Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

V KHL vládne Dinamo Moskva - tím bez hviezd

Dominik Graňák stíska Gagarinov pohár. S Dinamom Moskva ho vybojoval aj vlani. (Autor: FACEBOOK DOMINIKA GRAŇÁKA)
Ondrej Gajdoš|19. apr 2013 o 00:00

Slovenský obranca Dominik Graňák vidí za úspechmi mužstva z Lužník najmä trénera Olega Znaroka.

BRATISLAVA. Už druhý rok vládne v Kontinentálnej hokejovej lige Dinamo Moskva. Tím z Lužník volajú aj mužstvo bez hviezd.

Staronový držiteľ Gagarinovho pohára nemá osobnosti typu Radulova z CSKA, Arťuchina z Petrohradu, Kuznecova z Čeľabinska či Morozova z Kazane, ale môže sa pýšiť skvelou partiou hráčov, ktorí dokonale zapadajú do herného systému trénera Olega Znaroka.

Jeho dôležitou súčasťou je aj slovenský obranca Dominik Graňák.

Dinamo vyhralo v play off 8 sérií za sebou

Keď vlani Dinamo Moskva zdolalo vo finále Omsk 4:3 na zápasy, ozvali sa aj hlasy, že mohlo ísť o náhodu. Teraz po finálovej bitke Dinama s Čeľabinskom už nikto nepochybuje, že titul je v správnych rukách.

Dinamo skončilo v základnej časti na treťom mieste Západnej konferencie za Petrohradom a CSKA Moskva, ale v play off svojich súperov valcovalo - v prvom kole Slovan Bratislava 4:0, potom CSKA Moskva 4:1, v semifinále Petrohrad 4:2 a vo finále Čeľabinsk 4:2 na zápasy.

Dôležité góly strieľali Kvapil, Petružálek, Soin, Sopin a naposledy Cvetkov. Graňák sa stal v play off najproduktívnejším obrancom mužstva. Na brankára Jeriomenka bolo vždy spoľahnutie.

Spolu s vlaňajškom vyhralo Dinamo Moskva už osem sérií play off za sebou.

„Vyhrať Gagarinov pohár bolo tento rok oveľa náročnejšie ako vlani,“ povedal Graňák. „Najťažšia bola finálová séria s Čeľabinskom, ale my sme dokázali, že vieme zdolať akéhokoľvek súpera.“

Znarok skladá tím ako mozaiku

Podľa slovenského hokejistu za úspechmi Dinama stojí v prvom rade Oleg Znarok. Lotyšský tréner je pri mužstve päť rokov, najdlhšie zo všetkých trénerov v KHL.

Vybudoval si základ tímu a každoročne ho dopĺňa ako mozaiku. Každý má v systéme svoju úlohu. Ak mu doň hráč nezapadne, vie ho nahradiť. Na začiatku tejto sezóny sa tváril nespokojne útočník Michal Anisin. Bol najlepším strelcom play off 2012, obľúbili si ho fanúšikovia. No začal mať príliš vysoké požiadavky, konflikty boli na dennom poriadku. Znarok ho poslal do farmárskeho klubu a bol pokoj.

Anisin neskôr prestúpil do Čerepovca. Ako náhrada zaňho prišiel v sezóne Jakub Petružálek z Chabarovska, český legionár bol s deviatimi gólmi najlepším strelcom Dinama v play off.

Počas výluky v NHL Znarokovi nerobilo problém zvládnuť útočné trio Ovečkin - Backström - Komarov, všetci traja sa prispôsobili hernému štýlu Dinama a zapadli do tímu.

„Tréner Znarok má výborné postrehy, vie pripraviť mužstvo na súpera podľa typov hráčov,“ poznamenal Graňák. „Je to tvrdý, no férový chlap. Mužstvo išlo za ním.“

Graňák zostane v Diname

Graňák prišiel do Dinama v lete 2010, v začiatkoch sa mohol oprieť o spoluhráča v obrane Martina Štrbáka. S moskovským klubom sa teraz dohodol na spolupráci aj pre ďalšiu sezónu.

Slovenský obranca mal na jeseň zdravotné ťažkosti, ale v decembri sa vrátil do zostavy a až do konca patril medzi najvyťaženejších hráčov mužstva. V poslednom zápase v Čeľabinsku odohral takmer 25 minút.

Na budúci týždeň by sa mohol zapojiť do prípravy tímu Slovenska pred majstrovstvami sveta. Graňák hral na všetkých šampionátoch od roku 2004. Vlani získal striebro.

Súvisiace články