanku Venus Williamsovú 6:4, 6:4. Tú Williamsovú, ktorá vo svojich najlepších časoch päťkrát zdvihla nad hlavu víťaznú trofej v singlovej ženskej súťaži v Londýne.

"Chcem byť najlepšia," uviedla Gauffová a týmto jednoduchým výrokom pripomenula niekdajšiu boxerskú ikonu Muhammada Aliho.

Keď do svojich dvadsiatich rokov nebude svetová jednotka, budem veľmi prekvapený.


John McEnroe

Zápas proti Venus bol pre mladučkú rodáčku z Atlanty (nar. 13. marca 2004, pozn.) premiéra na grandslamovej scéne. V ďalšej fáze natrafí na Magdalénu Rybárikovú, ktorá ako jediná z piatich slovenských zástupcov postúpila do 2. kola.

"Prvýkrát po víťaznom zápase som sa neubránila slzám. Som v šoku, ale zároveň požehnaná tým, že mi Wimbledon dal voľnú kartu do kvalifikácie. Priznám sa, nečakala som, že sa môžem dostať až takto ďaleko. Prežívam svoj sen, čo si nemôže povedať veľa ľudí.

Veľmi som si chcela zahrať proti niektorej zo sestier Williamsových a hneď sa mi to aj splnilo. Na kurte som už na Venus príliš nemyslela a snažila sa sústrediť na seba. Nezáleží na tom, kto stojí proti mne na druhej strane kurtu. Snažím sa hrať čo najlepšie a zvíťaziť," povedala Gauffová na tlačovej konferencie po zápase 1. kola.

Chvála z každej strany

Z prenikavého víťazstva americkej tínedžerky mal radosť aj legendárny Švajčiar Roger Federer. "Som z nej veľmi šťastný. Videl som niekoľko jej zápasov, keď hrala wimbledonskú kvalifikáciu.

Už teraz napísala skvelý príbeh. Coco (prezývka Cori Gauffovej, pozn.) je pekné dievča, ktoré naozaj tvrdo trénuje. Myslím si, že má pred sebou úžasnú budúcnosť," poznamenal podľa webu denníka The Telegraph 37-ročný rodák z Bazileja, ktorého spoločnosť Team 8 zastupuje spomenutú Američanku.

Tá sa prvýkrát ukázala na tenisovej scéne už predvlani na juniorskom US Open, kde sa ako 13-ročná stala najmladšou finalistkou dvojhry dievčat v dejinách turnaja.

Až 313. hráčka rebríčka WTA si proti slávnejšej krajanke Williamsovej počínala veľmi skúsene. Napriek tomu má pred sebou ešte mnoho lekcií, ktoré musí zvládnuť. Pomôcť by jej mohli aj výrazné športové gény.

Gauffovej otec a tréner v jednej osobe Corey v minulosti hrával basketbal na univerzite v Georgii, matka Candi sa venovala gymnastike a atletike. Keď mala Cori iba sedem rokov, rodina sa presťahovala na Floridu, aby podporila jej tenisové vyhliadky.

"Od začiatku som jej vravieval, že svojou raketou môže zmeniť svet," poznamenal pre New York Times Corey Gauff.

Poklonu mladej Američanke už stihli vystrúhať jej slávnejší krajania. "Vychovali ju tak, aby z nej bola veľká hráčka. Toto bol iba začiatok," poznamenala bývalá grandslamová víťazka vo dvojhre Tracy Austinová.

"Keď do svojich dvadsiatich rokov nebude svetová jednotka, budem veľmi prekvapený," pridal sa John McEnroe.

Súvisiace články