Rizikové zápasy? Po novom so zákazom kukiel i vyššími pokutami

Zásah polície počas zápasu Spartak Trnava - Slovan Bratislava. (Autor: SITA)
TASR|18. máj 2022 o 16:05

Prezidentka schválila sprísnenie pravidiel.

BRATISLAVA. Prezidentka SR Zuzana Čaputová odobrila sprísnenie pravidiel pri rizikových športových zápasoch. V stredu podpísala novelu zákona o organizovaní verejných športových podujatí.

Vstupenky na rizikové športové podujatia sa budú predávať len na meno a priezvisko, pričom organizátor bude povinný umožniť vstup na podujatie až po overení totožnosti osoby uvedenej na vstupenke.

Divákom sa zakáže nosiť a používať na športovom podujatí kuklu, zvýšia sa pokuty za priestupky diváckeho násilia.

Pokuta až vo výške 1000 eur

Doteraz platila povinnosť predávať vstupenky na meno a priezvisko na rizikové podujatie len pre fanúšikov hostí, po novom to bude platiť pre všetkých.

"Organizátor podujatia bude zároveň povinný viesť a uchovávať najmenej 30 dní odo dňa skončenia podujatia zoznam divákov, ktorým boli vstupenky vystavené na meno a priezvisko diváka.

A rovnako v prípade potreby ho má bezodkladne poskytnúť polícii," vysvetlilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Novelou sa rozšíri zoznam zakázaných vecí na podujatí okrem pyrotechniky alebo zbraní aj na kukly.

Fanúšikovia v derby Spartak Trnava - Slovan Bratislava. (Autor: TASR - Lukáš Grinaj)

V prípade postihovania priestupkov diváckeho násilia sa bude môcť uložiť pokuta v blokovom konaní 500 eur namiesto súčasných 100. V rozkaznom konaní to môže byť od 500 do 1000 eur.

Sprísni sa i postih za recidívu v prípade, ak dôjde k opakovanému priestupku diváckeho násilia v lehote dvoch rokov, zákaz vstupu na športové podujatie sa predĺži na jeden rok (doteraz to bolo šesť mesiacov, ak k opakovanému priestupku došlo počas jedného roka).

Vyšší počet usporiadateľov

Zavedie sa tiež povinnosť uložiť predbežné opatrenie spočívajúce v zákaze účasti na určených podujatiach obvinenej osobe, ktorá sa dopustila priestupku diváckeho násilia.

Presunie sa agenda informačného systému o bezpečnosti na športových podujatiach identifikujúceho napríklad tých, ktorí sa dopustili výtržnosti na štadiónoch.

Systém už nebude v gescii Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ale Ministerstva vnútra SR.

Zmeny sa dotknú aj osôb, ktorých účasť sa vyžaduje na porade organizátora rizikového podujatia. Po novom sa na nej majú zúčastniť aj zástupcovia fanúšikov domáceho i hosťujúceho tímu.

Organizátor rizikového podujatia bude mať aj povinnosť poskytnúť priestory v športovom zariadení na nasadenie policajných síl.

Zvýši sa i počet členov usporiadateľskej služby na rizikových podujatiach, ktorých má byť 25 na 300 divákov. Percento členov, ktorých tvoria odborní zamestnanci strážnej služby alebo obecnej polície, sa zvýši na 60 percent.

Zmeny majú nadobudnúť účinnosť od júna 2022.

Nachádzate sa tu: