Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Dlhé polemiky sa skončili. Maracanu po Pelém nepomenujú

Štadión Maracana. (Autor: TASR/AP)
TASR|9. apr 2021 o 11:31

Návrh zamietol guvernér Ria de Janeiro.

BRATISLAVA. Slávny brazílsky štadión Maracana napokon neponesie meno kráľa futbalu Pelého.

Niekoľko týždňov trvajúce polemiky na túto tému ukončil guvernér štátu Rio de Janeiro Cláudio Castro, ktorý vetoval legislatívnu iniciatívu skupiny poslancov regionálneho parlamentu.

Deň predtým poslanci z Ria kontroverzný návrh stiahli a požiadali o veto.

Najznámejší futbalový stánok na svete nesie aj názov Štadión Maria Filha. Práve tento brazílsky športový novinár sa najviac zaslúžil o to, že sa Maracana vôbec postavila pre potreby svetového šampionátu v roku 1950.

Pelé v roku 1969 na archívnej snímke. (Autor: TASR/AP)

Maracana mala pôvodne klasický názov Mestský štadión Ria de Janeiro, ale po Filhovej smrti v roku 1966 ju premenovali na jeho počesť.

Práve Filho použil svoje noviny "Jornal dos Sports" na kampaň s cieľom presvedčiť občanov Ria de Janeiro, že štadión musí byť bližšie k centru mesta namiesto pôvodného plánu postaviť ho v jeho susedstve.

Maracana bola dejiskom majstrovstiev sveta v rokoch 1950 a 2014 a tiež sa tam uskutočnil otvárací aj záverečný ceremoniál OH 2016.

Na tento svetoznámy štadión má príjemné spomienky aj Pelé. Pri svojom debute na Maracane 7. júla 1957 strelil svoj prvý gól v drese Brazílie, hoci Brazília vtedy prehrala s Argentínou 1:2.

O viac ako dvanásť rokov neskôr, presne 19. novembra 1969, sa Pelé na rovnakom mieste dočkal tisíceho gólu v kariére.

Súvisiace články