Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Legendárny Wimbledon nebude. Prvýkrát po 75 rokoch

Roger Federer bozkáva trofej pre víťaza Wimbledonu. (Autor: TASR/AP)
Viktor Kiššimon, TASR|1. apr 2020 o 17:15

Koronavírus zrušil ďalší športový sviatok.

LONDÝN, BRATISLAVA. Ak sa kohokoľvek opýtate na najslávnejší tenisový turnaj na svete, pravdepodobne najčastejšie dostanete odpoveď - Wimbledon.

V roku 1877 sa konal premiérový ročník.

Dodnes sa hrá na tráve a dodnes si organizátori potrpia na dodržiavanie tradícií. Napríklad biele oblečenie hráčov alebo podávanie jahôd so smotanou.

Tento rok bude areál All England Lawn Tennis and Croquet Clubu prázdny. Nebudú výkriky tenistov, úklony kráľovskej lóži ani zábava na Henman Hille.

Jedno zo štyroch grandslamových podujatí roka sa totiž konať nebude.

Prioritou je zdravie ľudí

"S veľkou ľútosťou oznamujeme, že sme sa rozhodli zrušiť tohtoročný turnaj pre obavy z verejného ohrozenia zdravia súvisiaceho s pandémiou koronavírusu," oznámili organizátori v stredu popoludní na twitteri.

"V poradí 134. ročník Wimbledonu sa bude konať od 28. júna do 11. júla 2021," doplnili.

Turnaj naposledy zrušili nemecké bomby počas druhej svetovej vojny, nehral sa v rokoch 1940 až 1945.

Teraz ho zastavila pandémia, pre ktorú je takmer celý svet v domácej karanténe.

Wimbledon prežije aj túto krízu

Wimbledon neznamená len dva týždne zážitkov v nádhernom areáli, ale najmä štedrý zdroj financií pre Britskú tenisovú federáciu.

V roku 2018 malo podujatie podľa Financial Times obrat 288,7 milióna eur a zisk pred zdanením 44,6 milióna.

Z neho až 93 percent ide práve národnej federácii.

"Som presvedčený, že takéto veľké turnaje majú poistky pre podobné udalosti, ktoré im čiastočne nahradia výpadok financií. Prežijú aj takúto veľkú krízu. Myslím si, že oveľa viac to môže zasiahnuť malé turnaje, podľa mňa skončí veľa challengerov," odhaduje slovenský tenista Filip Polášek.

Vlani práve vo Wimbledone korunoval svoj fantastický príbeh o návrate do profesionálneho tenisu a postupom do semifinále štvorhry dosiahol ohromný úspech.

Pritom sedem rokov nehral na žiadnom grandslamovom turnaji.

Práve v Londýne naštartoval triumfálnu cestu medzi najlepšiu desiatku deblistov sveta.

To, že obhajovať pozíciu tento rok nebude, tušil už dlhšie.

"Čo na to môžem povedať? Samozrejme, že ma to mrzí, ale pri sledovaní udalostí na celom svete sa toto rozhodnutie dalo očakávať," uviedol 34-ročný tenista pre SME.

"Bol som realista, v Anglicku prepukla pandémia neskôr ako v Taliansku, čiže to tam aj dlhšie potrvá. A nikto netuší, ako dlho. Neviem si predstaviť, že by teraz urobili obrovskú akciu, na ktorú by sa z celého sveta prišli pozrieť tisícky fanúšikov. Áno, možno by sa dalo hrať bez divákov, ale taký šport nemá význam," vraví Polášek.

Tréning? Teraz by ho psychicky nezvládol

Polášek, ktorý si na konci minulého roka zahral v Londýne po boku Chorváta Ivana Dodiga na Turnaji majstrov, nemá pocit, že sa týmto jeho rozprávkový príbeh skončil.

"Nič sa nekončí. To by bolo len v prípade, že by som bol dlho zranený a všetci ostatní by hrali ďalej," vysvetľuje.

Isté je, že súčasná situácia mu výrazne poškodila, najmä pokiaľ ide o útok na post svetovej jednotky. Niekoľko mesiacov nemusel v rebríčku obhajovať žiadne body a všetko, čo by vyhral, by mu išlo do plusu.

Filip Polášek (vpredu) si vlani zahral s Ivanom Dodigom v semifinále Wimbledonu. (Autor: SITA/AP)

A pri dobrých výsledkoch by mohol z aktuálne ôsmej priečky reálne pomýšľať na deblový trón. Teraz je renking zmrazený.

"Všetci sme zvedaví, ako to bude napokon vyzerať. Na stole je viac možností, ale rozhodne sa asi až vtedy, keď bude reálna šanca, že sa sezóna opäť rozbehne. Som presvedčený, že sa bude hrať aj cez vianočné sviatky a táto i nasledujúca sezóna sa spoja do jednej," predpovedá Polášek.

Čas teraz trávi doma s rodinou. Ale netrénuje.

"Ak by som sa mal štyri či päť mesiacov pripravovať na niečo, čo ani neviem, kedy bude, psychicky by som to nezvládol. Podľa mňa dva mesiace pred reštartom sezóny budeme vedieť presný dátum a vtedy začnem. To by mi malo stačiť," myslí si najlepší slovenský tenista roka 2019.

Čo bude s Roland Garros či US Open?

Tenisti odohrali tento rok len jeden grandslamový turnaj. Australian Open prebehol ešte bez problémov. A je možné, že ďalší už nepribudne.

V máji sa mal začať antukový šampionát Roland Garros, ale parížski organizátori ho kontroverzne bez konzultácií preložili na koniec septembra.

Tesne po skončení US Open.

Newyorský areál slúži momentálne ako poľná nemocnica pre nakazených ľudí, ale žiadne stanovisko o prípadnom preložení alebo zrušení turnaja zatiaľ nevydali.

Reakcie na zrušenie Wimbledonu:

Michal Mertiňák, tréner Viktórie Kužmovej: "Ako bude plynúť čas, postupne budú rušiť aj turnaje. Vo Wimbledone asi vedia, že hrať turnaj v inom termíne by bolo veľmi náročné, tak to pre istotu už teraz zrušili. Je to škoda pre tenis, ale nič sa nedá robiť. Musíme len dúfať, že sa všetko vo svete čím skôr upokojí a stihneme aspoň US Open, prípadne aj Roland Garros, ak sa rozhodnú posunúť celú antukovú sezónu. Je možné, že sa bude hrať až na konci roka, teda v októbri, novembri aj v decembri, ak sa situácia zlepší. To by boli dobré vyhliadky. Ak nie, tak sa časom zruší asi celá sezóna."

Simona Halepová, vlaňajšia víťazka: "Vlaňajšie finále bude naveky jedným z najpamätnejších dní v mojom živote. Teraz však prechádzame niečím dôležitejším ako je tenis. Wimbledon sa určite vráti a budem sa môcť ešte dlhšie tešiť na obhajobu titulu."

Roger Federer, vlaňajší finalista: "Som zničený."

Serena Williamsová, sedemnásobná víťazka: "Som otrasená."

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články