Williamsová utrpela historickú prehru, nestačila na debutantku

Harmony Tanová.
Harmony Tanová. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. jún 2022 o 14:35 (aktualizované 29. jún 2022 o 00:02)

Iga Swiateková sa vyrovnala Monice Selešovej.

WIMBLEDON. Serena Williamsová prehrala pri svojom návrate na kurty po roku v 1. kole Wimbledonu s francúzskou wimbledonskou debutantkou Harmony Tanovou po 3 hodinách a 10 minútach 5:7, 6:1, 6:7 (7-10).

Williamsová sa vrátila na kurty po ročnej prestávke, naposledy sa predstavila na Wimbledone 2021. Predtým hrala iba prípravný turnaj v Eastbourne vo štvorhre. Aj vlani síce prehrala v prvom kole Wimbledonu, ale vtedy zápas skrečovala pre zranenie. Prvýkrát teda prehrala na wimbledonskej tráve riadne dohraný zápas 1. kola.

Celkovo na grandslame v riadne odohranom zápase prehrala prehrala v 1. kole iba druhýkrát. Predtým v roku 2012 v 1. kole Roland Garros nestačila na Virginie Razzanovú.

Tanová sa dostala do hlavnej súťaže Wimbledonu prvýkrát v kariére. "Keď som videla žreb, zľakla som sa, Serena Williamsová je legenda. Povedala som si: Ako by som mohla hrať? Bude dobré, ak vyhrám aspoň jednu-dve hry," reagovala po triumfe Tanová.

Svetová jednotka Iga Swiateková z Poľska sa hladko prebojovala do druhého kola Wimbledonu.

V úvodnom kole zdolala Chorvátku Janu Fettovú hladko 6:0, 6:3 a natiahla víťaznú sériu na 36 zápasov.

Ide o najdlhšiu šnúru na ženskom profesionálnom okruhu v tomto storočí. Dvojnásobná šampiónka Roland Garros vyrovnala zápis Američanky Moniky Selešovej z roku 1990.

Už iba jedno víťazstvo delí Swiatekovú od vyrovnania Švajčiarky Martiny Hingisovej z roku 1997.

"S mojím úvodným tohtoročným zápasom na tráve som spokojná. V druhom sete som trochu poľavila v koncentrácii, čo súperka využila a viedla 3:1. Našťastie sa mi však podarilo otočiť nepriaznivý stav.

Nie je ľahké na každom turnaji potvrdzovať úlohu svetovej jednotky. Škoda, že vo Wimbledone chýba obhajkyňa titulu Ash Bartyová, ktorá ukončila kariéru," uviedla v pozápasovom rozhovore 21-ročná Swiateková, ktorá nenašla premožiteľku od februára.

Úlohu favoritky potvrdila aj štvrtá nasadená Španielka Paula Badosová hladkým víťazstvom 6:2, 6:1 nad Američankou Louisou Chiricovou.

Grécka tenistka Maria Sakkariová v úvodnom kole zdolala Austrálčanku Zoe Hivesovú 6:1, 6:4, keď až šesťkrát získala podanie svojej súperky. Nezastavilo ju ani 25 nevynútených chýb.

Ďalej ide aj niekdajšia juniorská šampiónka z Wimbledonu Lotyška Jelena Ostapenková po triumfe 6:4, 6:4 nad Francúzkou Oceane Dodinovou.

Už na úvodnej prekážke stroskotala 14. nasadená Belinda Benčičová. Švajčiarka so slovenskými koreňmi prehrala s Číňankou Čchiang Wang 4:6, 7:5, 2:6.

V druhom sete Benčičová otočila z 1:5, zápas následne prerušili pre tmu. V utorňajšej dohrávke dominovala Čchiang Wang.

Do 2. kola postúpila aj šestnásta nasadená Rumunka Simona Halepová, šampiónka z roku 2019 zdolala Češku Karolínu Muchovú 6:3, 6:2.

Wimbledon 2022

Dvojhra žien - 1. kolo:

Harmony Tanová (Fra.) - Serena Williamsová (USA) 7:5, 1:6, 7:6 (10-7)

Magdalena Frechová (Poľ.) - Camila Giorgiová (Tal.-21) 7:6 (4), 6:1

Jelena Rybakinová (Kaz.-17) - CoCo Vandewegheová (USA) 7:6 (2), 7:5

Bianca Andreescuová (Kan.) - Emina Bektasová (USA) 6:1, 6:3

Katie Boulterová (V. Brit.) - Clara Burelová (Fr.) 7:5, 6:3

Čeng Ťi-Wen (Čína) - Sloane Stephensová (USA) 7:6 (1), 7:5

Petra Martičová (Chor.) - Shelby Rogersová (USA-30) 6:2, 7:6 (5)

Lauren Davisová (USA) - Madison Brengleová (USA) 6:2, 7:5

Lesley Pattinamová Kerkhoveová (Hol.) - Sonay Kartalová (V. Brit.) 6:4, 3:6, 6:1

Tatjana Mariová (Nem.) - Astra Sharmová (Austr.) 4:6, 6:3, 6:4

Barbora Krejčíková (ČR-13) - Maryna Zanevská (Belg.) 7:6 (4), 6:3

Čchiang Wang (Čína) - Belinda Benčičová (Švajč.-14) 6:4, 5:7, 6:2

Alize Cornetová (Fr.) - Julia Putincevová (Kaz.-27) 6:3, 7:6 (5)

Marta Kosťuková (Ukr.) - Katie Swanová (V. Brit.) 4:6, 6:4, 6:4

Domov»Tenis»Wimbledon»Williamsová utrpela historickú prehru, nestačila na debutantku