Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Vyšetrovanie odhalilo škandál: sprenevera a krytie dopingu

Vzpieranie bojuje proti dopingu. (Autor: ILUSTRAČNÉ TASR / AP)
TASR|Publikované 4. jún 2020 o 17:06

Podvádzalo sa aj na MS.

BUDAPEŠŤ. Nezávislé vyšetrovanie Medzinárodnej vzpieračskej federácie (IWF) odhalilo krytie dopingu i chýbajúce milióny dolárov.

Oznámil to šéf komisie Richard McLaren, ktorý v minulosti vyšetroval aj doping v ruskom športe.

Podľa jeho správy objavili štyridsať pozitívnych testov, ktoré v IFW úmyselne zamlčali, a umožnili športovcom zúčastniť sa na vrcholných podujatiach vrátane vlaňajších majstrovstiev sveta v Thajsku.

Niektorí dokonca získali medaily.

"Keď Svetová antidopingová agentúra (WADA) dostane kompletnú správu, môže prijať adekvátne kroky," uviedla WADA v stanovisku.

McLaren označil bývalého maďarského prezidenta IWF Tamása Ajána za autokratického vodcu, ktorý inkasoval do vlastného vrecka pokuty za dopingové prehrešky z národných federácii a neváhal spreneveriť aj sponzorské peniaze.

Celkovo vyšetrovatelia objavili nezaúčtovaných takmer 10,5 milióna dolárov.

"Kontrolné orgány nemali vedomosť o finančných tokoch ani tajných účtoch a transakciách. Naše zistenia by mohli zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní," citovala McLarena agentúra AP.

Aján tiež využíval korupčný systém pri voľbách, prostredníctvom ktorého sa udržiaval pri moci. Kupovaním hlasov tiež dosadzoval spriaznené osoby na vedúce pozície v národných federáciách.

Osemdesiatjedenročný Maďar rezignoval v apríli po dvadsiatich rokoch vo funkcii hlavy IWF. Celkovo prežil v štruktúrach federácie 44 rokov.

Ako prvá upozornila na podozrivé machinácie v januári nemecká verejnoprávna televízia ARD.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.