Kuzminová čaká na vlak. Za tri dni môže získať tri glóbusy

Anastasia Kuzminová pózuje so zlatou medailou. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|21. mar 2018 o 14:53

Tak vysoko ešte nikdy nebola. Slovenská biatlonistka môže skvelú sezónu ešte vylepšiť.

ŤUMEŇ. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová má veľkú šancu získať počas najbližších dni vo Svetovom pohári hneď tri krištáľové glóbusy. Teoretickú šancu má dokonca aj na štvrtý.

Biatlonová sezóna vrcholí pretekmi v rámci finále Svetového pohára v ruskom Ťumeni. Teda v meste, kde sa Kuzminová narodila.

Prvý štart ju čaká v piatok – v jej obľúbenom šprinte. V sobotu sú na programe stíhacie preteky a v nedeľu preteky s hromadným štartom.

Tromfy má Kuzminová

Kuzminová má veľkú šancu získať veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. To sa ešte v zimných športoch žiadnemu Slovákovi nepodarilo.

Ešte minulý týždeň strácala Kuzminová na vtedajšiu líderku Svetového pohára Fínku Kaisu Mäkäräinenovú 53 bodov. Svetový pohár v Osle jej však vyšiel parádne – vyhrala šprint a v stíhacích pretekoch bola druhá. Naopak, Fínke podujatie vôbec nevyšlo.

Vďaka tomu sa Kuzminová vrátila na čelo Svetového pohára a pred pretekmi v Ťumeni má pred Mäkäräinenovou solídny náskok 41 bodov.

Bojovať o veľký glóbus môžu aj ďalšie biatlonistky, ale ich šance sú už skôr v teoretickej rovine. Víťazkou Svetového pohára bude s veľkou pravdepodobnosťou jedna z dvojice Kuzminová – Mäkäräinenová.

Slovenka má lepšiu aktuálnu formu. V porovnaní s Fínkou tiež dokáže lepšie zvládať kľúčové preteky. A v jej prospech hovorí aj bilancia na nedávnej olympiáde v Pjongčangu – Kuzminová získala tri medaily, Mäkäräinenová žiadnu.

V dramatickej koncovke sa presadila Fínka Kaisa Mäkäräinenová. (Autor: SITA/AP)

Vlak ešte neprišiel

Napriek tomu, že má finiš sezóny skvele rozbehnutý, Kuzminová brzdí eufóriu. Keď sa od nej veľa očakáva, nie je vo svojej koži. Potrebuje pokoj a pohodu. Vtedy dokáže podať lepší výkon.

„Musíme sa stále naplno koncentrovať. Nechceme hovoriť o glóbusoch. Aj v Osle sa ukázalo, že biatlon vie byť nevyspytateľný. Nepredbiehajme teda. Nedá sa nasadnúť na vlak, ktorý ešte neprišiel," reagoval Kuzminovej manžel a tréner Daniel Kuzmin.

"Na preteky v Ťumeni sa teším. Budem rada, ak sa mi podarí udržať si náskok," povedala
Kuzminová ešte v Osle pre RTVS.

Veľmi dobrú pozíciu má aj v boji o malé glóbusy za ďalšie disciplíny. Je na čele priebežného poradia v šprinte (má náskok 41 bodov) aj v stíhacích pretekoch (náskok 24 bodov). Napríklad na zisk malého glóbusu za šprint stačí Kuzminovej skončiť v Ťumeni do 21. miesta.

V poradí pretekov s masovým štartom, v ktorých získala zlato v Pjongčangu, je momentálne piata – za líderkou Mäkäräinenovou zaostáva o 40 bodov.

Za víťazstvo v pretekoch sa udeľuje 60 bodov. Dokopy je teda v Ťumeni v hre ešte 180 bodov.

Tak vysoko ešte nebola

Tridsaťtriročná Kuzminová počas kariéry ešte nikdy žiadny krištáľový glóbus nezískala. V konečnom poradí Svetového pohára bola dosiaľ najvyššie na 6. mieste (2014).

V jednotlivých disciplínach je jej maximom druhá priečka v pretekoch s hromadným štartom (tiež v roku 2014).

Teraz prežíva životnú sezónu. Na olympiáde brala tri medaily a vo Svetovom pohári vyhrala už päť pretekov (tri v šprinte a dva v stíhačke).

O dva roky staršia Mäkäräinenová už Svetový pohár vyhrala dvakrát (2011 a 2014) a má aj päť malých glóbusov.

Pri určovaní konečného poradia biatlonistkám ešte škrtnú dva najhoršie výsledky v sezóne, ale aj v tomto kritériu je teraz Kuzminová v lepšej pozícii ako Fínka.

Svetový pohár v Ťumeni

Program Anastasie Kuzminovej: piatok - šprint na 7,5 km (14.45), sobota - stíhacie preteky na 10 km (15.00), nedeľa - preteky na 12,5 km s hromadným štartom (16.00).

Poradie vo Svetovom pohári: 1. Kuzminová (SR) 727 bodov, 2. Mäkäräinenová (Fín.) 686, 3. Domračevová (Biel.) 641.

Poradie v šprinte: 1. Kuzminová 294 bodov, 2. Domračevová 253, 3. Vítková (ČR) 245.

Poradie v stíhacích pretekoch: 1. Kuzminová 263 bodov, 2. Wiererová (Tal.) 239, 3. Dahlmeierová (Nem.) 223.

Poradie v pretekoch s hromadným štartom: 1. Mäkäräinenová 178 bodov, 2. Dahlmeierová 178, 5. Kuzminová 138.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: