Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Na turnaji sa predstavia aj Slovenky, finále Fed Cupu sa v roku 2020 neodohrá

Anna Karolína Schmiedlová nad hlavami členov slovenského tímu. (Autor: TASR)
TASR|26. jún 2020 o 13:57

Podujatie presunuli na rok 2021.

BUDAPEŠŤ. Finálový turnaj tenisového Pohára federácie v Budapešti, na ktorom budú štartovať aj Slovenky, odložili na rok 2021.

Pôvodne sa mal konať už v apríli tohto roka, ale Medzinárodná tenisová federácia (ITF) ho pre pandémiu koronavírusu preložila.

Známy je aj presný dátum

Nový termín finálového turnaja je 13. až 18. apríl. Vyžrebovanie záverečného turnaja zostáva rovnaké. ITF o presune informovala v piatok s tým, že pozorne monitorovala situáciu šírenia ochorenia COVID-19 už od februára.

Organizátori dúfali, že sa bude hrať ešte v roku 2020, ale napokon prišlo k ročnému odkladu z "logistických, bezpečnostných a regulačných dôvodov".

Hrať sa bude v Papp Sport Arena v Budapešti. Finálový turnaj bude aj kvalifikácia na tiež o rok odložené OH 2020 v Tokiu a ITF je v úzkom kontakte s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) pri riešení situácie.

ITF dodala, že zápasy play off, ktorá sa mala hrať v ôsmich dejiskách po celom svete (17.-18. apríla), sa budú konať vo februári 2021.

Slovenky mali hrať proti USA a Španielsku

Slovenské tenistky mali odštartovať účinkovanie na turnaji duelom proti USA. Na programe bol v utorok 14. apríla hneď v úvodný deň podujatia. Zaradili ho do večerného bloku a na centrálnom antukovom dvorci sa mal začať o 17.00 h.

V piatok 17. apríla sa zverenky kapitána Mateja Liptáka mali stretnúť v C-skupine so Španielskom (17.00 h.).

Do semifinále postúpia víťazi štyroch trojčlenných skupín. Každé stretnutie bude pozostávať z dvoch dvojhier a záverečnej štvorhry.

S Američankami, rekordnými 18-násobnými držiteľkami cennej trofeje, sa Slovenky ešte nestretli. So Španielkami majú priaznivú bilanciu 2:0. V roku 2002 ich zdolali vo finále prestížnej súťaže na harde v Maspalomase 3:1.

Hlavnou strojkyňou víťazstva bola Daniela Hantuchová, ktorá vyhrala obe dvojhry, tretí bod pridala Janette Husárová.

V roku 2012 triumfoval tím súčasného fedcupového kapitána na antuke v Marbelle 3:2. O dva body sa postarala Dominika Cibulková, rozhodujúci vybojovala Hantuchová.

Prezident ITF: Je to poľutovaniahodné

"Začiatkom tohto roka sme prijali ťažké, ale potrebné rozhodnutie o odložení prvého vydania nového formátu Fed Cupu od spoločnosti BNP Paribas Finals v Budapešti z dôvodu pandémie COVID-19.

Aj keď je poľutovaniahodné, že sa finále nebude môcť konať tento rok, sme presvedčení, že v apríli 2021 budeme môcť v Budapešti usporiadať vynikajúce podujatie.

Chceli by sme sa poďakovať našim partnerom a maďarskej vláde za ich usilovnú prácu a pokračujúce nasadenie v organizácii súťaže," citoval web Slovenského tenisového zväzu (STZ) slová Davida Haggertyho, prezidenta ITF.

Súvisiace články