Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Telo Maradonu vystavili v paláci. Pokloniť sa mu priši tisíce ľudí

Argentínsky prezident Alberto Fernandez (vľavo) pri rakve zosnulého Diega Maradonu. (Autor: SITA/AP)
Michal Šášky, TASR|Publikované 25. nov 2020 o 19:40

Čo sa deje v Argentíne po smrti Maradonu?

BUENOS AIRES. Smrť Diega Maradonu zasiahla celú Argentínu. Rodák z predmestia Buenos Aires skonal mesiac po oslave 60. narodenín.

Legendárny futbalista zomrel v stredu ráno miestneho času v meste Tigre. Informáciu priniesli argentínske médiá, neskôr ju potvrdil aj hovorca rodiny Maradonovcov.

Božského Diega vystavili

Argentínčan iba nedávno podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. Pred zákrokom ho hospitalizovali s príznakmi depresie, anémiou a dehydratáciou. Mal aj abstinenčné príznaky, súvisiace so závislosťou na alkohole.

Podľa mediálnych informácií by malo byť dôvodom smrti zlyhanie srdca, presné okolnosti by mala určiť až pitva. Štátne zastupiteľstvo prisľúbilo, že prebehne už počas najbližšieho dňa.

Prezident Argentíny Alberto Fernandez okamžite vyhlásil trojdňový štátny smútok. Po vykonaní pitvy bola rakva s pozostatkami futbalového velikána vystavená v Prezidentskom paláci v hlavnom meste Buenos Aires.

Tam sa mu môžu prísť poslednýkrát pokloniť jeho fanúšikovia, ale len vo štvrtok od 6.00 do 16.00 h miestneho času.

Pozostatky Maradonu sú zahalené argentínskou štátnou vlajkou a na jej zadnej strane sa nachádza dres s jeho ochrannou známkou - číslom 10.

Očakáva sa, že poslednú poctu futbalovej legende príde vyjadriť až milión ľudí. Kapitán majstrov sveta z roku 1986 bude mať štátny pohreb. Mal by sa uskutočniť budúci štvrtok 3. decembra.

Hrať sa nebude

Smrť Maradonu zasiahla aj argentínsky futbalový klub Boca Juniors, kde strávil časť svojej mimoriadnej kariéry.

Na stredu plánovaný zápas v juhoamerickom Pohári osloboditeľov krátko po smutnom oznámení odložili práve pre úzku spojitosť argentínskeho klubu so zosnulým Maradonom.

Boca Juniors mala v prvom dueli osemfinále Copa Libertadores čeliť v Brazílii miestnemu Internacionalu. Podľa riadiacej organizácie súťaže CONMEBOL zápas odložili na 2. decembra.

Odchovanec klubu Argentinos Juniors obliekal dres Bocy v rokoch 1981-1982 a aj na záver kariéry v rokoch 1995 až 1997. V Európe pôsobil v tímoch FC Barcelona, SSC Neapol a FC Sevilla. Na sklonku kariéry pôsobil aj v argentínskom Newell's Old Boys.

Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.
Ďalší autori: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.