Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Maradona mal len malý pohreb, tisíce ľudí sa s ním lúčili v uliciach

Pohrebný voz vezie truhlu s pozostatkami Diega Maradonu z prezidentského paláca na pohreb. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 27. nov 2020 o 08:58

Jeho telo bolo napokon vystavené iba deň.

BUENOS AIRES. Rodina Diega Maradonu sa rozhodla nevyužiť ponuku na pohreb so štátnymi poctami a legendárneho argentínskeho futbalistu pochovala na súkromnom cintoríne na predmestí Buenos Aires.

Na poslednej rozlúčke boli okrem jej členov prítomní už iba blízki priatelia. Telo zosnulého previezli z prezidentského paláca v historickom centre argentínskej metropoly do Jardin de Bella Vista. Informovala agentúra DPA.

Chceli sa k Maradonovi dobyť

Maradonovo telo bolo vystavené v priebehu štvrtka v sídle argentínskej vlády. O osobnú rozlúčku prejavili záujem davy ľudí. Verejnosť sa s ním mohla osobne rozlúčiť na Casa Rosada v Buenos Aires.

Mnoho priaznivcov prišlo pred budovu na Plaza de Mayo už hodiny pred otvorením. Polhodinu pred otvorením bol už podľa DPA dav taký početný, že na poriadok začali dohliadať policajné zložky, ktoré riešili viaceré drobné incidenty. Do miestnosti s rakvou vpustili skupinky s maximálne 20 osobami.

Neskôr sa situácia vyhrotila, fanúšikovia sa v snahe dostať dnu hádzali na policajtov fľašky či kusy oplotenia. Bezpečnostné zložky v jednom prípade použili slzotvorný plyn, informovala agentúra AP.

Nepokoje sa však opakovali a polícia použila aj gumové projektily. Úrady tiež nariadili premiestniť Maradonovu truhlu do inej miestnosti po tom, ako dav zahltil vnútorný dvor prezidentského paláca. Zároveň predĺžili možnosť rozlúčiť sa s ním o tri hodiny.

Verejnosť sa mohla rozlúčiť s Maradonom od 6.15 h miestneho času po tom, ako mu dali posledné zbohom členovia rodiny a najbližší priatelia. Nechýbali jeho dcéry ani exmanželka Claudia Villafaneová.

Po rodine prišli na rad bývalí spoluhráči z národného tímu, ktorý v roku 1986 získal titul na MS. Rozlúčiť sa prišli aj hráči Bocy Juniors vrátane Carlosa Teveza.

Rýchly a malý pohreb

Podľa pôvodného plánu mala byť rakva vystavená tri dni, v priebehu štvrtka však prišla Maradonova rodina so žiadosťou, aby sa pohreb uskutočnil čo najskôr.

Nasledoval jej prevoz na cintorín, pričom cestu lemovali stovky fanúšikov. Ku kolóne s policajným sprievodom sa pridalo veľké množstvo trúbiacich automobilov a motocyklov.

Areál cintorína bol počas poslednej rozlúčky, ktorá sa konala o 20.00 miestneho času, pre verejnosť hermeticky uzavretý. Maradonu uložili na posledný odpočinok na okraji Buenos Aires na cintoríne, kde boli pochovaní aj jeho rodičia Dalma a Diego.

Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov, príčinou malo byť zlyhanie srdca.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.