Šatan a ďalší? Všetko vedia, ale za štyri roky od nich nič nevidím

Július Šupler ako asistent vtedajšieho hlavného trénera Slovenska Zdena Cígera na MS 2017.
Július Šupler ako asistent vtedajšieho hlavného trénera Slovenska Zdena Cígera na MS 2017. (Autor: TASR)
Daniel Dedina|8. dec 2020 o 16:00

Šupler kritizuje pomery v slovenskom hokeji.

Bol prvým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie v jej novodobej ére. Vrátane nezabudnuteľnej olympiády v Lillehammeri.

S Trenčínom vyhral federálny titul, so Slovanom Bratislava slovenský a s Portlandom získal v zámorí prestížny Memorial Cup. Viedol aj slávny ruský klub CSKA Moskva.

Patrí ku kritikom súčasného vedenia Slovenského zväzu ľadového hokeja. Športom, ktorému JÚLIUS ŠUPLER zasvätil celý svoj život, žije stále naplno.

„Sledujem aj štyri zápasy denne,“ vraví legendárny tréner a člen Siene slávy slovenského hokeja, ktorý prednedávnom oslávil sedemdesiatku. Hoci už býva v Bratislave, pozorne sleduje aj výkony rodného Popradu. A nielen tie.

Popradskí hokejisti sú lídrami domácej extraligy. Ako vnímate ich výkony?

Je to fantázia. Mužstvo sledujem od začiatku, videl som aj prípravné zápasy. Je dobre organizované, má prepracovanú obrannú činnosť a hráči si plnia svoje úlohy v systéme.

Rozohrávka, prechod do útoku i zakončenie, všetko má hlavu i pätu. Na excelentný prvý útok (Haščák – Skokan – Svitana, pozn. red.), ktorý dáva góly nielen v presilovkách, ale aj pri hre piatich proti piatim, je radosť sa pozerať.

Trénerom tímu je skúsený Peter Mikula, ktorý je od vás len o päť rokov mladší.

Komunikujeme spolu, sme priatelia. Som veľmi rád, že niektoré prvky realizuje v hre. Celá kabína žije hokejom a to je rozhodujúce.

Má Poprad na to, aby získal svoj prvý slovenský titul v novodobej histórii?

To nerád hovorím. Vždy som upozorňoval aj svojich kolegov, že najprv to treba dokázať a potom o tom hovoriť. Dôležité je zachovať si pokoru a skromnosť, ale aj praktickosť a trpezlivosť. To sú prvky, ktoré dokážu urobiť výsledok.

Do konca sezóny je ešte veľmi ďaleko. Zároveň je škoda, že sa hrá bez divákov, to sa nedá ničím nahradiť. Balóny či povzbudzovanie z reproduktorov atmosféru oživia, ale neprinesú želaný efekt.

Ako často pozeráte hokej v televízii?

Sledujem aj štyri zápasy denne, nielen našu ligu, ale aj KHL, švédsku ligu či rôzne prestrihy z ďalších súťaží. Na čo sa chcete pýtať ďalej? Na Košice?

Tie pred sezónou výrazne obmenili káder a upustili od najvyšších mét. V poslednom období však predvádzajú zlepšené výkony. Ako sa vám pozdávajú?

Tréner sa snaží, robí, čo môže, takisto hráči. Začiatok im nevyšiel, zasiahla ich aj korona. Ale netreba sa na to vyhovárať, trápi to každého. Výkony mužstva sa zlepšujú a je dobré pre ligu, že v nej vládne vyrovnanosť.

Skončil tréner Chudý, ktorého nahradil fínsky tréner, ktorý pôsobil aj v Poľsku, čo je pre mňa urážka slovenskej trénerskej školy.


Július Šupler

V Košiciach som pôsobil, mám tam veľa priateľov, držím im palce, ale na hokej sa pozerám najmä z odbornej stránky. To znamená, že chcem vidieť pekné kombinácie, hru do tela i nové veci.

Sú tréneri, ktorí tieto veci ani poriadne neovládajú. Je to chyba, ale tak sa mnohí rozhodli. Aj v reprezentácii pod vedením Mira Šatana.

Čo tým myslíte?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: