Spoza mantinelu: Rozhodcovia chybovali. Zvládli by to lepšie bývalí hráči?

Vladislav Baláž.
Vladislav Baláž. (Autor: SME - MARKO ERD)
Vladislav Baláž|16. máj 2022 o 23:30

Hokejová glosa Vladislava Baláža.

Na majstrovstvách sveta v hokeji ma zaujal pohľad na môjho bývalého spoluhráča z mládežníckych reprezentácií Mira Štolca v pruhovanom drese.

Oficiálne rozhodca zo Švajčiarska, ale predsa len, chlapec spod Tatier. Jeho nomináciu na post hlavného rozhodcu na najvyššom fóre bezpochyby predurčila kvalita.

Len pred niekoľkými týždňami zaujímavé zápasy našej najvyššej súťaže poznačilo množstvo chybných verdiktov hlavných rozhodcov. Fatálne rozhodnutia a ich následné ospravedlňovanie v médiách boli na dennom poriadku a výrazne zasiahli do výsledkov.

Bojovať verbálne proti rozhodcovi nemá žiadny význam. Jeho verdikt priamo v zápase nikdy nezmeníme. Rozhodca je neoddeliteľnou súčasťou hry. Zamýšľam sa však nad tým, ako by sa dalo predísť situáciám z posledného play-off.

Môže mať bývalý extraligový hokejista skutočne viac herného citu pri rozhodovaní? Dokázal by lepšie komunikovať s hráčmi, keďže dlho pôsobil práve v tejto pozícii? Reaguje na sporný moment takýto rozhodca lepšie? Je možné, že medzi hráčmi by mal väčší rešpekt? 

Premenu bývalých ligových hráčov na rozhodcov u nás vo veľkom počte neregistrujem. Slovenskí rozhodcovia sú amatéri, v zmysle, že každý z nich má civilné zamestnanie. Jeden z negatívnych faktorov v rozhodcovskom prostredí.

Pre mňa osobne je to veľmi zaujímavá téma, ktorá by stála za diskusiu. Možno práve s Mirom Štolcom, ktorý pri svojom prvom zápase na MS zažil prekvapenie na úkor Američanov, ktorí zlomili odpor Rakúšanov až v predĺžení.

V konečnom dôsledku by celkové zlepšenie rozhodcovského prostredia smerovalo k vyššej úrovni zápasov a to si všetci prajeme!

Vladislav Baláž

Je bývalý hokejový útočník, reprezentant Slovenska, ktorý si zahral aj na MS hráčov do 20 rokov a počas kariéry pôsobil o.i. vo Zvolene, Trenčíne či Litvínove. V súčasnosti sa venuje doplnkovým hokejovým tréningom pre mládež a rozvoju korčuľovania. V rubrike spoza mantinelu na Sportnete glosuje hokejové dianie.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2022»Spoza mantinelu: Rozhodcovia chybovali. Zvládli by to lepšie bývalí hráči?